IELTS writing puanı neden düşük geliyor?

Bir kaç öğrenci bir alanda başarısızlık yaşamışsa bu muhtemelen o öğrencilerin kabahatidir. Fakat, tüm öğrenciler aynı problemi yaşıyorsa, sorunun yöneltilme biçimi kesinlikle gözden geçirilmelidir.

IELTS akademik writing puan ortalaması diğer bölümlere göre belirgin ölçüde daha düşük. Hem de aşağı yukarı yarım bant. Bazı ülkelerde fark bir banta kadar çıkıyor. Bu korkunç büyük bir fark.

ielts

Bence bu durumun böyle olmasının ana sebebi IELTS writing sorularının sizi hataya zorlaması, en ufak sapmada telafi edilemez hatalar yapmanıza yol açmasıdır. IELTS essay sorularında sürekli acaba soruyu doğru mu anladım, bu örnek konuya uygun mu, karşı taraftan bahsetmeli miyim gibi kaygılar yaşanıyor. Bu çok normal, çünkü sorunun ne istediğini anlamak yazmak kadar zor.

Grafik yorumlamak ise zaten ayrı bir mesele. Ana diliniz İngilizce bile olsa task 1 planı yapmak zor olabiliyor. Zaten yukarıdaki tabloya bakın, İngilizlerin writing ortalamasının 6.35 olduğunu göreceksiniz. İnanılmaz. Öyle sorular var ki kelime ve gramer birikimi kusursuz olan kişiler tam puana yaklaşamıyor bile.

İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda kaynaklı çoğu başvuruda IELTS’in tek seçenek olarak sunulması bu konunun göz ardı edilmesine yol açıyor olmalı. Nasıl olsa sınava girmek ve oldukça yüksek olan sınav ücretini her seferinde ödemek zorundasınız.

Bu da TOEFL 2017 ortalaması. Writing puanı ve diğerleri arasında fark yok denecek kadar az. Kısaca, IELTS writing puanının düşük gelmesinin ana sorumlusu siz değilsiniz.

toefl

 

2 Replies to “IELTS writing puanı neden düşük geliyor?”

  1. İki sınavda da 5.5 aldım hocam 10 kasımda bir sınavım daha var önerin nedir

    Beğen

    1. Cambridge IELTS kitaplarinin arkasinda yer alan writing yorumlarini incelemek ilk adim olabilir. Bunun yani sira yazi organizasyonu uzerinde calismaniz gerekir. Arguman gelistirme, ornek verme, konuyu detaylandirma gibi alanlarda gelismelisiniz. Kendi yazmis oldugunuz task 1 ve task 2 orneklerinden bana iletirseniz daha saglikli bir sekilde yardimci olabilirim.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.