IELTS Blog

IELTS altyapı

Kolaydan zora IELTS ders çalışma yöntemleri

Reading

Voa Learn English seviye 1 makaleleri okuyun, bilmediğiniz kelimeleri not defterinize ekleyin ve bu defteri her gün yatmadan önce gözden geçirin. Kelimeleri tek tek değil ikili veya üçlü kalıplar halinde not alın. Ör: remote area = uzak bölge

İlk seviye makaleleri rahat anlar hale geldikten sonra Voa Learn English seviye 2 yazılara geçin. Kelime çalışmasını aynı ilk seviyede olduğu gibi devam ettirin. Ek olarak, buradaki cümleleri çevirmeye çalışın. Çevirilerizi Google Translate vasıtasıyla kontrol edebilirsiniz. Voa News metnini bu uygulamada çevirin ve kendi yazınızla karşılaştırın.

kindle-1867751_1280

Okudukça puanınız kendiliğinden yukarı çıkmaya başlayacaktır.

Orta seviye hikaye kitapları bitirin. En az 1 ay boyunca her gün en az 1 tane okuyun. Amacınız artık daha fazla anlamaya yönelik olmalı. Kelime çıkarma sıklığını azaltın. Her sayfadan 3 kelime yeter. Kaynak: English E-Reader

Cambridge IELTS kitaplarındaki metinleri yazdırın. Soruları çözmeden metinleri anlamaya çalışın. Paragrafın ana fikrini, yazılma amacını tespit etmeye çalışın. Sizi çok zorlayan kelimeleri ikili gruplar halinde kelime defterinize kaydedin. Her gün uyumadan önce 10 dakika boyunca göz atın.

Scientific American blog yazılarını takip ederek güncel gelişmelere hakim olun.

Birden deneme çözmeyin. Önce tüm soru türlerini anladığınızdan emin olun. Bunun için de aynı soru türünden en az 10 tane kere test çözmüş olun. Sırasıyla; true false, boşluk doldurma, başlık eşleştirme, detay eşleştirme, çoktan seçmeli sorulara eğilebilirsiniz.

Deneme sınavı çözün. 60 dakikalık süreyi aşmayın. Aksi taktirde yanlış refleksler edinirsiniz. Soru çözme hızınız da anlama beceriniz kadar önemlidir.

Listening

YouTube veya benzer bir araç vasıtasıyla şarkı dinleyin. Bunu sürekli yapın.

Voa English okuma parçalarının dinleme metinlerini indirin ve gün boyunca tamamını anlar hale gelinceye kadar dinleyin. Dinleme çalışmasını kelime çıkarma ve okuma işleminden sonra yapın.

Cambridge IELTS kitaplarını indirin. Her kitabın arkasında dinleme metinlerinin yazılı olarak mevcut olduğunu göreceksiniz. Aynı esnada bunları okuyun, dinleyin ve anlamaya çalışın. Dinleme kayıtlarını YouTube’da rahatlıkla bulabilirsiniz. Ör: Cambridge IELTS Book 11 Listening Test 1. Altyapınız zayıfsa önce sadece dinleme ilk bölümü bitirin. Sonra sırasıyla diğerlerine geçin. (2018 itibariyle 13 kitap = 42 dinleme testi var) Not: Bu aşamada henüz soru çözmeyin.

Seviyenize uygun Genel İngilizce kitaplarındaki dinleme sorularını çözmeye başlayın. Elementary, Pre-Intermediate, Intermediate sıralamasını takip edin. Seviyeniz daha yukarıdaysa bu kitaplara gerek yok.

harry-potter-1640525_1280

Aşina olduğunuz konularda dinleme çalışmak daha zevkli ve sürdürülebilir olacaktır.

İngilizce altyazıyla dizi seyredin. Bilmediğiniz kelimeleri ikili veya üçlü gruplar halinde not alın. Dizinin kolaylığı veya zorluğunu dert etmeyin. Sevdiğiniz herhangi bir dizi olabilir. Ya da Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi gibi seri filmleri de seyredebilirsiniz. Hikayesini bildiğiniz eserlerle dinlemeniz daha rahat gelişecektir.

TED Ed videolarını seyredin ve dinlerken not almaya çalışın. Her cümleden en az 2 kelimelik notlar çıkartın. Yanlış yazdığınız harfler çıkarsa diye altyazıyı inceleyin. Yani, ilk dinleme not almak ikinci dinleme notları ve yazım hatalarını kontrol etmek için olmalı.

Deneme çözün. Yanlışları analiz edin ve gerekirse tekrar tekrar dinleyerek doğru cevabı bulmaya çalışın. Hala bulamadığınız cevaplar olursa kitap arkasındaki metni inceleyin.

Writing

Altyapınız çok zayıfsa her gramer konusuna ait örnek cümleler çıkarın. Gramer konularını bu örnek cümleler üzerinden anlamaya çalışın. Cümleler uzun olmasın. Google Translate yardımıyla cümlelerin çevirisini örneklerin yanına yazın ve karşılaştırın. Örnek cümleleri konu sırasına uygun bir şekilde English Grammar in Use Elementary ve Intermediate kitaplarından alabilirsiniz.

Harf hatalarından kurtulun. Kısa metinlerin aynısını bir yere yazın. Sıkıcı ama etkili olacaktır.

film-589490_1280

Youtube yazma becerinizi test etmek için harika bir platform. Özellikle tartışmalı konulara yorum yaparsanız, bolca etkileşime girersiniz.

YouTube sayfalarına kısa cümlelerden oluşan İngilizce yorumlar bırakmaya başlayın. Etkileşim aldıkça, size cevap verildikçe daha da çok yorum yapın. Yorumlarınız zamanla 3-4 cümleden oluşmaya başlasın.

Güncel tartışma konularına yönelik tek paragraftan oluşan yazılar hazırlayın. Paragrafta gerçek örnekler kullandığınızdan emin olun. Her cümleniz bir önceki cümlede yer alan bir kaç kelimeyle doğrudan alakalı olsun. Bu konulara procon adlı siteden ulaşabilirsiniz.

Grafik yorumlama konusunda örnek dersler seyredin. Bu konuda Türkçe dersler bile size yardımcı olacaktır. Ek olarak, örnek task 1 yazılarını inceleyin. Beğendiniz kelimeleri ve cümle kalıplarını yanında Türkçesiyle birlikte not alın.

Eğitim, sağlık, suç, çevre, internet … gibi temel konularda kendinize en az 20 kelimeden oluşan listeler hazırlayın. Bu kelimelerin ikili biçimde kullanıldığından emin olun. Ör: air pollution = hava kirliliği, academic achievement = akademik başarı … Kelimeleri kendiniz bulamıyorsanız haberlerde geçen kelimeleri kullanabilirsiniz.

Farklı essay türleri hakkında bilgi sahibi olun. Hangi essay türünde nasıl bir format izleneceğini örnekler üzerinden inceleyin. IELTS essay samples gibi arama karşınıza fazlasıyla sonuç çıkaracaktır.

Cambridge IELTS kitaplarında yer alan task 1 ve task 2 sorularını yanıtlayın ve mümkünse geri bildirim alın.

Speaking

Her şeyden önce telaffuzunuzu düzeltmeye çalışın. IELTS konuşma puanının dörtte biri telaffuza veriliyor. Dizi ve film seyrederken sevdiğiniz sahneleri durdurun ve söylenenleri tekrar edin. İlk önce tek kelime ile uğraşırken, zamanla iki kelime ve daha fazlasını tekrarlamayı hedefleyin. En sonunda ise cümleleri tekrar edin.

Yazma için yaptığınız her çalışma konuşma puanınıza doğrudan katkı sağlayacaktır.

Konuşma klüplerine katılın veya internet üzerinden arkadaş edinmeye çalışın. Akıcılığın gelişmesi için gerçek bir konuşma partnerine mutlaka ihtiyaç olacaktır. Eğer böyle bir imkanınız yoksa kurs veya özel ders desteği alın.

Cambridge IELTS kitaplarındaki konuşma sorularına uygun cevaplar hazırlayın. Birisi size soruyu yöneltsin ve cevap vermeye çalışın. Sınavdan önce pratik heyecanınızı azaltacaktır.

Kelime ve gramer için ayrı çalışma yapmayın. Bunları yukarıdaki tavsiyelerde olduğu gibi okuma, dinleme yazma ve konuşma aktivitelerine entegre edin.

Her gün en fazla 2 alanda çalışma yapın ve bu  mutlaka sürdürülebilir olsun. Kendinizi bunaltmayın. Her gün (tercihen) 2 seanstan oluşan 90 dakikalık çalışma yeterlidir.

Başarılar. Sorularınız varsa Whatsapp vasıtasıyla ulaşın. (0542 733 77 09)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.