Çeviri

20 Kasım 2019 Çeviri: Vietnam Savaşı

Makalenin tamamı için History

2. paragraf tam bir ömür törpüsü olacak 😦 Gücü yetenler bu cümleyi tam olarak çevirmeye çalışsın, çok zorlananlar parçalar halinde çevirsin. Kolay gelsin 🙂

Çeviri videosu yenilendi. 2. paragraftaki problem için videoyu seyrediniz.

Kategoriler:Çeviri

7 replies »

 1. Soğuk savaşla beraber dünya savaşı yoğunlaşıyorken,Amerika Birleşik Devletleri Sovyet Rusyanın müttefiklerine karşı olan politikaları sertleştirmişti ve 1955’ten itibaren Başkan Dwight D.Einsonhower,Güney Vietnam ve Diemin ekibini destekleyeceğine dair söz verdi.
  CIA ve Amerikan Ordusundan ekipman ve eğitimle birlikte,Diem’in güvenlik güçleri güneydeki Viet Minh sempatizanlarının üstüne çöktü,o ki Viet Cong’u(ya da Vietnam Koministlerini)ustalıkla çağırdı,100.000 kişiden bazıları tutuklanırken çoğu kimseler infaz edildi ve vahşice işkence gördü.
  1957’den itibaren Viet Cong ve diğer baskıcı rejimin muhalifleri diğer hedeflere ve resmi hükümete ataklarla yeniden saldırmaya başladılar ve 1959’dan itibaren çatışma içindeki Güney Vietnam ordusu ilgi çekmeye/çekicileşmeye başlamıştı.

  Liked by 1 kişi

 2. Reblogged this on Salih Buğra ZENGİN / bluetime93 and commented:
  Soğuk Savaşın dünya genelinde yaygınlaşması ile Bileşik Devletler’in Sovyetler Birliği’nin herhangi bir müttefikine karşı olan tutumu sertleşti ve 1955 itibarıyla Başkan Dwight D. Einenhower, (Güney Vietnam Devlet Başkanı) Diem’e ve Güney Vietnam’a sıkı destek sözü verdi.

  Amerikan ordusundan ve CIA’den (gelen) eğitim ve ekipman ile Diem’in güvenlik güçleri, kendisinin (Diem’in) alaycı bir şekilde Viet Cong (ya da Vietnamlı Komünist) olarak adlandırdığı ve bunların birçoğunun acımasızca işkence gördüğü ve infaz edildiği yaklaşık 100.000 bin kişinin tutuklandığı, güneydeki Viet Minh sempatizanlarının üstlerine sert bir şekilde yürüdü.

  1957 itibarıyla, Viet Cong ve Diem’in baskıcı rejiminin diğer muhalifleri, hükümet yetkililerine ve diğer hedeflere (yaptıkları) saldırılarla (Diem ile) mücadele etmeye başladılar, ve 1959 itibarıyla (da) Güney Vietnam ordusunu silahlı çatışmalar ile meşgul etmeye başlamışlardır .

  * Parantez içindeki ifadeler Türkçe anlamı zenginleştirmek ve kolay anlaşılır hale getirmek amacıyla eklenmiştir.

  Liked by 1 kişi

 3. Soğuk savaşın dünya çapında yoğunlaşmasıyla birlikte , ABD , Sovyetler Birliği’nin tüm müttefiklerine karşı politikalarını sertleştirdi ve 1955 ‘ten itibaren devlet başkanı Dwight D.Eisenhower onun ekibinin/ firmasının Güney Vietnam ve Diem’ i (the president of South Vietnam) güçlendireceğini vaat etmişti.
  Amerikan ordusu ve CIA tarafından gönderilen eğitim ve ekipman sayesinde Diem ‘in güvenlik güçleri güneyde , birçoğu vahşi bir şekilde işkence edilmiş ve infaz edilmiş yaklaşık 100.000 insanı yakalayan/ tutuklayan – onun alaycı bir şekilde Vietkong ( ya da Vietnamlı komünist) olarak isimlendirdiği -Viet Minh taraftarları üzerinde sıkı önlemler aldı.
  1957 ‘ den itibaren Vietkong ve Diem’ in baskıcı rejiminin diğer muhalifleri , hükümet yetkilileri ve diğer hedeflere / kurbanlara yapılan saldırılarla mücadele etmeye başladı ve 1959 ‘ dan itibaren onlar, silahlı çatışmalarda Güney Vietnam ordusuna saldırmaya başladı.

  Liked by 1 kişi

 4. Soğuk Savaş’ın dünya çapında yoğunlaşmasıyla,ABD, Sovyetler Birliği’nin herhangi bir müttefiğine karşı politikalarını sertleştirdi,ve 1955’ten itibaren Başkan Dwight D. Eisenhower, Diem ve Güney Vietnam’a sağlam destek sözü verdi.
  Amerikan ordusundan ve CIA’dan gelen eğitim ve teçhizatla birlikte, Diem’in güvenlik güçleri, onun alaycı bir şekilde Viet Cong ( ya da Vietnam Komünist ) olarak adlandırdığı güneydeki Vieth Minh sempatizanlarını bastırdı,böylece yaklaşık 100.000 kişi tutuklandı.Bunların çoğu acımasızca işkence gördü ve infaz edildi.
  1957’den itibaren Viet Cong ve Diem’in baskıcı rejiminin diğer muhalifleri hükümet yetkililerine ve diğer hedeflere yönelik saldırılarla birlikte mücadele etmeye başladılar,ve 1959’dan itibaren onlar Güney Vietnam ordusunu silahlı çatışmalar ile meşgul etmeye başladılar.

  Liked by 1 kişi

 5. Soğuk savaş dünya çapında yoğunlaşması ile Birleşik Devletler Sovyetler Birliği’nin herhangi bir muttefikine karşı politikalarını sertleştirmiş ve 1955 itibari ile Başkan D. D. Eisenhower Güney Vietnam ve Diem’deki firmalarını destekleyeceğine söz vermiştir.
  CIA ve Amerikan askerlerinden ekipman ve eğitim ile Diem’in güvenlik güçleri güneyde Vietnam Minh? Sempatizanlarını kırdı, O alaycı/acımasız bir şekilde Viet Cong (ya da Vietnamlı Komünistler) denilen 100.000 insanı tutuklamış, pek çoğunu vahşice işkenceler ile infaz etmiştir.
  1957’den itibaren Viet Cong ve diğer Diem’in baskıcı rejim karşıtları, hükümet yetkilileri ve diger hedeflere saldırıları gerilemeye başlamış ve 1959 itibari ile çatışmalarda Günay Vietnam Ordusu dikkat çekmeye başlamış.

  Liked by 1 kişi

 6. Soğuk savaşın dünya çapında yoğunlaşmasıyla, Birleşik Devletler Sovyetler Birliğinin herhangi müttefiklerine karşı politikalarını katılaştırdı ve 1955 itibariyle başkan Dwight D. Eisenhower, firmasının Diem ve Güney Vietnam’ı destekleyeceğinin güvencesini vermişti.
  Amerikan ordusu ve CIA tarafından gelen ekipman ve eğitim ile Diemin güvenlik gücü alaycı bir şekilde Viet Cong ( ya da vietnam komunisti ) olarak adlandırdığı, bazıları vahşice infaz edilmiş ve işkence görmüş 100.000 insanı tutuklayan güneydekin Viet Minh sempatizanlarına son vermek için üzerlerine gitti.
  1957 den itibaren Viet Cong ve Diem’in baskıcı rejiminin diğer rakipleri, devletin resmi görevlileri ve onların hedeflerine karşı saldırılarla tekrardan savaşmaya başladı ve 1959 dan itibaren silahlı çatışmalarla Güney Vietnam ordusunu meşkuk etmeye başlamışlardı

  Liked by 1 kişi

 7. Soğuk savaşın dünya çapında yoğunlaşmasıyla Amerika Birleşik Devletlerinin Sovyetler Birliğinin müttefiklerine karşı politikalarını katılaştırdı ve 1955e kadar Başkan Dwight D. Eisenhower Diem ve Güney Vietnam firmalarına destek sözünü vermişti.

  Amerikan ordusunda ve CIA’den eğitim ve teçhizatla Diem’in güvenlik güçleri bir çoğu kabadayı sayılan ve idam edilen 100,000 kişiyi tutuklayan Vietnam Komünistleri olarak adlandırılan Vieth Minh sempatizanlarına çökmüştür.

  1957’ye kadar Diem’in rakipleri ve Viet Kong diğer hedeflerin ve hükümet yetkililerinin baskıcı rejimine karşı mücadele başlattı ve 1959’a kadar çatışmada Güney Vietnam ordusunun ilgilerini çekmeye başlamışlardı….

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.