IELTS Çıkmış Writing Soruları

IELTS çıkmış essay sorusu: Masraflar

The cost of living has significantly risen in many countries. What kind of effects will this trend have on individuals and the society? What should be done to cope with them?

Bir çok ülkede yaşam maliyeti oldukça arttı. Bu trendin bireyler ve toplum üzerinde ne tür etkileri olacaktır? Bunlarla başa çıkmak için neler yapılmalıdır?

Essay sorusu, hem bireyler hem de toplum üzerindeki etkilerden bahsetmeyi gerekli kılıyor. Eğer sadece bireyler üzerindeki etkiler ele alınırsa, harika bir yazı oluşturulsa bile karşılığı tatminkar olmayacaktır.

Örnek fikirler:

Bireyler üzerinde etkilerToplum üzerinde etkilerÇözümler
Sosyalleşme için para kalmaz. Bu da kişinin rahatlama olanaklarını elinden alır ve yavaşça depresyona sürükler. Kişinin daha fazla gelecek kaygısı yaşamasına sebep olur.Bireyler harcama oranını azaltacağı için emlak, eğlence gibi bazı sektörlerde durgunluk yaşanır. Zamanla işsizlik oranı zirve yapar.Vergiler azaltılarak daha fazla harcama yapılması teşvik edilebilir. Bu sayede bireysel harcamalar artar ve durgun sektörler canlanır. Varlıklı bireylerden daha fazla vergi alınabilir. Bu sayede sağlık, eğitim, ulaşım gibi giderlerin maliyeti azaltılabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.