Benefits of being bilingual

10 Eylül 2017

İKİ DİL KONUŞUYOR OLMANIN FAYDALARI

Son 15 yıl, iki dilli kişiler üzerine büyük miktarda araştırmaya şahit oldu, ve kanıtların çoğu birden fazla dile hakim olmanın somut avantajlarını işaret ediyor. Diller arasında geçiş yapmak ( bir ileri bir geri gitmek) beyni esnek olmaya zorlayan bir nevi beyin eğitimiymiş gibi gözüküyor.

Düzenli egzersizin vücudunuza biyolojik faydalar sağladığı gibi, zihinsel açıdan iki ya da daha fazla dili kontrol etmek beyninize bilişsel faydalar sunuyor. Bu zihinsel esneklik, özellikle hayatın ilerleyen safhalarında daha faydalı (karlı) hale geliyor: bilişsel yaşlanmanın tipik işaretleri (semptomları) iki dilli insanlarda daha sonra ortaya çıkıyor – ve bunama ve Alzheimer gibi yaşla bağlantılı dejeneratif hastalıkların başlangıcı iki dilli insanlarda beş yıla kadar erteleniyor.

Makalenin tamamını okumak için The Conversation.

5 comments

 1. Benefits Of Being Bilingual ( İki Dilli Olmanın Faydaları )

  1) The past 15 years have witnessed an overhelming amount of research on the bilingual mind, with the majority of the evidence painting to the tangible advantages of using more than one language.
  ==> Son 15 yıl iki dilli bellek üzerine yapılan ezici miktarda araştırmaya şahit oldu ve araştırmaların büyük çoğunluğu tek dili kullananlardan daha fazla avantajlı olduklarına işaret ediyor.

  2) Going back and forth between languages appears to be kind of brain training, pushing your brain to be flexible.
  ==> Diller arasında geriye ve ileriye gitme beyninizi esnek olmaya ve eğitmeye zorluyor gibi görünüyor.

  3) Just as regular exercise gives your body some biological benefits, mentally controlling two or more languages gives your brain cognitive benefits.
  ==> Düzenli egzersizin vücuda bazı faydalar sağlaması gibi, zihinsel açıdan iki ya da daha fazla dili kontrol etmek beyninize bilişsel açıdan faydalar sağlayabilir.

  4) This mental flexibility pays big dividends especially later in life the typical signs of cognitive ageing occur later in bilinguals – and the onset of age- related degenerative disorders such as dementia Alzheimer’ s are delayed in bilinguals by up to five years.
  ==> Bu zihinsel esneklik özellikle yaşamın sonlarına doğru daha karlı oluyor: bilişsrl yaşlanmanın tipik işaretleri iki dilli insanlarda daha sonra meydana çıkıyor ve Alzheimer ve bunama gibi dejeneratif bozuklukların ortaya çıkması iki dilli insanlarda 5 yıla kadar gecikiyor.

  Beğen

 2. The evidence to date indicates that e-cigarettes are primarily being used along with cigarettes, rather than instead of them.

  Bugüne kadarki kanitlar, e-sigaralarin öncelikle sigara yerine kullanılmasını değil, daha ziyade sigara ile birlikte kullanıldığını göstermektedir.

  COK DIL BILMENIN FAYDALARI

  Birden fazla dil bilmenin somut avantajlarına isaret eden bulguların çoğunluğuyla, son 15 yıl, iki dil bilen akıl üzerinde aşırı derecede fazla araştırmaya şahitlik yapmıştır. Diller arasinda ileri geri yapmak, beyni daha esnek hale getirerek, beyin alıştırmasının bir çeşidi olarak görünür.

  Tıpkı düzenli egzersizin senin bedenine biyolojik bazı faydalar sağladığı gibi, iki veya daha fazla dilin zihinsel kontrolü, senin beynine bilişsel faydalar sağlayacaktır. Bu zihinsel esneklik, özellikle sonraları büyük kazanımlar sağlayacaktır. Zihinsel yaşlanmanın tipik işaretleri çift dillilerde daha geç oluşur. – Akıl hastalığı ve Alzheimer hastalığı gibi yaşlılarda görünen dejeneratif rahatsızlık, çift dillilerde 5 seneye kadar geciktirilebilir.

  Beğen

  • Üstteki zor çeviride sadece kullanılmasını yerine kullanıldığını deseniz yeter. Ama bu cümlenin özündeki mesajı anlamışsınız. facebook sayfama neden böyle bir cümlenin var olduğuna dair bir kaç yorum ekledim.

   Alttaki çeviri ise size basit gelmiştir.

   Beğen

 3. Çift Dilli Olmanın Faydaları
  1- Geçen 15 yıl, tek dil kullananlardan daha fazla somut avantajlarını gösteren kanıtların çoğuyla birlikte iki dilli zihinler üzerinde yapılan araştırmaların ezici bir çoğunluğuna şahitlik etmiştir.
  2-Bir çeşit begin eğitimi gibi görünen diller arasında ileriye ve geriye dönüş, beyninizi esnek olmaya iter.
  3- Duzenli egzersizin vücudunuza bazı biyolojik faydalar vermesi gibi, iki veya daha fazla dille zihinsel kontrol yapma da beyninize bilissel faydalar sağlar.
  4- Bu zihinsel esneklik özellikle hayatın ileri zamanlarında büyük kar sağlar; bilissel yaşlanmanın tipik işaretleri çift dillilerde daha sonra meydana gelir – ve bunama ve alzheimer gibi yaşa bağlı yozlaştırıcı hastalıkların başlangıcını çift dillilerde 5 yıl kadar geciktirir.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s