YDS Blog

YDS altyapısı nasıl gelişir?

1. aşama – Kelimeleri Tanımıyorum

Kelime: Kelime öğrenmek herkes için ana önceliktir, fakat başlangıç seviyesindeki öğrenciler için yapılması gereken tek şeydir. Bu aşamada kelime uygulamamdan faydalanabilirsiniz.

Gramer ve Çeviri: Aşağı yukarı 1000 akademik kelime öğrendikten sonra kuralları anlamak, çeviri yapmayı denemek çok daha kolay oluyor. Aksi taktirde, hem kelimenin hem kuralın yabancı olması can sıkıyor.

Okuma: Yeterince kelime tanımıyorken okuma yapmak az şey anlayacağınız için şevkinizi kırabilir. Seviyelere göre ayrılmış kitaplar bile bir sonraki aşamada okunmaya başlanmalıdır.

Soru Çözümü: Hayır. Yeterince kelime tanımayan kimseler soru çözerek ilerleyemiyor. İlk hedef kelime toplamak ve çeviri yapmayı öğrenmek.

2. aşama – Yanlış Anlıyorum

Kelime: Kelime öğrenme süreci asla sona ermeyecektir. Fakat, artık yukarıda bahsi geçen uygulamanın yanı sıra bu sitede çeviri için kullandığınız metinler de size kelime desteği sağlayacaktır.

Gramer ve Çeviri: Bu aşamada sınava özgü gramer kurallarını öğrenmeye başlamak gerekli. Bunu kaynak kitaplar veya bir kurs aracılığıyla kapatabilirsiniz. Ayrıca, doğru çeviri yapmayı öğrenmek de oldukça kritiktir; çok sayıda kelime bilmek metni anlayacağınız anlamına gelmez. Binlerce kelime bilip 50 puan bile alamayan bir sürü kişi var. YDS başarısı bir bütündür.

Bu aşamada YDS Test Teknikleri ve Gramer Notları kitabımdan destek alabilirsiniz.

Okuma: Bu aşamada orta seviye kitaplar okumaya başlayabilirsiniz. Okuduğunuz metindeki yabancı öğe sayısı aşırı fazla olmamalıdır.

Soru Çözümü: Çalıştığınız gramer konularına yönelik olarak zamanlar, bağlaçlar, edatlar gibi konularda test çözmeniz uygundur. Ayrıca, çeviri soruları çözerek gramer yapılarını karşılaştırmalı olarak incelemek faydalı olacaktır.

3. aşama – Sürem Yetmiyor

Kelime: Kelime uygulamasında önceden çalışmakta olduğunuz kelimeleri uygulamanın önerdiği yoğunluk ve sıklıkta tekrar etmeniz yeterli olacaktır. Okuma parçalarında karşılaştığınız kelimeleri not etmeniz de faydalı olacaktır.

Gramer ve Çeviri: Çeviri ve gramer açısından artık sadece zorlandığınız konulara vakit ayırmak, diğerlerini ise düzenli aralıklarla hızlıca tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

Okuma: Düzenli olarak doğru çeviri yapabildikten sonra yoğunluk okumaya verilmelidir. Farklı konularda okuma hem kelimelerin hem de gramer yapılarının kalıcı olarak öğrenilmesine izin verecektir. Okuma için The Conversation adlı siteyi takip edebilirsiniz.

Bu aşamada ayrıca Deep Reading isimli kitabımdan faydalanabilirsiniz.

Soru Çözümü: Çevirinin düzelmesiyle birlikte soru çözmeye en az okuma kadar vakit ayırmanız gerekir. Bu aşamada soru türlerini tanımak, yaygın tuzakları öğrenmek farkındalık geliştirmenize olanak sağlayacaktır. Soru türlerine göre ayrılmış bir soru bankası (belki birden fazla) elde etmeniz gerekecektir.

4. aşama – 2 Seçenek Arasında Kalıyorum

Kelime: Kelime öğrenmek için özel bir çaba göstermenize bu aşamada gerek yoktur. Soru çözerken size engel olan kelimelere özen göstermeniz yetecektir.

Gramer ve Çeviri: Soru çözerken yanlış yapmanıza sebep olan konulara eğilmek yeterlidir. Arada bir konu tekrarı yapmak ise önemli ayrıntıları unutmanızı engelleyecektir.

Okuma: Okuma hayatınızın bir parçası haline gelmelidir. Bu sayede iş kapasiteniz, uzun süre odaklanabilme beceriniz ve sabrınız gelişecektir. Bunlar 70+ puanlar için olmazsa olmaz becerilerdir.

Soru Çözümü: Farklı soru türlerini aynı anda test eden en az 1 soru bankası bitirdikten sonra deneme sınavları çözmeye başlamanız gerekir. Soru bankası tercihinizi dilerseniz Quiztime isimli YDS soru bankasından yana kullanabilirsiniz. 1 gün deneme sınavı, ertesi gün detaylı analiz temposuyla haftada en az 2 deneme bitirmeniz harika olacaktır.

Bu aşamada öncelik çıkmış sınavları çözmenizdir. Akabinde, çıkmış sınavlara göre uyarlamış olduğum YDS Extreme Çözümlü Deneme Setini edinebilirsiniz.

Hepinize başarılar dilerim. Sorularınızı yorumlar kısmından veya iletişim sayfasından iletiniz.

Kategoriler:YDS Blog

Tagged as: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.