YDS Blog

Altyapısı zayıf olanlar için YDS esnasında yapılması gerekenler

Anlamadığınız sorularda vakit kaybetmeyin. Yoksa boş yere moraliniz bozulur. Yapabileceğiniz şeylere odaklanın. Kısaca okuduğunuzda anlamıyorsanız uğraşmaya değmeyecektir; vaktiniz kalırsa dönerseniz.

Kafanızı eğerek soru çözmeyin, arkanıza yaslanın. Bacaklarınızı uzatın, kollarınızı yayın. Kahvede oturanlar gibi. Beyninize gitmesi gereken kanı boynunuzun masaya yapışmasını engellemek için kullanmayın.

biker-2548458_1280

Boynunu bükenler 5 net daha az yapıyor. Bu adam gibi oturmanız lazım.

Kelime Soruları

Sadece sağ veya sol tarafa odaklanmak yetmez. Her iki taraf arasında bağ kurmak gerekir. Cevap olma ihtimali daha yüksek olan kelimeler gündelik hayatta kullanılan kelimelerin eş anlamlıları. Örneğin, big yerine colossal, difficult yerine challenging.

Zaman Soruları

Tense sorularını çevirmeye çalışmanın katkısı az.

Zamanı işaret eden bir kelime varsa ona göre tercihte bulunun. Fakat, zamanı gösteren bir işaret yoksa risk alarak geçmiş zaman içeren seçenekleri eleyin.

İstatistiki olarak, zaman belirtilmeyen cümlelerde geçmiş zaman içeren cümlelerin kullanılma ihtimali çok daha az. Eleyin onları.

movement-2203657_1280

Seçenek elemek sınavdaki en iyi yöntem. Cevabı bulamıyorsanız diğerlerini eleyin.

Edat Soruları

Edat sorularını çevirmek zor olabilir, sadece soru kısmına odaklanın.

Boşluğun sağındaki kelimeden başlayarak sola doğru çeviri yapmak daha güvenilir olacaktır. Sol tarafta eylemi bulana kadar çeviri gerekli.

Sol tarafta eylem eylem yoksa ne güzel. Bir kaç kelimelik bir isim tamlamasıyla işiniz birmiş olur.

Bağlaç Soruları

Her iki tarafı da kısaca çevirin. Kısa cümleler arasına gelecek bağlacı bulmak daha kolay.

Cevapların yarısının zıtlık bağlaçlarından oluşacağını unutmayın. Hiç bir şey yapamıyorsanız bile sadece zıtlık bağlaçlarını işaretleyin. Buna cloze test soruları da dahil.

Sayı, aşırılık, miktar kullanılan sorularda zıtlık bağlacı kullanılma ihtimali daha yüksektir. Diğer çoğu soruda önce ve sonra meydana gelen eylemler arasında ayrım yapmanız gerekecek. örneğin; sebep, koşul bağlaçları önce meydana gelen eylemi belirtir.

Cloze Test Soruları

Paragrafı anlamadığınızı düşünüyorsanız sadece isimleri hızlıca tarayın ve  metnin ne hakkında olabileceğini tahmin edin. Çoğu cloze test sorusu bütüne bağlı olmadan çözülüyor.

Tense sorusunda zaman belirten bir kelime varsa zamanı ona göre seçin, fakat cümle içerisinde açıkça zaman verilmediğinde üst ve alt kısımla uyumlu bir tense seçin.

Bağlaç sorularında nokta işaretlerinden sonra virgül varsa üst cümleyle ilişki kurun, yoksa sadece soru cümlesine bakmanız yeterli.

Edat sorusunu boşluğun sağından soluna doğru çevirin ve karşınıza eylem çıkana kadar devam edin.

Cümle Tamamlama Soruları

Bütün isim tamlamalarını tek kelime olacak şekilde çevirin. Örneğin: Mısır’da bulunan antikalar yerine sadece antikalar. Kısa cümleleri yönetmek daha kolay. İsimler üzerinden tuzak yemeyeceksiniz.

Eylemleri edatlardan ve zarflardan bağımsız olarak düşünmeyin. Koşmanın sonucu başkadır, hızlı koşmanın başka. Ya da parkta koşmanın. Eylemler edatlar ve zarflarla bir araya gelince anlam değiştiriyor.

Zıtlık sorularında sıfat ve zarfların önemi çok daha yüksek. Bunların anlamca zıtlaştığından emin olun.

Tarih verilen sorularda yine tarih üzerinden ilişki kurmaya çalışmak gerekir. Tarihler varsa zıtlık sorularında bile olumlu olumsuz anlam önemini kaybeder; sadece tarihleri karşılaştırırız.

Tarih vermeden zaman uyumu değişmez. (Since (-den beri) istisnası var.)

Bilim dalı, hastalık ismi gibi terminolojik kelimelerin yer aldığı sorularda diğer cümlede zamir (it, the discipline, the sport …) ile atıf yapmak gerekir.

Çocuklar, yetişkinler gibi genelleme amaçlayan cümlelerde diğer cümle yüksek ihtimalle they zamirini içerecektir.

İsimler arasında çağrışım yaparak soru yanıtlamayın. Doktor görünce hastane, ilaç görünce hasta kelimesi vb. aramayın. Bunun zar atmaktan farkı yok. Bu durumda yanlış yapma ihtimaliniz doğrudan daha yüksek. Zıtlık sorularında sıfatlar ve zarflar, ve tüm sorularda eylemler arası ilişki çok daha önemli.

Bağlacın takısını mutlaka çeviriye ekleyin. Çevirinize uygun düşen yeni bağlaç takıları uydurmayın.

Çeviri Soruları

Cümleyi anlamaya, aklınızda tutmaya çalışmayayın. Bu boş yere vakit kaybıdır.

Sadece özneler eşleşmediği için seçeneklerin yarısından fazlasını elemiş olacaksınız.

Daha sonra sırasıyla ana eylem ve bağlaç takılarının uyup uymadığını kontrol edebilirsiniz.

Cevaı hala bulamadıysanız -en, -in takılarını kontrol edin. Modal eylemlerin, miktar kelimelerinin eşleştiğinden emin olun.

Paragraf Soruları

watercolour-2173846_1280

Böyle başlarsanız böyle biter. Korkacak bir şey yok. Paragraf soruları fırsatlarla dolu.

Sadece isimler bakarak paragrafın ne hakkında olduğunu anlayabilirisiniz. Kendini tekrarlayan isimler bunu size işaret edecektir. Anlamıyorum diyerek panik yapmayın, sadece isimler bakın. İsimler üzerinden doğru mesajı aşağı yukarı herkes anlıyor.

Bazı kişilerin anlamıyorum algısı çok farklı. Tek kelimeyi anlamadığı için bile panik yapanlar var. Sakın! Çözüm odaklı olun. 3 kelime anlayıp cümleyi çözümleyenler var.

Gerçek sorularını çözme ihtimaliniz yorum sorularını çözmekten daha kolay. According to the passage, it is stated in the passage, it is argued in the passage, it is suggested in the passage, according to the author… Bunlar dostunuz.

It is implied in the passage, it can be inferred from the passage, it can be understood from the passage, iy can be concluded from the passage … Bunlar düşmanınız.

Zıtlık bağlacı ile yazılan cümleler çok değerli. 5 paragrafta karşınıza en az 7-8 tane çıkacak. Onlar kadar değerli olan diğerleri: -meli, -malı anlamını içeren her şey, ayrıca not içeren her cümle. Bunlar soru garantisi en yüksek cümleler.

Anlayabildiğiniz kadar sıfat, zarf fark edin ve özeti bunların etrafında dönerek yapın. Yazarın niyetini bunlar belli ediyor.

Ana fikri isteyen sorularda tek kural: parçanın her kısmına hitap edin. Ana fikir parçanın her yerinden kelimeler içersin ya da ima etsin.

Moraliniz bozuluyorsa paragrafların hepsini aynı anda çözmeyin. Burada kaybettiğiniz zamanı fark etmiyorsunuz bile. Belki bu kaybettiğiniz zamanla öteki soruları çözersiniz.

Diyalog Soruları

Önce parçada geçen bütün isimleri bir araya getirin, hepsini kullanarak ne hakkında konuştuklarını anlayın. Yani konuşmaya başlık verin. Cevapta hepsini bir araya getirmeye çalışın.

Eş Anlam Soruları

Cümleyi kabaca anlayın, tamamını ezberlemeye çalışmayın.

Önce bağlaca bakın. Zıtlık bağlaçları kendi aralarında, sebep – sonuç, koşul – sonuç, zaman ve amaç bağlaçları kendi aralarında eş anlamlı. Uymayanları hemen eleyin.

Bir cümleden öteki cümleye kelime geçmesine izin vermeyin.

İsim tamlamalarının eşleştiğinden emin olun. Ne uzalacaklar, ne de kısalacaklar. Tuzakların daha çok miktar ve karşılaştırma yapılarıyla kurulduğunu unutmayın.

(Varsa) Neredeyse anlamına gelen kelimeler mutlaka tuzak olacaktır.

Paragraf Tamamlama Soruları

Paragrafı okuyun ve hem üstten hem de alttan olacak şekilde 3-4 kelime kullanarak başlık bulun. Doğru cevap bunlardan en fazlasını bir arada bulunduran, hem yukarıdan hem aşağıdan izler barındıran olacaktır.

Boşluk sonrasında fakat, böylece, yani gibi kelimeler varsa onları göz ardı etmeyin. Önceliği onlara verin.

Boşluk sonrasında zamirler (they, this country vb.) varsa onlara karşılık bulun.

Olumsuz anlamlı bir paragraf güzel şeyler yazan bir cevap seçmeyin. (Ya da tam tersi)

Anlam Bütünlüğü Soruları

Paragrafın neden yazıldığını mutlaka anlayın, başlık verin. Başlık en az 3-4 kelimeden oluşsun. Uymayanları dışarı atın.

Cümleleri ikişer ikişer bağlamaya çalışın. Dışarıda kalanı atın.

Her şey alakalıymış gibi görünüyorsa problemin ya zamirden ya da olumlu olumsuz diziliminden kaynaklandığını unutmayın. Fakat demeden olumludan olumsuza geçilmez.

Altyapısı güçlü olanlar ne yapsın?

Çeviri.

Hepinize başarılar dilerim.

Kategoriler:YDS Blog

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.