IELTS Teknikleri

IELTS opinion essay nasıl yazılır?

Opinion essay öne sürülen argüman üzerinden hangi tarafı ne ölçüde desteklediğinizi sorgular.

Belirtilen görüşe tamamıyla katılabilir, ret edebilir veya dengeli bir yaklaşım sağlayabilirsiniz. Fakat, bunu özellikle yazının girişinde ve sonunda belli etmeniz gereklidir. Body paragraflarında ise gerekçelerinizi somut örneklerle desteklemeniz yeterli olacaktır.

Opinion essay konuları tartışmaya oldukça açık konulardan seçilmektedir. Bu yüzden, sert bir dil kullanmak veya iddialı fikirler öne sürmek oldukça olağandır.

Aşağıdaki örneklerin tamamı opinion essay kategorisine alınabilir. Her biri konu üzerindeki kişisel görüşünüzü belirtmenizi istemektedir.

  • Advances in technology and automation have reduced the need for manual labour. (opinion)Therefore, working hours should be reduced. To what extent do you agree or disagree?
  • Space exploration is much too expensive and the money should be spent on more important things. What is your opinion?
  • Some people argue that the amount of violence shown in films and on television has led to an increase in violent crimes in society. Do you agree with this argument? Should the government control what is shown on television and in the cinema?

Opinion essay yazarken inandığınız görüşten ziyade daha fazla fikir üretebileceğiniz tarafı tutmak daha önemlidir. Sürekli aynı konu etrafında dönmek boş yere puan kaybı anlamına gelir.

Essay yazmaya başlamadan önce taslak hazırlamak

Neleri yazacağımızı önceden tasarlamak en başta vakit kaybı gibi gözükebilir. Fakat, yazarken yeni fikirler ve örnekler bulmaya çalışmak aslında daha fazla vakit kaybına yol açıyor. 

Taraf tutmak zorunda mıyım?

Hayır. Dilerseniz, sunulan argümanın size göre hem olumlu, hem olumsuz yanlarını yazıya dahil ederek dengeli bir tutum takınabilirsiniz. Fakat, bu biraz daha farklı bir essay yapısı oluşturmanızı gerektirecektir.

Doğruyu söylemek zorunda mıyım?

Hayır. Yazdıklarınız konu ile alakalı oldukça ve tutarlı bir biçimde sunuldukça böyle bir zorunluluk yok. Test edilen şey; ne kadar dürüst veya zeki olduğunuz değil, inandığınız görüşü ne kadar etkili olarak savunabildiğinizdir.

Opinion Essay Örneği ve Açıklamalar

Örnek olarak ilk sayfadaki sorulardan bir tanesini seçelim.

Space exploration is much too expensive and the money should be spent on more important things. What is your opinion?

Uzay araştırmaları çok pahalıdır ve para daha önemli şeyler üzerinde harcanmalıdır. Sizin görüşünüz nedir?

Basamak 1 – Taraf seçmek ve Giriş Paragrafı: Ben uzay araştırmalarının aslında gerekli olduğunu düşünüyorum. Fakat, kamu kaynaklarının eğitim, sağlık gibi alanlara ayrılması gerektiğini savunmak bana daha kolaymış gibi geliyor. Bu yüzden, bu yazıda uzay araştırmalarına karşı çıkacağım. Ayrıca, uzay araştırmalarını desteklemeye çalışmak, ilgili teknolojilere ait kelime gruplarına da hakim olmayı gerektirecektir. Bu da göz önünde tutulması gereken ayrı bir faktördür.

Giriş Paragrafı: [1] Verilen essay konusunu farklı kelimelerle tanıtmak ve [2] buna hangi ölçüde katılıp katılmadığımızı belirtmek yeterlidir.

[1] It is argued that the money spent on space projects should instead be used for other services. [2] I completely agree with that opinion for the following reasons.

Kalın ile yazılan kısımların farklı yazılarda değiştirilmesine gerek yoktur. Sadece 2. cümlede yer alan ‘’disagree’’ kelimesi gerektiğinde ‘’agree’’ ile yer değiştirebilir. 

Basamak 2 – Body Paragrafları: Uzay araştırmalarının neden tercih edilmemesi gerektiğine dair sebepleri bu aşamada örnekleriyle birlikte bulmak gerekir. Yazdıkça aklımıza gelmesini beklemek pek doğru bir strateji olmayacaktır.

Bu basamakta unutulmaması gereken en önemli ayrıntı, sebepler kadar örneklere de önem verilmesidir. Her task 2 sorusunda mümkün olduğunca örnek kullanarak anlatımın somutlaştırılmasını istenir.

Örnekler ayrıca bir yazının yeterince geliştirilmiş olmasında kilit rol oynar. Herhangi bir sebep öne sürdükten sonra hemen başka bir sebebe geçmek puan kesintisine yol açacaktır.

Her bir fikir için en az 3 cümle hedeflemek makuldür: sebep, örnek, yorum

SEBEPÖRNEKYAZI
Uzay araştırmalarının getirisinin olmamasıMars’a giden uzay aracının sıradan vatandaşlara katkısı yokSpace projects do not make reasonable contributions to the public. For example, billions of dollars were spent to send a space probe to Mars. It will analyze the Martian soil for some time, and only scientists will benefit from this.
Uzay araştırmalarında maliyet aşırı yüksek ve başarısızlık ihtimali çok fazlaBazen roketler atmosferi bile geçemeden düşüyorThe risk of failure is too high. Only this year, more than 3 rockets failed to launch due to complicated engineering problems. Yet, if the money had been spared for improving public services such as health and education, the outcome would be far greater.
Eğitim, sağlık gibi hizmetlerin aksaması
Hindistan’da içme suyu bile olmayan insanlar var, ama uzay projeleri yoğun destek alıyorMost public services are not funded adequately. In India, the majority of the population live in extreme poverty. Some do not even have access to clean water. Yet, the government allocates vast amounts of money to space researches instead of improving their living conditions.
Uzay araştırmalarına harcanan para daha acil ihtiyaçlara yöneltilmiyorYenilenebilir üzerine araştırma yapan kişi ve kuruluşlar çok az maddi destek alıyorThere are more urgent problems that we will have to face. In particular, the world will soon run out of fossil fuels, and the alternatives are yet to be developed. Thus, the money used for space projects can be used to fund those who work on renewable energy.

Mümkün olduğunca fazla fikir sunmak hem task achievement, hem de kelime puanını yükseltecek ve puan ortalamasına ciddi katkı sağlayacaktır. Biraz sonra kapanış paragrafını da yazacağız ve bütün parçaları bir araya getireceğiz.

Basamak 3 – Kapanış Paragrafı: Son paragrafta özel bir detay belirtmeye ihtiyaç yoktur. Body paragraflarında tartışılan fikirlerin genel bir özetini yapmak yeterlidir.

In conclusion, I believe that plenty of money is wasted on space researches, and the funds should instead be used to improve the public services. The public deserves to live in better conditions as taxpayers, and their money should not be spent on projects that do not benefit them.

Space exploration is much too expensive and the money should be spent on more important things. What is your opinion?

It is argued that the money spent on space projects should instead be used for other services. I completely agree with that opinion for the following reasons.

To begin with, space projects do not make reasonable contributions to the public. For example, billions of dollars were spent to send a space probe to Mars. It will analyze the Martian soil for some time, and only scientists will benefit from this. In addition, the risk of failure is too high. Only this year, more than 3 rockets failed to launch due to complicated engineering problems. Yet, if the money had been spared for improving public services such as health and education, the outcome would be far greater.

Besides, most public services are not funded adequately. In India, the majority of the population live in extreme poverty. Some do not even have access to clean water. Yet, the government allocates vast amounts of money to space researches instead of improving their living conditions. What’s more, there are more urgent problems that we will have to face. In particular, the world will soon run out of fossil fuels, and the alternatives are yet to be developed. Thus, the money used for space projects can be used to fund those who work on renewable energy.

In conclusion, I believe that plenty of money is wasted on space researches, and the funds should instead be used to improve the public services. The public deserves to live in better conditions as taxpayers, and their money should not wasted on projects that do not benefit them.

(259 Kelime)

To begin with, in addition, besides ve what’s more ifadeleri aynı görüşü destekleyen farklı fikirlerin sıralandığını işaret ediyor. Bu ifadelerle birlikte bir önceki konunun tamamlandığı ve yeni bir argümana geçildiği işaret ediliyor. In conclusion ile birlikteyse artık kapanışın yapılacağı işaret ediliyor. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.