IELTS Blog

TOEFL ve IELTS dinleme soruları karşılaştırma

Türklerin TOEFL dinleme puanı IELTS skorundan yüksek

Ana dili Türkçe olan kimselerın ortalama TOEFL dinleme puanı IELTS dinleme skoruna nazaran daha yüksek. Adaylar, TOEFL sınavında 30 üzerinden 20 puan ortalamasına sahipken, IELTS sınavında 40 soruda 23 – 25 arası doğru yanıt vererek 6.2 bant skorunu elde etmişlerdir.

IELTS puanının görece düşük olması ayrıca ilginçtir, çünkü soruların yarısını kapsayan ilk 2 bölümde yer alan soruların zorluğu ortalama düzeyde bile değildir. Özellikle ilk 10 soruda ad soyad doldurma, etkinlik saatini anlayabilme vb. aşırı basit sorular vardır. Bu tür kolay soruların yer almasının sebebi IELTS dinleme testinin hem genel hem de akademik sınava giren adaylar için ortak olmasıdır.

TOEFL dinleme ortalaması neden daha fazla?

Fakat, yine de IELTS dinleme ortalaması daha zor dinleme metinleri içeren TOEFL sorularına göre daha düşük. Bunun böyle olmasının sebepleri:

  • IELTS dinleme sorularında yazma oranı çok yüksek. Cevap anlaşılsa bile harf hatalarından puan kaybı yaygın.
  • TOEFL soruları sadece çoktan seçmeli sorulardan oluştuğu için risk alıp doğru yanıtlama şansı daha yüksek, fakat IELTS sınavının çoğu yazmadan oluştuğu için böyle bir imkan yok.
  • IELTS dinleme başlamadan önce, dinleme esnasında ve sonrasında soruları görme şansınız var. Bu bir avantajmış gibi görünse de aslında ciddi problem yaratıyor. Aynı anda hem dinlediğini anlamaya çalışmak hem de metni incelemek ikisini de yapmanıza izin vermiyor. (Yabancı dizi seyrederken dinlediğimi çok rahat anlıyorum, fakat aynı anda başkasıyla konuşmaya başlarsam anlamıyorum. 20+ yıl İngilizce tecrübesine rağmen hem de.)
  • TOEFL sınavında önce metni dinliyor ve bolca not alıyorsunuz. Sorular dinleme metninden sonra gösterildiği için dikkatiniz dağılmıyor. Tek hedefiniz dinlediğinizi anlamak oluyor.
  • TOEFL dinleme sorularında kulaklık kullanılıyor. Sesleri net olarak duyuyorsunuz. IELTS içinse yeni yeni bu uygulama başladı ve her sınav merkezi henüz bunu uygulamıyor.

Özetle, IELTS sınavındaki kolay soru sayısı TOEFL’dan fazla, fakat yazma içeren soruların bolluğu ve dinlerken metni anlamaya çalışma skorunuzu aşağıya çekiyor. Dinleme problemi büyük olan adaylar şansını TOEFL’da denerse daha iyi olabilir.

İlk paragrafta kamuyla paylaşılan son resmi bildiriler dikkate alınmıştır.

TOEFL verileri 2017 yılına aittir.

IELTS verileri 2016 yılına aittir.

Kategoriler:IELTS Blog

Tagged as: ,

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.