Empathetic doctors

7 Eylül 2017

EMPATİ SAHİBİ DOKTORLAR

Eski araştırmalar iletişim kuran, ilgili doktorların hastalarının acısını ve kaygısını soğuk duran meslektaşlarına göre azaltmasının daha olası olduğunu göstermiştir. Ve empati sahibi doktorların hastalarının, ilaçlarını yazıldığı gibi almaları ve doktorlarına yönelik memnuniyet belirtmeleri daha olasıdır.

Empati iyi bir doktor olmak için de gereklidir. Arkadaş canlısı olmayan doktorların doğru teşhisi koymak, ya da doğru tedavileri uygulamak için hastalardan yeterli bilgi almaları daha az olasıdır. Bir araştırma empati sahibi olmayan doktorların gerçekten ihtiyaç duydukları anda hastaları korkutarak onlara zarar bile verebildiklerini göstermiştir.

Makalenin tamamını okumak için The Conversation.

6 comments

 1. EMPATİ SAHİBİ DOKTORLAR. Önceki araştırmalar konuşkan, sempatik doktorların onların hastalarının ağrı ve ilçelerinin azalması soğuk kanlı meslektaşlarından daha olasıdır. Ve empati sahibi doktorların hastalarının reçetedeki ilaçları alması daha olasıdır ve onların doktorları ile rapor yapmaları daha memnun edecektir. Empati de iyi bir doktor olmak için gereklidir. Soğuk doktorların doğru tedavi reçetelemesi veya teşhis etmesi daha az olasıdır. Bir çalışmada empati sahibi doktorların onların ihtiyaç duyduğunda medikal tedavi den uzak hastaları korkuları ile zarara sebep olabileceğini bile göstermiştir.

  Beğen

  • 1- azalmaktan ziyade azaltmak desek daha iyi olurdu. 2- Doktorlar ilaç almıyor, hastaların ilaçları kendilerinin alma ihtimali artıyor.
   Diğer kısımlar başarılı.

   Beğen

 2. 1- Previous studies have shown that communicative, caring doktors are more likely than their stand-offish counterparts to reduce their patients’ pain and anxiety.

  Önceki çalışmalar iletişim kuran, ilgili doktorların hastalarının acısını ve kaygısını soğuk duran muadillerine göre azaltmasının daha muhtemel olduğunu gösterdi.

  2- And patients of empathetic doctors are more likely to take their pills as prescribed, and report being satisfied with their doctor.

  Ve empati yapan doktorların hastalarının, ilaçlarını reçetelendiği gibi almalarının ve doktorlarından memnun olduklarını bildirmeleri daha muhtemeldir.

  3- Empathy is also needed to be a good doctor.

  Empati ayrıca iyi bir doktor olabilmek için gereklidir.

  4- Unfriendly doctors are less likely to get enough information from patients to make the right diagnoses, or prescribe the right treatments.

  Arkadaş canlısı olmayan doktorların doğru teşhisi koymak ya da doğru tedavileri uygulamak için hastalardan yeterli bilgi alma olasılıkları düşüktür.

  5- One study even showed that unempathetic doctors could cause harm by scaring patients away from medical care when they need it.

  Bir araştırma empati kurmayan doktorların onlar ihtiyaç duyduğunda hastaları tıbbi bakımdan korkutarak zarar bile verebildiklerini göstermiştir.

  Beğen

 3. EMPATI KURAN DOKTORLAR
  Onceki çalışmalar, iletisim kuran ilgili doktorların, mesafeli ve soğuk muadillerine nispeten, hastalarin agri ve endiselerini giderme olasılığınin daha yuksek olduğunu gösterir. Empatili doktorların hastalarının, yazıldığı gibi ilacı kullanma ve doktorlarından memnun olma ihtimali daha yüksektir.

  Empati ayrica iyi bir doktor olmayi gerektirir. Soğuk doktorların, doğru teşhis yapabilmek ve dogru tedavileri
  için hastadan yeterli bilgi edinebilme ihtimali düşüktür. Bir çalışma dahi, empati kurmayan doktorların, hastalarin tedaviye ihtiyaç duyduğunda onlari bu tibbi tedaviden korkutarak zarara yol açabildiğini gösterdi.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s