The significance of handwriting

8 Eylül 2017

EL YAZISININ ÖNEMİ

Tarihsel açıdan, yazma deneysel araştırmalarda okumadan daha az ilgi çekmiştir. Fakat, son 10 yılda bir çok kapsamlı araştırma etkili yazmanın el yazısı ve imla gibi temel becerilerin, ve planlama ve gözden geçirme gibi ileri düzey becerilerin gelişimine bağlı olduğunu göstermiştir.

Ve el yazısı otomatikliğiyle (genellikle akıcılık denir) yazılı kompozisyon arasında güçlü bir ilişki vardır. Hızlıca ve çabasızca yazma becerisi, çocukların fikirlerini yazıya dönüştürme, eldeki konu hakkında söylemek istediği şeyi düşünme açısından odaklanmasına izin vermektedir.

Kötü el yazısı ilkokul çocuklarının yazma potansiyelini gizleyebilir (gölgeleyebilir). Ve el yazısı öğretmek, hem otomatikliği hem de ilk ve orta öğretim okullarındaki öğrenciler tarafından üretilen yazıların kalitesini iyileştirebilir.

Makalenin tamamını okumak için The Conversation.

6 comments

 1. Tarihsel olarak, yazı ampirik araştırmalarda okumadan daha az dikkate alınmıştır.
  Ancak, son on yılda, güvenilir bir araştırma grubu, etkili yazımın, planlama ve gözden geçirme gibi düşük düzeyli becerilerin gelişimine bağlı olduğunu gösterdi.

  Ve özdevinimsel olarak el yazısı (çoğunlukla akıcılık olarak isimlendirilir) ve yazılı kompozisyon arasında güçlü bir ilişki vardır.

  Hızlı ve zahmetsizce yazma kabiliyeti, çocukların fikirlerini yazılı olarak çevirmelerine odaklanmalarına, eldeki konu hakkında söylediklerini düşünmelerine olanak sağlar.

  Kötü el yazısı, ilkokul çağındaki çocukların yazma potansiyelini gizleyebilir. ve el yazısının öğretilmesi hem özdevinimsel olarak hem de ilk ve orta dereceli okullardaki öğrencilerin ürettikleri metinlerin yazı kalitesini geliştirir.

  Beğen

 2. 1- Historically, writing has received less attention than reading in empirical research.

  Tarihi olarak yazma, deneysel araştırmalarda okumadan daha az ilgi çekmiştir.

  2- But, in the last ten years, a solid body of research has shown that effective writing depends on the development of lower-order skills, such as handwriting and spelling, and of higher-order skills, such as planning and revising.

  Fakat, son on yılda, sağlam bir araştırma organı, etkili yazmanın el yazısı ve imla gibi düşük dereceli becerilerin, planlama ve revize etmek gibi yüksek dereceli becerilerin gelişimine bağlı olduğunu gösterdi.

  3- And there is a strong relationship between handwriting automaticity (often called fluency) and written composition.

  Ve el yazısı otomatikliği (genellikle akıcılık denir) ile yazılı kompozisyon arasında güçlü bir ilişki vardır.

  4-The ability to write quickly and effortlessly allows children to focus on translating ideas into writing, thinking about what they want to say about the topic at hand.

  Hızlı ve zahmetsizce yazma kabiliyeti, eldeki konu hakkında söylemek istediği şeyi düşünme açısından, çocukların fikirlerini yazıya dönüştürmeye odaklanmasına izin verir.

  5- Poor handwriting may conceal the writing potential of primary school children.

  Zayıf el yazısı, ilkokul çocuklarının yazı potansiyelini gizleyebilir.

  6- And teaching handwriting improves both automaticity and the writing quality of texts produced by students in primary and secondary schools.

  Ve el yazısı öğrenme, birinci ve ikinci okul öğrencileri açısından otomatiklik ve üretilen metinlerin kalitesini geliştirir.

  Beğen

 3. EL YAZISININ ÖNEMİ

  Tarih boyunca, deneysel araştırmalarda yazma, okumadan daha az dikkat çekmiştir. Fakat son on yil icinde, araştırmalarin onemli bir bölümü etkili yazinin, el yazısı ve imla gibi az degerli yeteneklerin, planlama ve revize gibi yüksek degerli yeteneklerin geliştirilmesine bağlı olacağını göstermiştir.
  Ve otomatik el yazisiyla (genelde akicilik denir) yazilari derleme arasinda  güçlü bir ilişki vardır. Hızlı ve efor sarfetmeden yazma yeteneği, çocuklara, konu hakkında hazir söylemek istediklerini düşünerek, fikirlerini kağıda dökmeye odaklanmak için imkan tanir.
  Zayif el yazisi ilkokul çocuklarinin yazma potansiyelini gizleyebilir. Ve el yazisi ogretme hem otomatikliği hem de ilk ve orta öğretim öğrencilerinin ürettiği metnin yazi kalitesini gelistirir

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s