Çeviri

13 Kasım 2019 Çeviri Görevi: Uzaylılar

Makalenin tamamını okumak için: New Scientist

Boş vakti az olanlar sadece yukarıdaki paragrafı, çok olanlarsa makalenin erişime açık olan kısmının tamamını çevirsin lütfen. Çeviri videosunu yarın akşama kadar yüklemiş olacağım. Kolay gelsin.

Video eklendi.

Kategoriler:Çeviri

11 replies »

 1. Bu, evrendeki en büyük sorudur: yalnız mıyız? Filozoflar,bin yıl boyunca bu soruyu tartışmıştır.16.yüzyıl İtalyan astronomu ve Dominikan rahip Giordano Bruno, kozmosun bizimkiyle aynı türde dünyaların sonsuzluğunu içerdiğini açıkladığında,o direkt olarak/doğrudan dini dogmaya karşı çıkıyordu. Daha sonra,kısmen Dünya’nın benzersiz durumunu sorgulamaya cesaret ettiği için Engizisyon sırasında yakılarak öldürüldü.
  Tartışma,bu güne kadar, daha sınırlı bir şekilde, devam ediyor. Bazıları için, evrenin büyüklüğü yaşamın yalnızca bir kez oluştuğunu olanaksız kılar.Diğerleri için,Dünya üzerinde yaşamın dikkat çekici karmaşıklığı onun benzersizliğini kanıtlar.

  Liked by 1 kişi

 2. Evrendeki en büyük soru:Biz yalnız mıyız?Filozoflar bin yıldır bu soruyu tartışıyorlar.16.yy İtalyan astronom ve Dominik rahibi Giordano Bruno,bu evrenin,”kendi dünyamız ile aynı türden bir sonsuzluk içerdiğini”açıkladığında;O,direkt olarak dogma gerçeklerine karşı çıkmıştı.Daha sonra eşşiz dünyayı sorgulamaya cürret ettiği için engizisyon sırasında kazıkta yakıldı.
  Tartışmalar daha kısıtlı şekilde devam ediyor.Bazıları için evrenin büyüklüğü,bu hayatın sadece bir kere oluşmuş olmasını olanaksız kılar.Diğerleri için,dünya üzerindeki yaşamın dikkat çekici karmaşıklığı onun benzersizliğinin bir göstergesidir.

  Liked by 1 kişi

 3. Reblogged this on Salih Buğra ZENGİN / bluetime93 and commented:
  Bu, evrendeki en büyük sorudur: Biz yalnız mıyız? Filozoflar bin yıldır (ya da bin yıllardır) bu soruyu düşünüp tartıştı. 16. yüzyıl İtalyan astronomu ve Dominiken rahibi Giardano Bruno kozmosun (kainatın) “bizimkiyle aynı türdeki dünyaların sonsuzluğu”nu kapsadığını ilan ederken, dini dogmaya doğrudan karşı çıkıyordu. Daha sonrasında, o, dünyanın eşsiz (benzersiz) konumunu kısmen sorgulamaya cesaret ettiği için Engizisyon sırasında kazığa bağlanarak yakıldı.
  Bu tartışma, daha sınırlı şekilde, bu güne kadar devam eder. Bazıları için, evrenin büyüklüğü yaşamın bir kez oluşmasını olasılıksız kılar. Diğerleri için ise, Dünya’daki yaşamın karmaşık dikkat çekiciliği, onun eşsizliğinin kutsal bir kanıtıdır.

  Liked by 1 kişi

 4. Bu , evrendeki en büyük sorudur ; biz yalnız mıyız? Pilozoflar bin yıldır bu soruyu tartışmışlardır. 16. yüzyıldaki İtalyan astronom ve Dominikan rahip Giordano Bruno , kozmosun ” bizimkiyle aynı türden dünyaların bir sonsuzluğunu ” içerdiğini deklare etmiştir ,o doğrudan dinsel dogmalara karşı çıkıyordu. O , daha sonra Dünya’nın eşsiz statüsünü sorgulamaya cesaret ettiği için Engizisyon sırasında kazıkta yakıldı.
  Bu tartışma , bugün bile daha sınırlandırılmış bir halde devam eder. Kimileri için , evrenin şeffaf boyutu , sadece bir kere oluşmuş yaşamı olanaksız kılıyor. Diğerleri için , Dünya üzerindeki yaşamın dikkate değer olan karmaşıklığı , onun eşzizligini kanıtlıyor .

  Liked by 1 kişi

 5. Yalnız mıyız? evrenin en büyük sorusudur. Bin yıllardır filozofların sorduğu sorudur. 16. yüzyılda İtalyan anstronomu Dominic asıllı Giordono Bruno, bizimkiyle aynı dünyaların olduğunu dile getirdi. Dünyanın eşsiz durumunu sorgulamak için kendini tehlikeye attı.

  Tartışmalar daha sınırlı bir şekilde bugüne kadar devam etmektedir. Bazen evrenin büyüklüğü yaşamın sadece bir kez oluşması ihtimalini düşürüyor. Başkaları için dünya üzerindeki yaşam karmaşıklığının benzersizliğini kanıtlamaktadır.

  Beğen

 6. Yalnız mıyız? sorusu evrendeki en büyük sorudur. Filozoflar bin yıldır bu soruyu tartışmaktadır. 16. yy’ da İtalyan astronom ve Dominikli rahip Giordano Bruno, evrenin bizimkiyle aynı tür dünyaların sonsuzluğunu içerdiğini açıkladı.
  o direkt olarak bütün dini dogmaları ihlal etmişti. Daha sonra, kısmen dünyanın yeganeliği durumunu sorgulamaya cürret ettiği için engizisyon sırasında kazıkta yakıldı.
  Tartışma daha sınırlı biçimde bu güne kadar devam etmekte. Bazıları için , evrenin tam boyutu yaşamın sadece bir kez oluşmasını pek mümkün kılmamaktadır. Diğerleri için ise, Dünya üzerindeki yaşamların olağanüstü karmaşıklığı
  onun benzersizliği için kanıttır.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.