IELTS Teknikleri

IELTS essay ve macera aramak

IELTS essay skoru, 4 farklı kategoriden gelen puanlarla belirlenir. Her birinin değeri eşittir.

Task achievement: konu gelişimi, coherence cohesion: ahenk, akıcılık olarak düşünülebilir.

Bu ölçek acımasızdır. Zincirin en zayıf halkasına göre puan verir. Bu yüzden yazı esnasında macera aramaktan kaçınmalısınız.

Gramer yapısını kurmakta zorluk çekiyorsanız vazgeçin, anlamını iyi bilmediğiniz kelimeleri kullanmaktan kaçının. Kelime seçimi ve cümle kalıbında yanlışlar, bazen cümleleri anlaşılmaz kılıyor ve puanınız korkunç bir şekilde düşebiliyor.

Çoğu Türk aday; which, who, where vb. öğeler içeren kalıplar için kendini paralıyor ama ortalama bir BBC makalesine baktığınızda bunlardan en fazla 1-2 tane görürsünüz, çünkü çoğunun zaten kısaltılması gerekiyor. Yazıya bir kaç tane bağlaç eklediğinizde veya I believe that vb. kalıplar kullandığınızda zaten karmaşık cümleler kullanmış oluyorsunuz. Daha fazlasını zorlamak fayda sağlamak yerine zarar veriyor.

Her yeni öğrendiğiniz kelimeyi yazılarınıza eklemeyin. Mesela, profound kelimesi, derin anlamına gelir fakat derin etki, derin anlayış gibi soyut durumlarda kullanılmaya yatkındır. Bu kelimeyi derin su, derin kuyu vb. içerikler için kullanamazsınız. Yeni kelime öğrenirken lütfen en az ikili gruplar halinde öğrendiğinizden emin olun ve yazılarınıza sadece bunları ekleyin.

Daha yüksek puan için neler yapılabilir?

Task AchievementCoherence CohesionGrammarVocabulary
Her soruya benzer uzunlukta yanıt verin. Sırf bilgi verme amaçlı olan fakat soruyla alakası olmayan cümlelerden kaçının.Aynı kavramdan en az 2 kez bahsettiğinizden emin olun. Her paragrafın bir amacı olsun. Sürekli aynı bağlaçları kullanmayın.Hatasız yazmak öncelik olmalı. Çok karmaşık cümlelerden kaçının. Kompleks cümleleri sadece kalıba iyice hakimseniz kullanın.Sözlükten öğrendiğiniz kelimeleri değil, okuma – dinleme metinlerinden öğrendiğiniz ikili kelime gruplarını kullanın. Ör: profound impact

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.