10 replies »

 1. Reblogged this on Salih Buğra ZENGİN / bluetime93 and commented:
  Dünya’nın yörüngesindeki değişikliklerin sebep olduğu güneşlenmedeki küçük değişiklikler, gezegeni, gezegenin “iklim geri bildirimi” mekanizması aracılığıyla bir buz devrinin içine veya dışına itebilir. Örneğin, yaz güneşi radyasyonu azaldığında, bu bir miktar buzun kıştan sonra (da) kalmasına izin verir. Bu beyaz buz daha fazla güneş ışığını yansıtır, bu da o bölgenin daha fazla soğumasına ve buzla kaplanmasına izin verir, bu da daha fazla güneş ışığını ve diğer şeyleri yansıtır. Bu nedenle, araştırmacıların sonraki adımı, buz tabakasının, okyanusun ve atmosferik geri bildirimlerin göreceli önemini anlamaktı. Onlar, sera gazlarının iklimin kontrol edilmesindeki önemli rolünü keşfetti. Özellikle atmosferik karbondioksit, gezegenin buz devrine girmeden önce soğumaya başlaması için yeterince düşük olmalıdır.

  Liked by 1 kişi

 2. Dünyanın eksenindeki değişikliklerden dolayı güneşlenmedeki küçük değişiklikler gezegenin “ iklimsel geri bildirim “ mekanizmalarında gezegeni bir buz devrinin içine veya dışına doğru itebilir. Örneğin, yazın güneş radyasyonu düşüştedir buda kıştan sonra bazı buzların olduğu gibi kalmasına sağlar. Bu beyaz buz güneş ışığını daha fazla yansıtır, daha fazla alan soğutur ve daha fazla buz oluşmasına izin verir, hatta daha fazla güneş ışığı ve benzerlerini yansıtır. Dolayısıyla, araştırmacıların bir sonraki adımı buz tabakası, okyanus ve atmosferik geri bildirimlerinin ilgili önemlerini anlamak oldu. Araştırmacılar, sera gazlarının iklim kontrolünde önemli bir rolü olduğunu keşfetti. Özellikle, gezegen bir buz çağının içine sürüklenmeden önce gezegenin soğumaya başlaması için atmosferik karbondioksit düşük seviyelerde olmak zorundaydı.

  Liked by 1 kişi

 3. Yerkürenin yörüngesindeki değişikliklerin neden olduğu güneşlenmedeki küçük değişiklikler gezegeni, gezegenin ‘‘iklim geri bildirim mekanizmaları’’ yoluyla bir buzul çağının içine veya dışına itebilir. Örneğin, yaz güneşi radyasyonu azaldığında, bir miktar buzun kıştan sonra kalmasına izin verir. Bu beyaz buz, daha fazla güneş ışığını yansıtır, bu da bölgeyi daha fazla soğutur ve daha fazla buz oluşmasına izin verir, bu da daha fazla güneş ışığını ve daha fazlasını yansıtır. Bu nedenle, araştırmacıların bir sonraki adımı buz tabakasının, okyanusun ve atmosferik geri bildirimlerin göreceli önemini anlamaktı. Onlar,sera gazlarının iklimi kontrol etmede önemli bir rolü olduğunu keşfetti. Özellikle atmosferik karbon dioksit, buz çağına girmeden önce gezegenin soğumaya başlaması için yeterince düşük olmalıdır.

  Liked by 1 kişi

 4. Dünya’nın yörüngesindeki değişiklikler tarafından tetiklenen güneşlenmedeki küçük değişiklikler gezegeni , gezegenin ” iklim geri bildirim” mekanizmaları aracılığıyla bir buzul çağın içine doğru ya da dışına itebilir. Mesela yaz güneşi ışıması azaldığında o , bir miktar buzulun kıştan sonra aynen kalmasına izin verir. Bu beyaz buzul daha fazla güneş ışığını yansıtır ,bu da daha uzak bir bölgeyi soğutur ve daha fazla buzun birikmesine izin verir , bu da daha fazla güneş ışığını ve hatta daha ilerisini/fazlasını yansıtır. Bu nedenle araştırmacıların sonraki adımı , buzul takaba , okyanus ve atmosfere ilişkin geri bildirimlerin görece önemini anlamak içindi. Onlar ,sera gazlarının iklimi kontrol etmede önemli bir role sahip olduğunu keşfetti. O bir buzul çağ haline gelene/ evrilene kadar özellikle atmosferik karbondioksitin , gezegenin soğumaya başlaması için yeteri kadar düşük olması gerekir.

  Liked by 1 kişi

 5. güneş çarpmaları tarafından Dünya yörüngesinde ki değişiklikler tarafından yönlendirilen küçük değişim gezegenin içine itilir ya da gezegenin iklim geri bildirimi mekanizmasıyla buz çağının dışında kalır. Mesela kıştan sonra güneş ışınları yayıldığında buzun kalmasına izin verir. Bu beyaz buz daha fazla güneş ışığı yansıtan daha fazla buz birikmesini sağlayan alanı daha fazla soğutan güneş ışını yansıtır. Bu nedenle araştırmacılar sonra ki adımda atmosferik ve okyanus geri bildiriminin buz tabakasının tekrarladığının önemini anladılar. Yeşil bitki örtüsünde ki gazların iklim değişiminde önemli rol oynadığını keşfettiler. Özellikle atmosferik karbondioksitin buz çağına girmeden önce düşük miktarda olması gerekir.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.