11 replies »

 1. İnsülin, kandaki şeker seviyesinin kontrolüne yardım eden hormondur.İnsülinin ana etkilerinden biri yemekten sonra kas içine aktarılmış olan kanın içindeki şekere izin vermektir,o zaman orada saklanabilir ya da enerji depolamak için kullanılır.
  İnsanlar yeterli egzersiz yapmadıklarında ve kilolu veya obez olduklarında onların vücutları bu önemli etkiye sahip olan hormon için daha çok insülin üretmek zorunda kalır.Başka bir deyişle onlar insüline karşı daha az duyarlı olurlar.Kilolu olunması nedeniyle Kalp hastalığı ve Tip 2 Diyabet olma riskinin artması bu sebeplerden biridir.

  Liked by 1 kişi

 2. Reblogged this on Salih Buğra ZENGİN / bluetime93 and commented:
  Insulin is a hormon that helps control blood sugar levels. One of the main effects of insulin after a meal is to allow sugar in the blood to be transported in the muscle, where it can then be stored or used as a fuel for energy.

  When people don’t exercise enough and become overweight or obese, their bodies have to produce more insulin for the hormone to have this important effect. In other words, they become less sensitive to insulin. This is one of the reasons why being overweight increases the risk of getting type 2 diabetes and cardiovaskular disease.

  İnsülin, kan şekeri seviyesinin kontrol edilmesine yardımcı olan bir hormondur. Bir yemekten sonra İnsülin’in ana etkilerinden birisi, kandaki şekerin, sonradan enerji için yakıt olarak kullanılabileceği ya da depolanabileceği, kaslara taşınmasına izin vermektir.

  İnsanlar yeterli egzersiz yapmadıklarında ve aşırı kilolu veya obez olduklarında, vücutları, bu önemli etkilere sahip olan hormona sahip olabilmek için daha fazla insülin üretmek zorunda kalır. Bir başka deyişle, insülin hassasiyetleri/dirençleri azalır. Bu, aşırı kilolu olmanın kalp-damar hastalıklarının ve Tip 2 diyabetin oluşma riskini artırmasının nedenlerinden birisidir.

  Liked by 1 kişi

 3. İnsülin, kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olan bir hormondur. Yemekten sonra İnsülinin temel etkilerinden biri; enerji için bir yakıt olarak daha sonra kullanıldığı veya depolandığı kas hücreleri içerisine taşınan kandaki şekeri ayırmaktır.
  İnsanlar yeteri kadar egzersiz yapmadıklarında ve kilolu ya da obez hale geldiklerinde ; onların vücutları ,bu önemli etkiye sahip olan hormon için daha fazla insülin üretmek zorunda kalır. Başka bir deyişle , onlar insüline daha az duyarlı hale gelir. Bu , kilolu olmanın kalp hastalığı ve Tip 2 diyabete sahip olma riskini arttırmasının sebeplerinden biridir.

  Liked by 1 kişi

 4. İnsülin,kan şeker seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olan bir hormondur.Bir yemekten sonra insülinin ana etkilerinden biri,kandaki şekerin enerji için bir yakıt olarak kullanıldığı ya da depolanabildiği kaslara taşınmasına izin vermektir.
  İnsanlar yeteri kadar egzersiz yapmadığında ve aşırı kilolu ya da obez olduklarında,onların vücutları hormonun bu önemli etkiye sahip olabilmesi için daha fazla insülin üretmek zorundadır.Diğer bir deyişle,onlar insüline daha az duyarlı olurlar.Bu,aşırı kilolu olmanın neden Tip 2 diyabet ve kalp hastalığı oluşma riskini artırdığının nedenlerinden biridir.

  Liked by 1 kişi

 5. Egsersiz gelişmekte olan 2 tip riskli diyabet ve kardiyosküler hastalık yaşayan insanlar için tavsiye edilir. Ama insanların her zaman egzersiz yapmaya vakti olmayabilir, bu yüzden egzersizin sağlık açısından önemini bilerek, egzersiz yapmanın yolunu bulmalıdırlar. Yaptığımız son araştırmamız zamanlama ile ilgili ve bununla ilgili bir yol buldu böylece hem ailenizle hemde çalışırken egzersiz yapmanın yolunu bulabiliyorsunuz.

  Bu çalışmalar insülinin kan şekeri ve hormon seviyesini kontrol etmeye yardımcı olduğu hakkında bilgi verir. Birisi insülinden sonra kanında güçlü bir şeker taşıyarak, saklanmış olan enerjiyi ortaya çıkarıp neredeyse bir yakıt gibi kullanabilir. İnsanlar egzersiz yapmazlarsa kilolu ya da obezite olabilirler. Vücutlarında önemli etkide hormon için insülin üretebilir ve depolayabilir. Diğer bir deyişle insüline daha duyarlı hale gelirler. Bu fazla kilolu olmanın tip 2 diyabet ve kardiyasosküler hastalığa yakalanma riskinin artırmasının nedenlerinden birisidir…

  Liked by 1 kişi

  • İlk paragraf fazla olmuş. 2. paragraf ise biraz kişisel yorum yardımıyla çevrilmiş, fakat yine de anlaşılıyor. Karşılaştırma için video çeviriye göz atmanızı öneririm.

   Beğen

 6. Hocam biraz geç oldu özür dilerim yeni çalışmaya başlayabildim.

  İnsülin kandaki şeker seviyesini kontrol eden hormondur. İnsülin’in temel etkilerinden bir tanesi yemekten sonra kandaki şekerin enerji için yakıt olarak kullanıcalağı veya depolanacağı kaslara doğru taşınmasına izin vermesidir.
  İnsanlar yeterli miktarda egzersiz yapmadığında ve obez ya da aşırı kilolu olduklarında, vücutları bu önemli etkiye sahip olabilmek için daha fazla insülin hormonu üretmek zorunda kalırlar.
  Diğer bir deyişle, insüline daha hassas hale gelirler. Bu da neden aşırı kilolu olmanın kalp rahatsızlıkları ve tip 2 diyabet geçirme riskini arttırdığının sebeplerinden birisidir .

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.