Dormant volcanoes below the ice

6 Eylül 2017

BUZUN ALTINDA UYUYAN VOLKANLAR

Antarktika dünyanın en büyük buz örtüsü tarafından kaplanan devasa bir (boş) arazidir. Bu buz örtüsü gezegendeki suyun %90’ını içermektedir. Devasa bir soğutucu görevi görmektedir ve onun erimekte olan suları dünyanın okyanus döngüsünü sağlamaktadır (mümkün kılmaktadır) (harekete geçirmektedir). Bu yüzden onun varlığı Dünya’nın ikliminin temel bir parçasıdır.

Daha az bilinen şey Antarktika’nın ayrıca kıtanın batı kenarı boyunca binlerce kilometre uzanmakta olan volkanik bir bölgenin parçası olan bir kaç aktif volkana ev sahipliği yaptığıdır. Bu volkanik bölge on yıllardır bilinse de ve incelenmiş olsa da, buzun altında yaklaşık 100 tane yeni volkan gizli tepe noktalarını aramak için uydu verisi ve buz delici radar kullanan bilim adamları tarafından son dönemlerde keşfedilmiştir.

Makalenin tamamını okumak için The Conversation.

4 comments

 1. 1- Antarctica is a vast icy wasteland covered by the world’s largest ice sheet.

  Antartika, dünyadaki en büyük buz örtüsü ile kaplı muazzam bir boş arazidir.

  2- This ice sheet contains about 90% of fresh water on the planet.

  Bu buz örtüsü gezegendeki tatlı suyun %90’ını içermektedir.

  3- It acts as a massive heat sink and its meltwater drives the world’s oceanic circulation.

  Devasa bir soğutucu görevi görmektedir ve onun erimekte olan suları dünyanın okyanus döngüsünü yönlendirmektedir.

  4- Its existence is therefore a fundamental part of Earth’s climate.

  Bu nedenle onun varlığı Dünya’nın ikliminin temel bir parçasıdır.

  5- Less well known is that Antarctica is also host to several active volcanoes, part of a huge ‘volcanic province’ which extends for thousands of kilometres along the western edge of the continent.

  Daha az bilinen, Antartika’nın ayrıca kıtanın batı kenarı boyunca binlerce kilometre uzanan büyük bir volkanik bölgenin parçası olan birkaç aktif volkana ev sahipliği yaptığıdır.

  6- Although the volcanic province has been known and studied for decades, about 100 ‘new’ volcanoes were recently discovered beneath the ice by scientists who used satallite data and ice-penetrating radar to search for hidden peaks.

  Bu volkan bölgesi on yıllardır bilinmesine ve incelenmesine rağmen, 100 yeni volkan hakkında gizli tepe noktalarını aramak için uydu verisi ve buz delici radar kullanan bilim adamları tarafından son dönemlerde keşfedilmiştir.

  Beğen

 2. BUZUN ALTINDAKİ FAAL OLMAYAN VOLKANLAR
  Antarktika dünyanın en büyük buz kütleleriyle kaplı genisce bir buzul alandır. Bu buz kütleleri gezegendeki taze suyun hemen hemen %90ını içerir. O kocaman bir sıcaklık çukurunu oynar ve onun erimiş suları dünyanın okyanus sirkülasyonuna yön verir. Böylece onun varlığı dünya ikliminin temel bir parçası olur.
  Antarktikanin aktif volkanlara ev sahipliği yaptığı az bilinen seylerdendir, ki o volkanlar kıtanın batı tarafında binlerce km boyunca uzanan büyük volkanik eyaletlerin yalnizca bir kısmıdır. Volkanik eyaletler on yıllarca bilinse ve üzerinde çalışılsa da, 100 civarı yeni volkan, yakın zamanlarda, gizli zirveleri bulmak için uydu verilerini ve buza sokulan radarlari kullanan bilim adamlarınca, buzun altinda keşfedildi.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s