Haber & Duyurular

Yapay zeka yabancı dil öğrenme ihtiyacını ortadan kaldırır mı?

The Conversation‘da yayımlanan yazıdan bazı konu başlıkları

Indeed, some parents are so convinced that this technology is imminent that they’re wondering if their kids should even learn a second language.

Bazı ebeveynler bu teknolojinin öylesine yakın olduğunu düşünüyor ki çocuklarının ikinci bir dil öğrenmesine gerek olup olmadığını merak ediyorlar.

Replacing a word with its equivalent in the target language is actually the “easy part” of a translator’s job.

Bir kelimeyi hedef dildeki karşılığıyla değiştirmek aslında bir çevirmenin işinin kolay tarafıdır.

And in order to infer meaning from a specific utterance, humans have to interpret a multitude of elements at the same time.

Belirli bir konuşmadan anlam çıkarmak için insanlar aynı anda bir çok değişkeni yorumlamak zorundadır.

Think about all the contextual clues that go into understanding an utterance: volume, pitch, situation, even your culture – all are as likely to convey as much meaning as the words you use.

Bir konuşmayı anlamaya yönelik tüm bağlamsal ipuçlarını düşünün: sesin yüksekliği ve alçaklığı, ses perdesi, durum ve kültür – her biri kullandığınız kelimeler kadar anlam yansıtırlar.

Since the way we speak often has nothing to do with the reality that surrounds us, machines are – and will continue to be – puzzled by the metaphorical nature of human communications.

Konuşmakta olduğumuz şeyin genellikle bizi çevreleyen gerçeklikle alakası olmadığı için makineler insan iletişiminin mecazi doğasını anlayamamaktadır – anlayamayacaktır.

If interpreting the intended meaning of a written word is already overwhelming for computers, imagine a world where a machine is in charge of translating what you say out loud in specific situations.

Eğer yazılı bir kelimenin kastedilen anlamını yorumlamak hali hazırda bilgisayarlar için bunaltıcıysa, bir makinenin belirli durumlarda sesli söylemekte olduğunuz şeyleri çevirmekten sorumlu olduğu bir dünya hayal edin.

But translating is an altogether different task than finding the nearest Starbucks, because machines aim for perfection and rationality, while languages – and humans – are always imperfect and irrational.

Fakat çeviri en yakın Starbucks’ı bulmaktan tamamıyla farklıbir görevdir, çünkü makeneler mükemmellik ve rasyonellik peşinde koşarken, diller ve insanlar kusurludur.

If machines become too sophisticated and logical, they’ll never be able to correctly interpret human speech. If they don’t, they’ll never be able to fully interpret all the elements that come into play when two humans communicate.

Eğer makineler çok sofistike ve mantıklı olursa, asla insan konuşmasını doğru bir şekilde yorumlayamayacaklar. Eğer öyle olmazlarsa, iki insan iletişime geçtiğinde ortaya çıkan tüm değişkenleri tamamıyla anlayamayacaklar.

Therefore, we should be very wary of a device that is incapable of interpreting the world around us. If people from different cultures can offend each other without realizing it, how can we expect a machine to do better?

Bu yüzden, çevremizdeki dünyayı algılama kapasitesi olmayan bir cihazdan uzak durmalıyız. Eğer farklı kültürlerden insanlar fark etmeden birbirini kızdırabiliyorlarsa, bir makinenin daha iyi olmasını nasıl bekleyebiliriz?

Siz ne düşünüyorsunuz?

  • Yabancı dil öğrenmek gelecek nesiller için zaman kaybı mı?
  • Makineler, insanlararası etkileşimi tam manasıyla anlayacak potansiyele erişebilir mi?
  • Her insan birbirini her zaman doğru mu anlıyor?
  • İnsanların iletmek istediği mesaj her zaman kendi inandığı gerçeği mi yansıtıyor?
  • Makineler ses tonu, duygusal durum vb. faktörleri de daha objektif olarak yorumlayarak doğru anlamasa bile tutarsızlıkları fark etmekte daha başarılı olamaz mı?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.