YDS Blog

Önce paragrafı mı okumalıyım yoksa soruları mı?

Bir önceki yazıda paragrafları sınavın hangi esnasında çözmek gerektiğini incelemiştim. Sıra geldi paragraf sorularını kendi içerisinde sıraya koymaya.

Soruları inceleyerek başla, paragrafı ve şıkları değil

Her ne olursa olsun yapılacak ilk iş sorulara göz atmaktır. Bizden ne istendiğini bilerek parçayı okumak hangi kısımlara odaklanmamız gerektiğini işaret edecek. Ana fikir bulacak mıyım, çıkarım sorusu var mı gibi engelleri henüz okumaya başlamadan aşmak gereklidir. Ayrıca, soruların kendisi paragrafı okuma biçimimizi de değiştirir. Bakalım nasıl?

Eğer çıkarım soruları yoğunsa

Soruda yer alan imply, infer, conclude, understand, learn kelimeleri çıkarım yapmak zorunda olduğunuzu işaret eder.

Çıkarım soruları parçayı gerçekten iyi anlamayı gerektiriyor. Parçada geçen bir bilgi aramadığınız için hedef sorudaki tüm şıkları eleyebiliyor olmanız gerekecek. Bu soruları çözmek daha fazla vakit alacaktır.

Soru kökünde anahtar kelimeler verseler de şıkları elemek zorunda kalacaksınız. Bu sorulara daha fazla dikkat göstermek lazım.

Bazılarınız zaman baskısı yüzünden soru feda etmek zorunda kalabilir. Çıkarım soruları gözden çıkarılan ilk grup olmalı.

Eğer gerçek soruları yaygınsa

According to the passage, it is stated in the passage gibi girişlerin yanı sıra argue, suggest, claim, maintain gibi kelimeler parçada geçen bir bilgiyi bulmanız gerektiğini belirtir.

Soru bunlarla başlamışsa şanslısınız. Zaten parçada geçen bir cümlenin aynısını şıklarda bulacaksınız. Bir de soru köküne anahtar kelimeler eklenmişse paragrafın nereseine bakacağınız bile belli oluyor.

Fakat, sadece aynı kelimelerin geçtiği cümlelere değil de arkasında gelen 1-2 cümleye daha bakmanız gerekecek. Çünkü, bu cümleler genellikle bağlantılı oluyor. Sadece bir cümleyle konuya yönelik bütün detayı vermek ilkokul kitaplarında olur, YDS’de değil.

Ana fikir bulmanız isteniyorsa

Soru main argument, title, mainly deal with, primarily concerned gibi kelimeler içeriyorsa ana fikir bulacaksınız demektir.

Ana fikir istenen sorularda paragrafı okurken kendini tekrar eden kelimelere daha fazla özen göstermeniz gerekecek. Başlık, paragrafın her kısmından izler taşımak zorundadır. İlk cümle, son cümle falan değil.

Şıkları okumanın faydası az olabilir, unutmuyorsan oku

Hızlı okuyup anlıyorsanız canınız ne isterse onu yaparsınız. Fakat, yavaşsanız şıkları okumak bir sürü vakit kaybına yol açabilir. Bir de parçayı anlamaya çalışırken şıklardaki mesajları unutma riskini de hep göz önünde tutmak lazım.

Paragrafı okuyarak başlamak kötü mü?

Kötü değil, fakat boş yere zaman kaybetmenize yol açabilir. Çıkarımın yoğun olacağı paragraflar derinlemesine incelenmelidir. Aksine, sorular parçada geçenleri bulduracaksa neden kendinizi boşa yorasınız. Sınavın tamamı boyunca enerjiye ve zamana ihtiyacınız var.

Kategoriler:YDS Blog

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.