Coping with the fear of death

9 Eylül 2017

ÖLÜM KORKUSUYLA BAŞA ÇIKMAK

Miras bırakma ihtiyacının ölüm ihtimaliyle (fikriyle) etkili bir şekilde başa çıkmaya  katkı sağlayan önemli bir faktör olduğu, bunun da umutsuzluk ve amaçsızlık duygusunu azalttığı ortaya çıktı. Araştırmada, miras (bırakma) farkındalığının; hem sağlıklı olmaya çalışma, hem de manevi gelişim (hayatın bir amaca sahip olduğuna inanmak gibi) için çabalamayla doğru orantılı olduğu bulundu.

Bu, ölümü aşma aracı olarak başarısını gelecek nesillere bırakmakla ilgilenenlerin sağlığı için daha fazla sorumluluk alma ve içsel gelişimlerine değer verme ihtimallerinin de daha olası olduğunu akla getirmektedir. Ressamlar bunun mükemmel bir örneğidir: yaratıcı mirasları vasıtasıyla yaşamaya devam ederler ve asla yok olmazlar. İster sanat üretmek, ister aile yetiştirmek, ister aile mirasını devam ettirmek, ister başkalarına yardım etmek olsun, bir miras üzerinde çalışıyor olmak insanların yaşlanmaya daha rahat katlanmaları ve ölüm ihtimaliyle (daha rahat) yüzleşmeleri için bir yöntem de olabilir.

Makalenin tamamını okumak için The Conversation.

4 comments

 1. Coping With The Fear Of Death ( Ölüm Korkusu ile Başa Çıkmak)

  1) The need for a legacy turned out to be an important contributor to dealing effectively with the prospect of demise, lessening feelings of hopelessness and a lack of purpose.
  ==> Miras bırakma ihtiyacının öüm ihtimali ile etkili bir biçimde davranışlara katkı sağlayan önemli bir faktör olduğu ve amaç eksikliği ve ümitsizlikten dolayı duyguların azaldığı ortaya çıkmıştır.

  2) In the study,legacy awareness was found to be correlated with both trying to be healty and striving for spiritual growth ( such as believing that life has purpose)
  ==> Bir çalışmada miras bırakma farkındalığının hem sağlıklı olmak için hem de manevi gelişim için ( hayatın bir amacı olduğuna inanmak gibi) uğraşmayla bağlantılı olduğu bulundu.

  3) This suggest that those who are interested in passing down their succession to future generations as a way to transcend death are also likely to take responsibility for their health and place value on their internal development.
  ==> ………………………………. ayrıca sağlıkları için sorumluluk alma ve içsel gelişimlerine değer ve ihtimali vardır.

  4) Artist are the perfect example of this: through their creative legacies, they live on and are never totally gone.
  ==> Ressamlar bunun harika bir örneğidir: yaratıcı mirasları yoluyla yaşarlar ve asla tümüyle yok olmazlar.

  5) Working on leaving a legacy – whether it be producing art, raising a family, passing on family history or helping others- can also be a way for people to better tolerate ageing and face the prospect of death.
  ==> Bir miras üzerinde çalışıyor – ister sanat üretiyor olmak, ister aile yetiştirmek, ister aileyi devam ettirmek (?) Ya da diğerlerine yardım etmek olsun- insanların yaşlılığa daha iyi katlanmaları ve ölüm ihtimali ile karşılaşmaları için bir yöntem olabilir.

  (( Hocam beynim yandı )) 😁😁

  Beğen

  • Birinci cümlede virgül ile kullanılan Ving kalıbını (, lessening) bu da …. azaltır biçiminde çevirmek lazım. Bu kalıp sınavda da bolca çıkıyor, tanımakta fayda var.

   İkinci cümle uygunca çevrilmiş. Üçüncü cümleyi parçalara ayırdıktan sonra 3 cümle halinde yazabilirsiniz: başarısını aktarmak isteyenler sorumlu oluyor, sağlığını önemsiyor ve içsel gelişimini ileletiyor gibi. Çeviri yapmamızda en temel amaç harika çeviriyi bulmaktan ziyade parçaları hızlı görüyor olmak.

   Son cümlede başlaçgıçta yer alan ifade mastar (-mek) olduğu için çalışıyor değil çalışmak olmalı.

   Beyninizin yanması çok normal 🙂 Parçalara ayırmadan çevirmesi zor bir çeviri.

   Beğen

 2. ÖLÜM KORKUSUYLA BAŞA ÇIKMAK
  Miras bırakma ihtiyacı, umutsuzluğu ve amac eksikliğini azaltarak, olum ihtimaline karşı onemli bir katki yapar. Çalışmada, miras birakma farkındalığınin hem sağlıklı olmakla hem de ruhsal gelişimle (örneğin hayatin bir amaci olduğuna inanarak) aralarinda pozitif korelasyon olduğu bulunmuştur. Onerilen şu ki ölümü aşmanın bir yolu olarak, sırasıyla gelecek nesillere aktarmaya ilgi duyanlar sağlık durumları için ve ic dünyasında deger kazanmak için sorumluluk ustlenebilirler. Yapici bir miras birakmalariyla sanatçılar, bu duruma on numara örneklerdir. Bir miras birakmaya çalışmak, -sanat uretsin ya da uretmesin, ailelere ulasip onlarin tarihinden gecsin ya da gecmesin veya onlara yardim etsin ya da etmesin- insanlaral icin yaşlanmayı daha da tolere etmenin veya olum ihtimaliyle yuzlesmenin bir yolu olabilir.

  Beğen

  • İlk cümlede turn out kelimesi atlanmış. Bu kelime bir şeyin öyle olduğunun anlaşılması anlamını karşılıyor.

   Önerilen şu ki demek yerine bu … iddia etmektedir biçiminde bitirilebilir.

   Çeviri oldukça kaliteli.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s