The switch to renewable energy

29 Ağustos 2017

YENİLENEBİLİR ENERJİYE GEÇİŞ

Dünyanın çoğu 2050 yılına kadar yenilenebilir enerjiye %100 geçiş yapabilir, bu da milyonlarca iş üretir, aksi taktirde hava kirliliğine kaybedilecek olan milyonlarca hayatı kurtarır, ve 1.5 derecelik ısınmadan kaçınmamızı sağlar. Bu, Stanford profesörü Mark Jacobson ve iş arkadaşlarının Joule’de yayımlanan yeni ve önemli bir araştırmasının cesur bir iddiasıdır.

Bu tür çalışmalar ihtilaflı (tartışmalı) olabilir. Jacobson ve arkadaşları, daha önce ülkeye yüz yılın ortasına kadar sadece rüzgar, su ve güneş enerjisiyle güç sağlamanın makul olup olmadığına yönelik ateşli bir tartışma başlatan sadece Birleşik Devletlere yönelik benzer bir enerji planı oluşturmuşlardı.

Makalenin tamamını okumak için The Conversation.

Çeviri yapanlara not: İkinci paragrafta çok oyalanmanızı önermem. Sizi çok zorluyorsa 2 veya 3 cümle olacak şekilde çevirebilirsiniz.

8 comments

 1. Yenilenebilir Enerjiye Geçiş
  1- Dünyanın çoğunda 2050 itibariyle100% yenilenebilir enerjiye gecilebilecek,milyonlarca iş yaratilabilecek,ayrıca kaybolan hava kirliliği milyonlarca yaşamı koruyabilecek ve 1.5℃ lik ısınma önlenebilecek.
  2- Bu Stanford Üniversitesi profesörü MJ ve meslektaşları tarafından Journe dergisinde yayinlamis yeni ve büyük bir çalışmanın cesaret isteyen bir iddiasıdır.
  3- Bu gibi çalışmalar ihtilaflı olabilir, Jackson ve takımı önceden sadece Amerika için, yüzyılın ortalarına kadar sadece rüzgar,su ve güneşle ülke enerjisini sağlamanın mümkün olup olmadığı veya bunun uygun olup olmadığı hakkında sert bir tartışmaya girdikleri benzer bir “enerji yol haritası” üretmislerdi.

  Beğen

 2. Dünyanın çoğunluğu yenilenebilir enerjiye %100 geçiş yapabilir. Bu milyonlarca iş üretir, yoksa hava kirliliğine kaybedilecek milyonlarca hayatı kurtarabilir ve 1. Derece sıcaklık artışını önleyebilir.
  Bu Stanford Üniversitesi profesörü Mark Jacobson ve arkadaşlarının Jolue dergisindeki cesur iddiasıdır.
  Bu tür çalışmalar tartışmalı olabilir. Jacobson ve takımı önceden sadece Birleşik Devletler için bu ülkeye yüzyılın ortalarına kadar sadece rüzgar, su ve güneş enerjisiyle güç sağlamanın makul olup olmadığına yönelik ateşli bir tartışma başlatan bir enerji yol haritası geliştirmişlerdi.

  Beğen

 3. THE SWITCH TO RENEWABLE ENERGY (YENİLENEBİLİR ENERJİYE GEÇME )

  – Most of the world could switch to 100% renewable energy by 2050, creating millions of jobs, saving millions of lives that would otherwise be lost to air pollution, and avoiding 1.5°C of warming. (2050 yılına kadar dünyanın büyük bir kısmı %100 yenilenebilir enerjiye geçilebilir, böylece milyonlarca iş yaratılabilir, aksi halde hava kirliliği için kaybolacak milyonlarca hayat kurtarabilir ve 1,5 °C’ lik ısınmadan kaçınılabilir.)

  – That’s the bold claim of a major new study by Stanford professor Mark Jacobson and his colleagues, published in the journal Joule. (Bu, Stanford profesörü Mark Jacobson ve meslektaşları tarafından Joule dergisinde yayımlanmış büyük çaplı yeni bir araştırmanın çarpıcı iddiasıdır.)

  – Such work can be controversial. (Bu gibi çalışmalar anlaşmazlığa neden olabilir.)

  – Jacobson and his team had previously produced a similar “energy roadmap” for the US alone, which sparked a fierce debate about whether it was feasible or even possible to power the country only with wind, water and solar by mid-century. (Jacobson ve ekibi, daha önce yalnızca ABD için benzer bir “enerji yol haritası” hazırlamışlardı, bu da yüzyılın ortalarına kadar ülkeye yalnızca rüzgar, su ve güneş enerjisinin uygulanabilir olup olmadığı konusunda şiddetli bir tartışmaya neden olmuştu.)

  Beğen

 4. 1- Most of the world could switch to 100% renewable energy by 2050, creating millions of jobs, saving millions of lives that would otherwise be lost to air pollution, and avoiding 1.5°C of warming.

  Dünyanın çoğu, 2050’ye kadar %100 yenilenebilir enerjiye geçebilir, (bu) milyonlarca iş yaratır, aksi takdirde hava kirliliği için kaybedilecek olan milyonlarca hayatı kurtarır ve 1.5 derecelik ısıdan kaçınmamızı sağlar.

  2- That’s the bold claim of a major new study by Stanford professor Mark Jacobson and his colleagues, published in the journal Joule.

  Bu, Standford profesörü Mark Jacobson ve onun meslektaşları tarafından Joule dergisinde yayımlanan önemli bir yeni çalışmanın cesur iddialarıdır.

  3- Such work can be controversial.

  Böyle bir çalışma tartışmalı olabilir.

  4- Jacobson and his team had previously produced a similar “energy roadmap” for the US alone, which sparked a fierce debate about whether it was feasible or even possible to power the country only with wind, water and solar by mid-century.

  Jacobson ve ekibi önceden, yüzyılın ortasına kadar ülkeye sadece rüzgar, su ve güneş ile güç sağlamanın mümkün olup olmadığı hakkında şiddetli bir tartışma başlatan, sadece Birleşik Devletler için benzer bir enerji haritası üretmiştir.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s