Avustralya

Avustralya Nitelikli Göçmenlik Başvurusu IELTS puanı

Avustralya’ya nitelikli göçmen olarak gitmek istiyorsanız (vize 189, 190 ve 489) puanlama sistemine tabi tutulursunuz ve başvurunuzun kabul edilmesi için en az 60 puan toplamanız zorunludur.

Ekleme: 2018 itibariyle puan limiti 65’e çıkarılmıştır. Link

Gerekli minimum IELTS skoru

Başvuru yapabilmek için IELTS her bölümden en az 6 alma zorunluluğu vardır. 6 puan alanlara ekstra vize başvuru puanı verilmez. Ana dili İngilizce olan bir ülkenin vatandaşı olan kimseler IELTS sınavına girmezse otomatik 6 almış sayılırlar.

IELTS 7 ve 8 bant skorlarına ulaşanlar

IELTS her bölümden 8 bant skoruna ulaşırsanız 20, her bölümden en az 7 bant skoruna ulaşırsanız 10 ekstra vize başvuru puanı elde edersiniz.

IELTS overall skorunuz 8 olmasına rağmen konuşma, yazma gibi herhangi bir bölümden 6 puan alırsanız vize başvurusu için gerekli 20 puanı almış sayılmazsınız (bir bölümden 6 aldığınız için 10 puan bile verilmiyor), sadece başvuru yapma hakkı elde edersiniz. Bu hiç adil değil ama böyle.

Puan kazandıran diğer faktörler

Yaş: 18 – 24 arası 25 puan, 25 – 32 arası 30 puan, 33 – 39 arası 25 puan, 40 – 44 arası 15 puan.

Avustralya içi tecrübe: Başvurduğunuz meslek dalı veya çok benzeri bir alanda son 10 yılda en az 8 yıl tecrübe 20 puan, son 10 yılda 5 – 8 yıl arası tecrübe 15 puan, 3 – 5 yıl arası tecrübe 10 puan, 3 yıldan az tecrübe 5 puan kazandırır.

Avustralya dışı tecrübe: Başvurduğunuz meslek dalı veya çok benzeri bir alanda son 10 yılda en az 8 yıl tecrübe 15 puan, son 10 yılda 5 – 8 yıl arası tecrübe 10 puan, 3 – 5 yıl arası tecrübe 5 puan kazandırır. 3 yıldan az tecrübeniz varsa puan desteği yok.

Eğitim: Avustralya’da doktora yaparsanız veya doktoranızın denkliği varsa 20 puan, Avustralya’da lisans veya yüksek lisans yapmışsanız ya da kendi diplomanızın denkliği varsa 15 puan, Avustralya’da belirli bir alana yönelik diploma elde etmişseniz 10 puan alırsınız.

Eğitim 2: Avustralya kökenli bir eğitim kuruluşu tarafından verilen diploma 5 puan. Yukarıdakinden farkı bu diplomayı Avustralya’da bulunmadan (uzaktan eğitim vb.) elde etme olanağıdır.

Partner: Partnerinizin yaşı (18 – 44 arası) ve IELTS puanı (IELTS 6) minimum gereksinimleri karşılıyorsa ve mesleği nitelikli meslekler listesinde yer alıyorsa 5 ekstra puan kazanırsınız.

Davet: Yerel yönetimler tarafından bir çalışma daveti alırsanız veya bir akrabanız tarafından sponsorluk sağlanırsa 489 nolu vize başvurus için 10 puan, 190 nolu vize başvurusu için 5 puan kazanırsınız.

Yazı Türkiye’den başvuru yapmayı planlayan adaylara göre düzenlenmiştir. Avustralya’da düşük nüfuslu bölgelerde yaşayarak, yerli dilleriden birini konuşarak da her birinden 5 puan almak üzere +10 puan kazanma şansınız vardır.

Başvuruya davet edilmeden önceki 4 yıl içerisinde Avustralya’da 1 yıl boyunca nitelikli bir meslek dalında 1 yıl boyunca çalışmışsanız 5 puan daha kazanırsınız.

Başvuru puanları Avustralya Göçmenlik Bürosu tarafından gerektiği taktirde değiştirilebilir. Bu sayfadaki detaylar 2018 yılı koşullarına göre aktarılmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.