Haber & Duyurular

Hangi yaşta gramer öğrenme potansiyeli azalmaya başlıyor?

Geçmiş araştırmalar grameri ana dil seviyesinde öğrenmenin sadece çok küçük yaşlarda mümkün olacağını iddia ediyordu. Fakat, yeni bir çalışma bu becerinin aslında ergenliğin son yıllarına kadar korunduğunu öne sürüyor. 20’li yaşlara doğru bile hedef dildeki gramer yapısına hakimiyetin kusursuz olabileceği işaret ediliyor.

Viral bir internet anketiyle yapılan çalışmaya 600,000’den fazla katılımcı dahil oldu. Bir yabancının gramer hakimiyetine sahip olmak için eğitime başlamaya en uygun yaşın 10 olduğu sonucuna ulaşıldı. Araştırma, Boston merkezli 3 üniversitede görev alan bilim adamları tarafından yönetildi.

Ünlü evrimsel psikolog Steven Pinker’ın da dahil olduğu araştırmada, kişinin yaşı, mevcut dil yeterliliği ve İngilizce öğrenmek için harcadığı süre üzerine veriler toplandı. Araştırmacılar güvenilir sonuçlar için 500,000’den fazla kişinin bilgilerine ihtiyaç duyduklarına inandıkları için çalışmalarını internet odaklı olarak yürüttüler.

Özne – eylem uyumu, zamirler, edatlar, sıfat cümleleri gibi konulara yer veren Hangi İngilizce? isimli bir quiz oluşturuldu. Cevaplardan kişinin ana dilini ve hangi İngilizce versiyonuna hakim olunduğunu tahmin eden bir algoritma geliştirildi. Katılımcılar araştırma sonundaki tahminleri çok eğlenceli buldu ve arkadaşlarıyla paylaşarak katılımı arttırdı.

Elde edilen sonuçlara göre, grameri kusursuzca öğrenme potansiyeli 18 yaşından sonra azalıyor. Buna sebep olarak sosyal değişimler, ana dilin etkisi ve beyin gelişimi gösteriliyor.

Kelime öğrenme konusunda ise herhangi bir yaş sınırı dikkat çekmiyor. Geç yaşlarda bile kelime öğrenimi kusursuz biçimde işlerken, aynı durum gramer için mevcut değil gibi görünüyor.

Referans Makale: Scientific American

Kategoriler:Haber & Duyurular

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.