YDS Blog

YDS paragraf sorularını hangi sırayla ve nasıl çözmeliyim?

Paragraf sorularını hangi sırayla çözmeniz gerektiği karakteristik özelliklerinize bağlıdır. Herkes için çalışan mükemmel strateji yoktur; çünkü hepiniz farklısınız. Güçlü ve zayıf yönleriniz farklılık gösteriyor, ve dolayısıyla buna göre tedbir almanız gerekiyor.

Bakalım paragraf soruları hangi sırayla ve hangi yaklaşımla çözülmeli.

Morali çabuk bozulanlar, sinirlerine kolay hakim olamayanlar

Anlamadığınızı düşündüğünüz paragrafları atlayın. Bunu hemen ilk bir iki cümlede bile anlarsınız. En son bunlara geri döndüğünüzde zıtlık bağlacı gibi güçlü mesajlar içeren cümlelere odaklanın.

Paragrafları art arda çözmeyin. Güçlükler sizi diğer insanlardan biraz daha fazla yoruyor. Kendinizi bunaltmaktan kaçının.

Her paragraf arasında sizi mutlu edebilecek sorular çözün. Mesela çeviri sorularını hemen bitirmeyin. Arada bir moralinizi düzeltecek, başardığınızı hissettirecek sorulara ihtiyacınız var.

Bilmediği kelime çıkınca takılanlar, mükemmeliyet arayanlar

Paragrafın hepsini kelimesi kelimesine anlayınca hiç bir şey değişmiyor. 1 dakika sonra zaten okuduklarınızı unutmuş olacaksınız. Aklınızda bazı öğelerin kalması yeter. Paragrafın yarısından fazlası örneklerle dolu. Bu örneklerin çoğu boş, gereksiz detaylar içeriyor.

Sizin de düzenli olarak moral bulmaya ihtiyacınız var. Paragraf sorularını farklı aralıklarla çözmeniz daha iyi olabilir. Kolay soruları birden bitirmeyin lütfen.

Dünya yansa umrunda olmayanlar

Paragraf sorularını hangi sırayla çözdüğünüzün pek bir önemi yok. Fakat, dikkat etmeniz gereken daha önemli bir problem var. İlk beğendiğiniz şıkkı işaretlemeye çok yatkınsınız. Bu yüzden potansiyelinizin altında doğru sayısına ulaşıyorsunuz.

Özellikle miktar (some, most, many vb.), karşılaştırma yapıları (more, less, -er) ve aşırılık içeren şıklarla sizi kandırmak çok kolay. Bunların kullanıldığı cümleler parçaya göre büyük ölçüde doğru olur. Örneğin; parçada Afrika ülkeleri yoksullukla savaşıyordur, siz de şıklarda çoğu Afrilka ülkesi yoksulluğu yenmeye çalışıyor ifadesini seçersiniz. Fakat, bu yanlıştır, çünkü kaç tane ülkenin savaştığını bilmiyoruz.

Tavsiye: Her şıkkı dikkatlice okumadan cevabınızı seçmeyin. Belki daha çok sevdiğiniz biri çıkar karşınıza.

Baskı altında rahat çalışamayanlar

Paragraf sorularını en sona bırakmanız doğru olmaz. Sürenizin az olduğunu görüp henüz paragraf sorularını çözmediğinizi fark ettiğinizde kalbiniz yerinden çıkacak kadar hızlı atmaya başlıyor, bu yüzden ne paragraf sorularını ne de diğerlerini hakkını vererek çözemiyorsunuz.

Kolay bulduğunuz paragraf sorularını sınavın ilk yarısında çözmenizi, zor bulduklarınızı ise gerektiği taktirde feda etmenizi öneririm. Sanki hiç var olmamışlar gibi.

Sınava henüz dinçken en az 2 paragraf çözerek başlarsanız (daha kolay olanlar tabi) işiniz daha kolay olabilir. Tekrarlama ihtiyacı hissediyorum; zor olanlarla değil kolay olanlarla başlayın.

Güçlü, yıkılmaz egoya sahip olanlar

Size hangi sırayla soru çözüleceğini söylemek kimin haddine.

Fakat, küçük bir probleme sahipsiniz. Eledeğiniz şıkka 2. defa şans tanımıyorsunuz. Geri kalanlar arasında içinize sinmese bile bir şıkkı işaretleyip yolunuza bakıyorsunuz. Bu yüzden, şık elemek konusunda bu kadar katı olmamanızı öneririm.

Başkalarına çabuk güvenenler

Zaman problemi yaşamaya yatkın olmadığınız için (yalan yanlış da olsa bir şeyleri hızlıca seçip sınavı bitiriyorsunuz) paragraf çözüm sırasının bir önemi yok.

Sizden yana tek korkum herhangi bir şıktaki kelimeleri beğendiğinizde (bunlar genellikle parçada çok geçen kelimeler oluyor) hemen o şıkkı pek anlama bile bakmadan işaretliyorsunuz. Fakat, unutmayalım şıklar paragrafa benzedikçe yanlış olma ihtimali artıyor.

Esneklik göstermekte zorlananlar, aşırı disiplinliler

Tüm soruları sırasıyla çözüyor olmak muhtemelen birinci tercihiniz olacaktır. Dikkat edilmesi gereken en temel problem: zorlandığınız soruları çözene kadar bırakmıyorsunuz.

Bir soruya 5 dakika harcayınca öteki sorulara harcamanız gereken zamanı çalmış oluyorsunuz. Zorlandığınız soruları en sona bırakmalısınız, gerekirse feda etmelisiniz. Çünkü zaten zorlar.

Önünü görmek isteyenler, risk almayı sevmeyenler

Süreyi kontrol ederek çözecekseniz paragraf sorularını her şeyden önce çözmek sizde daha çok işe yarıyor. Paragrafların bittiğini bildiğiniz taktirde yaşadığınız rahatlama geri kalan kısımlarda daha rahat davranmanıza izin veriyor.

Önünüzde sürekli bir paragraf tehdidiyle yaşamaktansa çözün gitsin. Çözemediklerinize de en son bakarsınız. İlk saati tamamıyla paragraflara ayırabilirsiniz.

Dikkati çabuk dağılanlar, çabuk sıkılanlar

Paragrafları sınavın ilk yarısında, odaklanma kapasiteniz henüz yeterliyken çözseniz daha iyi olur. Diğer sorularda kendinizi zorlayarak idare edebilirsiniz. Fakat, aynı şeyi paragraf soruları için söylemek kolay değil.

1 paragraf bitirdikten sonra zamanlar, diğer paragraftan sonra kelimeler vb. olacak şekilde ilerleyebilirsiniz.

Tüm adaylar

En iyi yöntem deneyerek başarı elde ettiğiniz yöntemdir. Zamanla kendinize en uygun yöntemi bulacaksınızdır. Bunun için size kendinize uyabileceğinizi düşündüğünüz yöntemleri denemenizi öneririm.

Zaman yönetimi, uzmanlaşılması gereken en önemli değişkenlerden biridir.

EKLEME: Önce paragraf mı yoksa sorular mı sorusuna yanıt arıyorsanız bu yazıyı okuyun.

Kategoriler:YDS Blog

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.