IELTS

TOEFL ve IELTS Writing Karşılaştırma

TOEFL ve IELTS writing bölümleri hakkında

TOEFL writing 2 bölümden oluşuyor: dependent ve independent writing. İlk bölümde dinlediğiniz ve okuduğunuz iki metnin karşılaştırmasını 150 – 225 kelime ile yapmanız, ikinci bölümde ise verilen konu üzerinde en az 300 kelimelik bir essay yazmanız gerekiyor.

IELTS akademik writing ilk bölümde verilen grafiği en az 150 kelime ile yorumlamanız, ikinci bölümde ise verilen konu üzerinde en az 250 kelimelik bir essay yazmanız gerekiyor.

IELTS writing değerlendirmesi sadece bir kişi tarafından yapılıyor. TOEFL writing değerlendirmesi ise insan ve yapay zeka tarafından birlikte gerçekleştiriliyor.

IELTS writing puan dalgalanmaları

Ana dili Türkçe olan kimselerin TOEFL writing puan ortalaması (20 puan) genel ortalaması ile aynı olmasına rağmen, IELTS writing ortalaması (6.1 ortalama – 5.6 writing) diğer bölümlerden yarım bant daha aşağıda ve bu aslında oldukça büyük bir fark.

IELTS sınavında böylesine dalgalanmaların yaşanmasının sebebi adayların soruları genellikle doğru anlayamadan cevap vermesi veya yeterli detay sunamamasıdır. (IELTS yanlış yorumlamaya açık sorulara yer vermektedir.) Özellikle grafik yorumlarken bazı adaylar ne yazacağı konusunda büyük şaşkınlıklar yaşayabiliyor.

7.5, 8 ortalama banda sahip olan adayların writing puanının 6’da kalması oldukça yaygındır. İnternette IELTS ile ilgili yorumlaru okursanız bir çok adayın benzer puan farklarından şikayetçi olduğunu rahatlıkla görürsünüz.

IELTS 6.5 vs. TOEFL 79 (writing 20)

writing

Araştırma TOEFL organizatörü olan ETS tarafından hem IELTS hem de TOEFL’a giren 1153 aday üzerinden yapılmıştır.

IELTS ve TOEFL için yurtdışında neredeyse her yerde benzer şekilde kullanılan puan limiti sırasıyla 6.5 ve 79’dur.

IELTS writing puanı 6.5 olan adayların TOEFL sınavından 24 – 26 puana ulaşması fazladan 5 puan elde ettiklerini işaret ediyor. Bu durum, writing skorunun kritik olduğu durumlarda TOEFL testini tercih etmenizi gerektirebilir.

IELTS 7 ve üstü alan adayların TOEFL 27- 30 bandına sıkışmış olması IELTS’in 7 puan ve sonrasını dağıtmak anlamında biraz fazla cimri olduğunu ya da adayların bir sınavdan 9 diğer sınavdan 7.5 alabilecek kadar dalgalanmalar olabileceğini işaret ediyor.

Bence, IELTS ve TOEFL writing arasında zorluk farkı yok. Hatta TOEFL sınavında ilk writing bölümünde dinleme ve okuma zorunluluğu olduğu için TOEFL biraz daha engel dolu. Yeterli bilginiz olduğu taktirde IELTS grafiklerini yorumlamak aslında çok kolay. Fakat, ortalama puanlar açısından, TOEFL tutarlı sonuçlar doğrurken, IELTS yanlış yorumlamaya izin veren yapısıyla puan dalgalanmalarına yol açıyor.

2 replies »

  1. Ergin hocam toefl ibt writing task 2 bolumunde 300 kelimeden az yazdim 275 kelime yine puanlama yapiliyor mu bir bilgi alabilir miyim.

    Beğen

    • Puanlama yapilacak tabi. TOEFL kelime limiti IELTS kadar sert degil. Fakat, onlarin degerlendirme kriterine gore iyi bir essay 300 kelimeden basliyor. 300 kelime altinda kalmak keskin bir dususe yol acmiyor. Fikirler yeterince gelismisse, bol destek ve ornek saglanmissa cok az cezayla bile kurtulabilirsiniz.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.