Autonomous Vehicles

27 Ağustos 2017

SÜRÜCÜSÜZ ARAÇLAR

Bazı yönlerden, otomotiv teknolojisindeki gelişmeler çevre için iyidir. Elektrikli arabalar artan şekilde içten yanmalı motorun yerine geçecek, ve bu teorik açıdan karbon salınımını ve sağlığa zarar vermekte olan hava kirliliğini azaltmalıdır.

Sürücüsüz araçlar, trafik sıkışıklığını en aza indirgeyerek (azalttığından dolayı) (azaltma vasıtasıyla), toplam  enerji kullanımını azaltabilir. İnsan sürücülerin aksine, bilgisayarlar trafik sıkışıklığını arttıran faktörler olan küçücük bir hareket alanında aniden hızlanmaktan ve sonra gereksiz yere fren yapmaktan kaçınabilirler, ve bir kaza yerinin yanından geçerken orada durup kaza alanını seyretmeye meyilli olmayacaklardır. Ve, sürücüsüz araçlar insan reaksiyon süresiyle kısıtlı olmadıklarından dolayı, ana şehir içi rotalarda hız sınırını arttırmak mantıklı olabilir.

Dolayısıyla sürücüsüz araçlar azalan (zararlı) çevresel etkinin yanı sıra daha hızlı yolculuk süresi içeren bir gelecek sunuyorlar. Onlar ayrıca daha az (yolda kaza sebebiyle) hayvan ölümü manasına bile gelebilirler.

Makalenin tamamını okumak için The Conversation.

Çeviri yapacak olanlara not: Vaktiniz kısıtlıysa, gereğinden fazla zorlanabilirsiniz. Gereken yerlerde cümleleri bölmekten kaçınmayınız.

Çevirinin ana hedefinin unutmayalım: cümlenin öğelerini hızlıca görmek ve kelimeleri metin içerisinde çalışmak.

Concertina effect: akordiyon etkisi. Trafikte sürücüler daracık alanda hızlanmaya çalışıp sonra aniden fren yapmak zorunda kalınca oluşan durum. Herkes aynı şeyi yaptığında akordiyona benzedikleri için  bu isim verilmiştir. Metinde kullanılan kavramı çeviriye kendi ismi ile değil, onu hikayeleştirerek ekledim.

9 comments

 1. Otonom araçlar
  1- In some ways, wider developments in automotive technology bode well for the environment.
  1-Bazı şekillerde, otomotiv teknolojisindeki büyük gelişmeler çevre için iyiye işaret ediyor.
  2- Electric cars will increasingly replace the internal combustion engine,and that should, in theory reduce carbon emissions and health-afflicting air pollution.
  2- Elektrikli arabalar giderek içten yan mali motorların yerini alacak, ve bu olmalı, azalan karbon emisyonu ve ..hava kirliliği teorisinde.
  3- Through minimising traffic jams, driverless cars may also reduce overall energy use.
  3- trafik lambalarını en aza indirme sayesinde, sürücüsüz arabalar kullandığımız enerjinin tamamını azaltadabilir.
  4- Unlike human drivers, computers can avoid the “concertina” effect of needless acceleration and breaking that exacerbates congestion, and won’t be tempted to “rubberneck” when passing an accident.
  4- İnsan sürücülerin aksine, bilgisayarlar sıkışıklığı siddetlendiren gereksiz zorlama ve hizlandirma olan akordiyon etkisinden kacinabilirler, ve bir kaza yaşandığında meraklı tipler için cazip olmayacak.
  5- And, as autonomous vehicles aren’t restricted by human reaction times, it may make sense to increase speed limits for them on major inter-city routes.
  5-Ve otonom araçlar insan tepki süresine göre kisitlanmadigi gibi, önemli şehirler arası yollarda onlar için hız limitlerini artırmak mantıklı olabilir.
  6- So driverless cars promise a future of faster journey times with much reduced environmental impacts.
  6-Bu yüzden surucusuz araçlar çevresel etkileri çokça azaltmakla birlikte seyahat sürelerini hizlandiran bir geleceği vaat ediyor.
  7- They may even mean less wildlife roadkill.
  7- onlar ……

  Beğen

  • Yapı anlamında oldukça başarılı bir çeviri. Cümle 2: ve bu karbon salınımını ve hava kirliliğini azaltmalı. health-afflicting = sağlığı kötü etkileyen. Cümle 4: rubberneck biraz zorlu bir ifade: bu cümlede kazaları boş boş seyreden kimseler için kullanılmış.

   Cümle 7: kaza kaynaklı hayvan ölümlerini bile azaltabilirler benzeri bir cümle oluşturmanız yeterli olurdu.

   Beğen

 2. AUTONOMOUS VEHICLES (ÖZERK ARAÇLAR)

  – In some ways, wider developments in automotive technology bode well for the environment. (Bazı açılardan, otomotiv teknolojisindeki kapsamlı gelişmeler çevre için iyi olduğunun göstergesidir.)

  – Electric cars will increasingly replace the internal combustion engine, and that should, in theory, reduce carbon emissions and health-afflicting air pollution. (Elektrikli otomobiller giderek içten yanmalı motorun yerini alacak ve teorik olarak karbon emisyonlarını ve sağlığı bozan hava kirliliğini azaltmalıdır.)

  – Through minimising traffic jams, driverless cars may also reduce overall energy use. (Sürücüsüz arabalar trafik sıkışıklığını azaltmasıyla genel enerji kullanımını da azaltabilir.)

  – Unlike human drivers, computers can avoid the “concertina” effect of needless acceleration and braking that exacerbates congestion, and won’t be tempted to “rubberneck” when passing an accident. (Sürücülerin aksine, bilgisayarlar gereksiz hızlanma ve tıkanıklığı artıran frenlemenin “concertina” etkisinden kaçınabilir ve bir kaza olduğunda “………” ?)

  – And, as autonomous vehicles aren’t restricted by human reaction times, it may make sense to increase speed limits for them on major inter-city routes. (Ve, sürücüsüz araçlar olarak insan tepki süreleresi tarafından kısıtlanmamadığı halde, önemli şehirlerarası yollar için hız sınırlamalarını artırmak uygun olabilir.)

  – So driverless cars promise a future of faster journey times with much reduced environmental impacts. (Bu nedenle sürücüsüz arabalar, çevresel etkilerin azalması ile birlikte daha hızlı yolculuk sürelerinin olacağı bir geleceği vaat ediyorlar.)

  – They may even mean less wildlife roadkill. (Sürücüsüz arabalar daha az hayvan ölüsü anlamına bile gelebilir.)

  Beğen

  • * 4. paragrafta “concertina” ve “rubberneck” e karşılık gelecek teknik ifadelerin çevirisinde yetersiz kaldım. Ayrıca “be tempted” fiilini de konuya uygun olacak şekilde çeviremedim.

   Beğen

   • Concertina etkisine akordiyon etkisi deniyormuş. Tüm arabalar aynı anda hızlanıp aynı anda fren yapmak zorunda kalınca bu etki oluyormuş. Rubberneck ise bir şeye boş boş bakan kimseler için kullanılıyor. Bu tür kelimeleri çeviriye eklerken hikayeleştirmek daha doğru olur.

    Bunların yanı sıra çeviriniz gayet başarılı.

    Beğen

 3. Autonomous Vehicles ( Sürücüsüz Araçlar )

  1) In some ways, wider developments in automotive technology bode well for the environment.
  ==> Otomotiv teknojisindeki büyük gelişmeler bazı yönlerden çevre için iyidir.

  2) Electric cars will increasingly replace the internal combustion engine, and that should, in theory, reduce carbon emissions and health-afflicting air pollution.
  ==> İçten yanmalı motorların yerini hızlıca elektrikli arabalar alacak ve teoriye göre karbon emilimini ve sağlığa zararlı olan hava kirliliğini azaltmalıdır.

  3) Through minimising traffic jams, driverless cars may also reduce overall energy use.
  ==> Trafik sıkışıklığını en aza indirmesinden dolayı, sürücüsüz arabalar ayrıca tüm enerji kullanımını da azaltacak.

  4) Unlike human drivers, computers can avoid the “concertina” effect of needless acceleration and braking that exacerbates congestion, and won’t be tempted to “rubberneck” when passing an accident.
  ==> İnsan sürücülerin aksine, bilgisayarlar gereksiz yere hızlanmaktan ve trafik sıkışıklığı yaratmaktan ! Kaçınabilirler. Ve bir kaza olduğunda onu merakla seyretmek cazip gelmeyecektir.

  5) And, as autonomous vehicles aren’t restricted by human reaction times, it may make sense to increase speed limits for them on major inter-city routes.
  ==> Ve sürücüsüz araçlar insanların reaksiyon süreleri ile kısıtlı olmamasından dolayı şehirlerarası rotalarda onların hız sınırlarını artırmak mantıklı olabilir.

  6) So driverless cars promise a future of faster journey times with much reduced enviromental impacts. They may even mean less wildlife roadkill.
  ==> Bu yüzden sürücüsüz araçlar çevreye daha az zarar veren bir gelecek ve daha hızlı bir seyahat vaat ediyorlar. Onlar ayrıca daha az hayvan ölümü anlamına gelebilirler.

  Beğen

 4. 1) In some ways, wider developments in automotive technology bode well for the environment.

  Bazı yönlerden, otomotiv teknolojilerindeki daha geniş gelişmeler çevre için iyiye işaret eder.

  2) Electric cars will increasingly replace the internal combustion engine, and that should, in theory, reduce carbon emissions and health-afflicting air pollution.

  Elektrikli arabalar giderek içten yanmalı motorların yerini alacak ve teorik açıdan karbon salınımı ve sağlığa zarar veren hava kirliliğini azaltmalıdır.

  3) Through minimising traffic jams, driverless cars may also reduce overall energy use.

  Trafik sıkışıklığını en aza indirgediğinden dolayı sürücüsüz arabalar ayrıca tüm enerji kullanımını azaltabilir.

  4) Unlike human drivers, computers can avoid the “concertina” effect of needless acceleration and braking that exacerbates congestion, and won’t be tempted to “rubberneck” when passing an accident.

  İnsan sürücülerin aksine, bilgisayarlar trafiği şiddetlendiren gereksiz hızlanmanın ‘concertina’ etkisinden ve frenlemeden kaçınmalı ve bir kazadan geçerken (kaza alanına) dönüp bakmaya meyilli olmayacaktır.

  5) And, as autonomous vehicles aren’t restricted by human reaction times, it may make sense to increase speed limits for them on major inter-city routes.

  Ve, sürücüsüz araçlar insan reaksiyon süresi ile sınırlı olmadığından dolayı ana şehir içi rotalarda hız sınırını artırmak mantıklı olabilir.

  6) So driverless cars promise a future of faster journey times with much reduced enviromental impacts.

  Böylece, sürücüsüz arabalar çevresel etkileri daha çok azaltmakla birlikte daha hızlı yolculuk süresi olan bir gelecek vaat ediyor.

  7)They may even mean less wildlife roadkill.

  Onlar daha az yolda ölen hayvan anlamına bile gelebilir.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s