Göçmenlik & Vize

Kanada Göçmenlik IELTS puanı

Kanada Göçmenlik CRS puanlama sistemi

2018 yılı itibariyle Kanada göçmenlik puan hesaplama için CRS (Comprehensive Ranking System) sistemine geçilmiştir. Başvuru yapabilmek için artık en az 440 puana ulaşmanız gerekiyor. Sistem niteliklerinizi 1200 puan üzerinden değerlendiriyor.

İlk 600 puan; iş ve tecrübe, sizin ve varsa eşinizin yabancı dil becerisi üzerinden veriliyor. Ek 600 puan ise Kanada’da aldığınız eğitim, geçerli bir iş teklifi, herhangi bir eyaletten aldığınız davet, Kanada vatandaşı olan kardeş ve Fransızca birikimiyle belirleniyor.

4 yıllık fakülte mezunuysanız 112 (eşinizle birlikte 140), 20-29 yaş arasındaysanız 100, maksimum dil puanını elde ettiyseniz 128 (eşinizle 136), 1-2 yıl iş tecrübeniz varsa 13 – 3 yıl ve üstü tecrübeniz varsa 25 puan alıyorsunuz.

Ekstra puan getiren bazı öğeler: iş teklifi 200 puan, Kanada vatandaşı kardeş 15 puan, Kanada 5 yıl iş tecrübesi 70 puan, eyalet tarafından işe alınmak 600 puan.

Kanada IELTS – CLB denklik tablosu – IELTS skorunuzun karşılık geleceği skoru görmek için aşağıdaki tabloyu inceleyiniz.
Kanada dil puanı bu tablodaki skorlara göre belirleniyor.

IELTS her bölümden 6.5 alan bir adaya 78 dil puanı verilecek, her bölümden 7 skoruna ulaşan bir aday 103 dil puanı alacaktır.

Detaylı ayrıntıları görmek için bu sayfayı ziyaret ediniz.

Puanınızı hızlıca hesaplamak için bu linki ziyaret ediniz.

Bana en sık ulaşan sorulara yönelik örnek bir tablo hazırladım. 440 puan barajını hangi koşullar sayesinde aşabileceğinizi bu tabloya göre anlayabilirsiniz.

Profil 1Profil 2Profil 3Profil 4
Medeni DurumBekarBekarEvliEvli
Eş Kanada’ya gelecek mi?evetevet
Yaş28283030
Eğitim DurumuLisans MezunuYüksek Lisans MezunuLisans MezunuYüksek Lisans Mezunu
IELTS puanıSpeaking 7.5
Listening 8.5
Reading 8
Writing 7.5
Speaking 7
Listening 8
Reading 8
Writing 7
Speaking 7
Listening 8
Reading 8
Writing 7
Speaking 7
Listening 8
Reading 7
Writing 7
Türkiye İş Tecrübesi3 yıl1 yıl3 yıl3 yıl
Eş Eğitim DurumuLisansLisans
Eş Dil PuanıIELTS her bölümden 5.5, fakat en az bir tanesi 6 olmak zorunda.

Overall 5.5 bile olsa herhangi bir bölümden 6 alınırsa baraj geçiliyor.
gerek yok
CRS Puanı441 447441445
YorumBekar ve lisans mezunu kimseler IELTS max. puanı almak zorunda. Bekar ve yüksek lisans mezunu kişiler sadece 1 yıl tecrübe ve 7.5 IELTS puanı ile başvuru hakkı elde ediyor. Fakat, speaking ve writing en az 7 olmak zorunda.Eşinin IELTS puanı olmayanlar 435 puana takılıyorlar.

Eşinin IELTS her bölümden puanı 5.5 olanlar 439 puana takılıyorlar.
Listening puanı 8 olmadıkça hedeflenen puan yakalanamıyor.

Doktora sahibi kişiler +14 puan daha alıyor, ama 440 barajı için diğer koşullar aynı. Daha düşük IELTS puanı yetmiyor.

NOT: 2018 itibariyle Express Entry sistemi artık kullanılmıyor.

31 replies »

   • Merhaba Benim dilim orta gibi ingilizce yani ama 67 yi fazlasıyla geciyorum inşaat mühendisiyim. Dilden az puan alsam dahi kabul ediliyor muyum? Bu arada yaşım 40’tır.

    Beğen

   • Merhaba. IELTS sinavinda her bir bolumden en az 6 almadan maalesef basvuru yapamazsiniz. Bu durumda toplam puanin 67’den fazla olmasi sonucu degistirmiyor.

    Beğen

 1. Merhaba ben 1 sene part time kasiyerlik yaptım. Acaba bu 1 yıllık iş tecrübesi puanı olan 9u almamı sağlar mı ?

  Beğen

 2. Merhaba ben profil olusturuyorum ama puanim 400 olarak hesap edildi. 67 puan siniri eski bi hesaplama mi acaba? Puan sistemi mi değişti?

  Beğen

  • Sayfayı güncelledim. 400 puan ve üstü için Kanada’da çalışmış ve eğitim almış olmak ve iş davetine sahip olmak gerekli gibi gözüküyor. İş tecrübesini hesaplarken Kanada ve ülke dışı tecrübe başlıklarına dikkat etmek gerekir.

   Beğen

   • ergin hocam ielts 8 8 8 ve fransızca a1 düzeyinde karşılayan biri ve veteriner birisi. yaşı 26 olup. 3 yıl veya 4 yıl kanadada yüksek lisansa gitse puanlamayı hayli hayli geçer değil mi ? kanadada 3 yıl ve üstü lisans yüksek lisans okuyunca aşırı avantajlı oluyor diye biliyorum hatta direk ordan başvurabiliyoruz tarzı söylemler var göçmenlik için.

    Beğen

 3. Merhaba.Kanada gocmenlik için başvuru sartlarimin yeterli olup olmadığını merak ediyorum.ona gore ieltssye calismayi planliyorumsu anda b1 seviye ingilizcem var.40 yaşındayım.matematik öğretmeniyim. Eşim de matematik öğretmeni. Yani ikimiz de lisans mezunuyuz.kanadada bir yakınımız eğitimimiz veya is teklifimiz yok.tesekkur ederim.

  Beğen

  • Merhaba. Maksimum IELTS puanı (Writing 7.5, Reading 8, Listening 8.5, Speaking 7.5) + eşinizin diplomasının yetkili kurumlarca onaylanması + eşinizin IELTS 7 overall puana ulaşması ile toplam puanınız 386 olarak çıkıyor. Fakat, 440 puana ihtiyacınız var 😦

   Daha yetkin bir ajansa da danışmanızı öneririm. Ben puanınızı yanlış hesaplamış olabilirim. Muhtemelen öyle olmamıştır, fakat bilmediğim ayrıntılar olabilir.

   Beğen

 4. Ergin bey merhabalar. Kanada da alacağımız yabancı dil eğitimi puana herhangi bir katkı sağlar mı?.. birde iş tecrübesini ne şekilde beyan etmemizi istiyorlar? benim kendi mesleğim üzerine toplamda yaklaşık 5 yıl tecrübem var. fakat başka sektörlerde de çokça çalışmışlığım var. diğer sektörlerdeki iş tecrübemin herhangi bir artısı olur mu?.. teşekkürler…

  Beğen

  • Merhaba. Kurslarda alınan eğitimin katkısı yok maalesef. Üniversite, lise vb eğitim gerekli. Diğer sektörlerde calismanizin etkisi yine olamayacak. Başvuru esnasında iş tecrübesi sadece Kanada içi ve dışı olarak yorumlanıyor.

   Beğen

 5. kolay gelsin ergin bey eczacıyım eşim hemşire 5 yıllık iş tecrübem var eşimin 6.b1 seviyesinde ingilizcem var herhangi bir iş teklifi almadım.yaşım 30 3 çocuğumuz var bu şartlar altında başvuru yapma şansımız ne olur. şimdiden teşekkür ederim

  Beğen

  • Merhaba. Sizin için puan kontrol formunu doldurdum. IELTS maksimum puanı aldığınız taktirde bile 440 puanın altında kaldınız. Bu yüzden, iş teklifi almadan veya Kanadada geçici de olsa iş tecrübesi olmadan başvuru hakkı olanaksız gibi görünüyor.

   Beğen

 6. hiç paramız yok ve bu kriterlerin neredeyse yarısından çoğunu taşıyoruz(ben ve partnerim) tüm bu prosedürler için ne kadar bir birikimimiz olması gerekiyor.

  Beğen

  • Merhaba. Başvurunun finansal birikiminizle alakası yok. Is tecrübesi, dil puanı vb. kriterler uygunsa başvuru yapabilirsiniz. Bunun için bu sayfada yer alan puan hesaplama linkini kullanabilirsiniz. 440 puana ulaşan herkes bekleme havuzuna giriyor ve mülakata çağrılıyor.

   Beğen

 7. Merhaba hocam. Bankacılık AÖF önlisans diplomam var fakat 10 yıllık marangozluk tecrübem var. 34 yaşındayım evli 2 ufak çocuğum var. Eşim lisans mezunu öğretmen şuan. İngilizce seviyem başlangıcın üzeri, kanada vatandaşı amcamdan iş davetiyem var. IELTS’ten kaç almalıyım göçmenlik için

  Beğen

  • Merhaba. Marangoz olarak iş teklifi alınca +50 puan alıyorsunuz. Bu yüzden muhtemelen IELTS puanı en az 7 olmalıdır. Diğer faktörleri bilmediğim için (yaş, evlilik …) kabaca tahminde bulunuyorum. Is teklifiniz varsa bence bir göçmenlik bürosuyla konuşunuz. Belki IELTS olmadan gitmenin bir yolu vardır.

   Beğen

 8. Engin hocam merhabalar. 37 yaşındayım ve 10 yıllık doktorum. ingilizce düzeyim. A2. Bekarım. Maddi durumum iyi. Puanlamayı tam anlayamadım. Acaba bu şartlarda hiç şansım var mı Kanada göçmenlik başvurusu için?

  Beğen

 9. Merhaba yaşım 26 Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunuyum 1 yıllık iş tecrübem var IELTS puanım 7 ve orta seviye Fransızca biliyorum bu şartlar altında benim bir şansım olur mu ?

  Beğen

  • Merhaba. Puanınız kabaca 374 gibi çıkıyor. Yani, iş tecrübesi ve IELTS puanı biraz artarsa olacaktır muhtemelen. Fransızca’dan sınava girip orta düzey performans gösterdiğinizi, iş tecrübenizi resmi olarak kanıtladığınızı ve IELTS her bölümden en az 7 puan aldığınızı düşünerek puanlama yaptım.

   Beğen

 10. Merhaba Engin bey,
  Yaşım 26 ön lisans mezunuyum eşim ise 31 yaşında ve nisan mazunu. 6 yıllık çalışma tecrübem var ingilizce ıelts puanım 7 benim puanlamada yeterli mi acaba?

  Beğen

  • Merhaba. IELTS puani biraz daha artmak zorunda. Is tecrubesi ve egitim Kanada sinirlarinda gerceklesmedikce pek puan destegi saglamiyor. Yazida yer alan profil 3 kosullarini saglamaniz gerekli.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.