Göçmenlik & Vize

Kanada Göçmenlik IELTS puanı

Kanada Göçmenlik CRS puanlama sistemi

2018 yılı itibariyle Kanada göçmenlik puan hesaplama için CRS (Comprehensive Ranking System) sistemine geçilmiştir. Başvuru yapabilmek için artık en az 440 puana ulaşmanız gerekiyor. Sistem niteliklerinizi 1200 puan üzerinden değerlendiriyor.

İlk 600 puan; iş ve tecrübe, sizin ve varsa eşinizin yabancı dil becerisi üzerinden veriliyor. Ek 600 puan ise Kanada’da aldığınız eğitim, geçerli bir iş teklifi, herhangi bir eyaletten aldığınız davet, Kanada vatandaşı olan kardeş ve Fransızca birikimiyle belirleniyor.

4 yıllık fakülte mezunuysanız 112 (eşinizle birlikte 140), 20-29 yaş arasındaysanız 100, maksimum dil puanını elde ettiyseniz 128 (eşinizle 136), 1-2 yıl iş tecrübeniz varsa 13 – 3 yıl ve üstü tecrübeniz varsa 25 puan alıyorsunuz.

Ekstra puan getiren bazı öğeler: iş teklifi 200 puan, Kanada vatandaşı kardeş 15 puan, Kanada 5 yıl iş tecrübesi 70 puan, eyalet tarafından işe alınmak 600 puan.

Kanada IELTS – CLB denklik tablosu – IELTS skorunuzun karşılık geleceği skoru görmek için aşağıdaki tabloyu inceleyiniz.

Kanada dil puanı bu tablodaki skorlara göre belirleniyor.

IELTS her bölümden 6.5 alan bir adaya 78 dil puanı verilecek, her bölümden 7 skoruna ulaşan bir aday 103 dil puanı alacaktır.

Detaylı ayrıntıları görmek için bu sayfayı ziyaret ediniz.

Puanınızı hızlıca hesaplamak için bu linki ziyaret ediniz.

2018 itibariyle aşağıdaki hesaplama sistemi geçersizdir.

Express Entry sistemi ve 67 puan

Kanada’ya nitelikli göçmen olarak gitmek istiyorsanız Express Entry adı verilen sisteme tabi tutulursunuz. Başvuru için belirlenen koşullara göre 100 üzerinden en az 67 puan toplamanız zorunludur.

67 puan topladıktan sonra sistemde sıralamaya tabi tutulur, ve puan sıralamasına göre mülakata alınırsınız.

6 farklı kategoriden oluşan değerlendirme

Express Entry puan değerlendirmesi 6 kategoriden oluşmaktadır: yaş, eğitim, iş tecrübesi, dil becerisi, iş teklifi, uyumluluk.

Her bir alandan elde edilebilecek maksimum puan limiti vardır: dil 28 puan (ilk dil 24 – ikinci dil 4), eğitim 25 puan, tecrübe 15 puan, yaş 12 puan, iş teklifi 10 puan, uyumluluk 10 puan.

Eğitim (maksimum 25 puan)

Doktora 25 puan, yüksek lisans 23 puan, 4 yıllık lisans 22 puan, 2 yıllık önlisans 19 puan, lise 5 puan.

IELTS puanı ve ikinci dil (maksimum 24 + 4 puan)

Her bölümden en az 6 alma zorunluluğu var. Her bölümden aldığınız puan toplanıyor ve maksimum 24 alabiliyorsunuz. Her bölümden 7 alıp, dinlemeden 8 alırsanız maksimum puan olan 24’e ulaşıyorsunuz.

İkinci dil olarak Fransızca’da alabileceğiniz maksimum puan 4 olarak belirleniyor.Her bölümde belirtilen minimum puanı yakalarsanız 4 tam puan alıyorsunuz.

İngilizce ve Fransızca yeterlilik seviyeniz CLB adı verilen sistemle de test ediliyor. İlle de IELTS’e girme zorunluluğu yok. Fakat, hazırlık kaynakları ve sınavın tahmin edilirliği açısından IELTS ile yarışmak zor.

İş tecrübesi (maksimum 15 puan)

Mesleğiniz ulusal meslek listesi içerisinde yer almak zorunda. Muhtemelen öyledir, çünkü listede yüzlerce seçenek var.

1 yıl tecrübe 9 puan, 2-3 yıl tecrübe 11 puan, 4-5 yıl tecrübe 13 puan, 6+ yıl tecrübe 15 puan.

Yaş (maksimum 12 puan)

İş teklifi (maksimum 10 puan)

En az 1 yıllık sürekli ödeme yapılacağına yönelik bir iş kontratı sayesinde 10 puan kazanırsınız.

Uyumluluk (maksimum 10 puan)

 • Eşinizin dil seviyesi en az CLB 4 seviyesindeyse 5 puan.
 • Siz veya eşiniz Kanada’da en az 2 yıl lise veya üstü eğitim almışsa 5 puan.
 • Çalışma izni ile Kanada’da en az 1 yıl çalışmışsanız 10 puan veya eşiniz aynı koşulları karşılıyorsa 5 puan.
 • Kanada’da yaşayan 1. derecede akrabanız varsa 5 puan.

Belirtilen koşulları taşıyor ve 67 puanı karşılayacak şekilde belgeleri toplayabiliyorsanız Kanada resmi devlet sitesi üzerinden başvurunuzu yapabiliyorsunuz.

11 replies »

   • Merhaba Benim dilim orta gibi ingilizce yani ama 67 yi fazlasıyla geciyorum inşaat mühendisiyim. Dilden az puan alsam dahi kabul ediliyor muyum? Bu arada yaşım 40’tır.

    Beğen

   • Merhaba. IELTS sinavinda her bir bolumden en az 6 almadan maalesef basvuru yapamazsiniz. Bu durumda toplam puanin 67’den fazla olmasi sonucu degistirmiyor.

    Beğen

 1. Merhaba ben 1 sene part time kasiyerlik yaptım. Acaba bu 1 yıllık iş tecrübesi puanı olan 9u almamı sağlar mı ?

  Beğen

 2. Merhaba ben profil olusturuyorum ama puanim 400 olarak hesap edildi. 67 puan siniri eski bi hesaplama mi acaba? Puan sistemi mi değişti?

  Beğen

  • Sayfayı güncelledim. 400 puan ve üstü için Kanada’da çalışmış ve eğitim almış olmak ve iş davetine sahip olmak gerekli gibi gözüküyor. İş tecrübesini hesaplarken Kanada ve ülke dışı tecrübe başlıklarına dikkat etmek gerekir.

   Beğen

   • ergin hocam ielts 8 8 8 ve fransızca a1 düzeyinde karşılayan biri ve veteriner birisi. yaşı 26 olup. 3 yıl veya 4 yıl kanadada yüksek lisansa gitse puanlamayı hayli hayli geçer değil mi ? kanadada 3 yıl ve üstü lisans yüksek lisans okuyunca aşırı avantajlı oluyor diye biliyorum hatta direk ordan başvurabiliyoruz tarzı söylemler var göçmenlik için.

    Beğen

   • Merhaba. IELTS her bolumden 8, 2 yil is tecrubesi ve Kanada’da yuksek lisans ve A1 Fransizca ile 483 puan aliniyor. Yani, basvuru hakki elde edilebiliyor.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.