The causes of schizophrenia

28 Ağustos 2017

ŞİZOFRENİ HASTALIĞININ SEBEPLERİ

Şizofreni yaklaşık her 100 kişiden 1 kişiyi etkiler ve hastalar halüsinasyonlardan, kuruntulardan ve sosyal etkileşimle alakalı problemlerden yana sıkıntı çekebilirler. Tedavi yoktur ve semptomların bazılarını tedavi edebilen ilaçlar var olmasına rağmen hoş olmayan yan etkileri vardır, ve herkeste işe yaramazlar.

Şizofreni hem genetik hem de çevresel faktörlerden kaynaklanır. Genlerimiz, içinde kendimizi bulduğumuz çevreye göre (çevreden dolayı), bizi hasta olmaya karşı daha az veya daha fazla hassas hale getirmek için beyin gelişimini etkiler. Hastalığa kapılmış olan bir akrabaya sahip olmak kişinin hasta olma ihtimalini arttırsa da, şizofreniye sebep olan tek bir gen yoktur. Bunun yerine, bir araya geldiğinde, kişinin hasta olma ihtimalini arttıran bir çok gen vardır. Kişinin şizofreni geliştirme riskini arttıran genetik farklılıkların bir çoğu toplumda yaygındır.

Makalenin tamamını okumak için The Conversation.

10 comments

 1. THE CAUSES OF SCHIZOPHRENIA (ŞİZOFRENİNİN NEDENİ)

  – Schizophrenia affects about 1 in 100 people and patients can suffer from hallucinations, delusions and problems with social interactions. (Şizofreni 100 kişiden yaklaşık 1 kişiyi etkiler ve hastalar halüsinasyonlar, yanılgılar ve karşılıklı sosyal etkileşimlerle ilgili problemlerden sıkıntı yaşayabilirler.)

  – There is no cure and although drugs are available that treat some of the symptoms they can have unpleasant side effects, and they don’t work for everyone. (Hiçbir tedavisi yoktur ve semptomların bazılarını tedavi eden ilaçlar mevcut olmasına rağmen, ilaçların hoş olmayan yan etkileri olabilir ve herkes için işe yaramazlar.)

  – Schizophrenia results from both genetic and environmental factors. (Şizofreni gerek/hem genetik, gerekse/hem de çevresel faktörlerden ileri gelmektedir.)

  – Our genes influence brain development to make us more or less sensitive to becoming ill, given the environment in which we find ourselves. (Bulunduğumuz çevre göz önüne alındığında, genlerimiz bizi hastalığa karşı daha az ya da daha fazla hassas yapmak için beyin gelişimimizi etkilemektedir.)

  – Although having a relative with the illness increases a person’s risk of becoming ill, there is no single gene that causes schizophrenia. (Hastalığa sahip bir akrabamızın olması, kişinin hasta olma riskini arttırmasına rağmen, şizofreniye neden olan tek bir gen bulunmamaktadır.)

  – Instead, there are lots that, added together, increase the likelihood that a person will become ill.(Bunun yerine, bir kişinin hasta olma olasılığını artıran eklenmiş/ilave edilmiş….? çok sayıda gen vardır.)

  – Many of the genetic differences that increase a person’s risk of developing schizophrenia are common in the general population. (Bir kişinin şizofreni geliştirme riskini arttıran genetik farklılıkların çoğu nüfüsun genelinde yaygındır.)

  Beğen

 2. THE CAUSES OF SCHİZOPHRENİA (ŞİZOFRENİ’NİN NEDENLERİ)

  1) Schizophrenia affect about 1 in 100 people and patients can suffer from hallucinations, delusions and problems with social interactions.
  ==> Şizofreni her yüz insanda birinde etkilidir ve hastalar halisünasyonlardan, vesveselerden sıkıntı çekebilirler ve sosyal etkileşimlerinde problem yaşayabilirler.

  2) There is no cure and although drugs are available that treat some of the symptoms they can have unpleasant side effects, and they don’t work for everyone.
  ==> İlaçların bazı semptomları tedavi etmede işe yaramasına rağmen, yan etkileri vardır ve herkes için işe yaramayabilir.

  3) Schizophrenia results from both genetic and environmental factors.
  ==> Şizofreni hastalığı hem genetik hem de çevresel faktörlerin sonucunda ortaya çıkar.

  4) Our genes influence brain development to make us more or less sensitive to becoming ill, given the environment in which we find ourselves.
  ==> İçinde bulunduğumuz çevreden dolayı genlerimiz beyin gelişimine etki ederek bizi hasta olmaya karşı daha az ya da daha fazla duyarlı yapar.

  5) Although having a relative with the illness increases a person’s risk of becoming ill, there is no single gene that causes schizophrenia.
  ==> Yakın bir akrabasının bu hastalığa sahip kişilerin hasta olma riski artmasına rağmen, şizofreni’ ye tek bir gen sebep olmaz.

  6) İnstead, there are lots that added together , increase the likelihood that a person will become ill.
  ==> Bunun yerine bireyi hastalandıracak bir çok olası durumun bir araya gelip artmasıyla ilgilidir.

  7) Many of the genetic differences that increase a person’s risk of developing schizophrenia are common in the general population.
  ==> Kişinin şizofreni olma riskini arttıran bir çok genetik farklılıklar genel popülasyon içinde yaygındır.

  Beğen

  • Cümle 1: Biraz değiştirmişsiniz ama anlam korunmuş: her 100 insandan birini etkiler ve hastalar ….dan sıkıntı çeker olmalıydı.

   Cümle 6: that increases kalıbı sebebiyle çeviride bir yerde arttıran ifadesi geçmeliydi.

   Geri kalan kısımlar harika.

   Beğen

 3. Şizofreni nin Nedenleri
  1- Şizofreni yaklaşık her 100 kişiden 1 ini etkiliyor ve hastalar sosyal etkileşimlerle birlikte hayallerden, sıkıntılardan, halüsinasyonlardan zarar görebiliyor.
  2-Bunun bir tedavisi yok ve ilaçlar bazı semptomlarin tedavisinde ise yarasada onlar yan etkilerinden rahatsız olabilirler ve onlar hiçkimse için calisamazlar.
  3- Şizofreni hem genetik hemde çevresel faktörlerin sonucudur.
  4-Kendimizi bulduğumuz çevre göz önüne alındığında , genlerimiz beyin gelişimini hasta olmaya karşı daha az veya daha fazla hassasiyet duymamız yönünde etkiler.
  5- Hasta bir akrabaya sahip olmak kişinin hasta olma riskini arttırsa da, şizofreninin sebebi tek başına genler değildir.
  6- ….yerine, bir kişinin hasta olma olasılığını arttırır.
  7- Bir kişinin ilerleyen şizofreni riskini arttıran genetik farklılıkların çoğu genel nüfus içinde yaygındır

  Beğen

 4. 1- Schizophrenia affects about 1 in 100 people and patients can suffer from hallucinations, delusions and problems with social interactions.

  Şizofreni yaklaşık yüz kişiden birini etkiler ve hastalar, sosyal etkileşimlerle birlikte halüsünasyonlar, sanrılar ve problemlerden zarar görebilirler.

  2-There is no cure and although drugs are available that treat some of the symptoms they can have unpleasant side effects, and they don’t work for everyone.

  (Bunun) Çaresi yoktur ve bazı semptomları tedavi edebilen ilaçlar var olmasına rağmen onlar hoş olmayan yan etkilere sahip olabilirler ve herkes için işe yaramazlar.

  3-Schizophrenia results from both genetic and environmental factors.

  Şizofreni, hem genetik hem de çevresel faktörlerin sonucudur.

  4- Our genes influence brain development to make us more or less sensitive to becoming ill, given the environment in which we find ourselves.

  Kendimizi bulduğumuz çevreden dolayı bizim genlerimiz, hasta olma konusunda bizi az ya da çok duyarlı yapmak için beyin gelişimimizi etkiler.

  5- Although having a relative with the illness increases a person’s risk of becoming ill, there is no single gene that causes schizophrenia.

  Hastalığa sahip bir akraba, bir insanın hasta olma riskini artırmasına rağmen, şizofreninin sebbei olan tek bir gen yoktur.

  6- İnstead, there are lots that added together , increase the likelihood that a person will become ill.

  Bunun yerine, bir araya geldiğinde, bir insanın hasta olma ihtimalini artıran birçok (gen) vardır.

  7- Many of the genetic differences that increase a person’s risk of developing schizophrenia are common in the general population.

  Bir kişinin şizofreni geliştirme riskini artıran birçok genetik farklılıklar, çoğu toplumda yaygındır.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s