4 replies »

 1. Sık sık Afrika’nın değişim olmadan seçimler yaptığı söylenir. Ancak tekrar tekrar seçimler yapmak, sadece muhalefetin iktidar için rekabet edebilmesi için fırsatlar yaratmaz.O,aynı zamanda demokratik konsolidasyonu da teşvik eder.
  1990’ların başlarından bu yana Afrika’da yapılan bütün seçimlere bakıldığında, Carolien van Ham ve Staffan Lindberg, asgari bir kalite eşiğine ulaşıldığı sürece, seçim yapmanın sivil özgürlüklerin kalitesini artırdığını tespit etti. Bu da muhalefet partilerinin harekete geçmesi için daha büyük fırsatlar yaratıyor.
  Bunun nedeni, seçimlerin birçok demokratikleştirme etkisine sahip olmasıdır. Bunlar; seçmenleri demokratik sanatlar konusunda eğitmeyi, muhalefet partileri arasında eşgüdümü teşvik etmeyi ve politik süreci yeniden düzenlemek için iktidar partileri üzerindeki baskıyı içeriyor. Bu en son, örneğin daha bağımsız bir seçim komisyonuna izin vererek gerçekleşti.

  Liked by 1 kişi

 2. Reblogged this on Salih Buğra ZENGİN / bluetime93 and commented:
  Afrika’nın değişimsiz seçimleri sık sık ön plana çıkardığı söylenebilir. Fakat defalarca seçim yapmak muhalefetin güç için rekabet etmesi için sadece fırsatlar yaratmaz. (Aynı zamanda) demokratik bütünleşmeyi de teşvik eder.

  1900’lerden beri Afrika’da yapılan tüm seçimlere bakıldığında, Carolien van Ham ve Staffan Lindberg, asgari bir kalite eşiği sağlandığı sürece seçim yapmanın sivil özgürlüklerin kalitesini artırdığını bulmuşlardır. Bu sırayla muhalefet partilerinin harekete geçmesi için büyük fırsatlar yaratır.

  Bunun nedeni, seçimlerin bir dizi demokratikleşme etkisine sahip olmasıdır. Bunlar arasında seçmenleri demokratik sanatlarda eğitilmesi, muhalefet partileri arasında eşgüdümün teşvik edilmesi ve siyasal süreçlerin yeniden düzenlenmesi için iktidar partilerinin üzerindeki baskının artırılması yer alır. Bu en sonunda, daha bağımsız bir seçim komisyonunun oluşmasına izin vererek örnek olacaktır.

  Liked by 1 kişi

 3. Afrikanın, değişim olmayan seçimleri ön plana çıkardığı sıklıkla söylenebilir. Ama aralıksız olarak düzenlenen seçimler sadece muhalefet için güç için rekabet etme fırsatları yaratmaz ayrıca demokratik güçlenmeyi de geliştirir.
  1990ların başından beri Afrikada düzenlenen seçimlere bakıldığında, Caroline van Ham ve Staffan Lindberg minimum bir kalite eşiği karşılandığı sürece, seçimler düzenlemenin sivil özgürlüklerin kalitesini artırdığını görmüşlerdir.
  Bunun bedeni seçimlerin demokratikleşme üzerine sayısal etkilere sahip olmasıdır. Bu, politik süreçler reformu için iktidardaki partilere baskı ve karşıt görüşlü partiler arasında koordinasyona teşvik etme, demokratik sanatlar içinde seçmenlere eğitimi içermektedir.
  Bu en son, örneğin daha fazla bağımsız seçmenlerle ilgili komisyon için izin vererek gerçekleşti.

  Liked by 1 kişi

 4. Afrika’nın değişim olmadan seçimler yayınladığı/yaptığı sık sık söylenir. Fakat aralıksız olarak seçimler düzenlemek , sadece muhalefet yönünden iktidar için yarışması için fırsatlar yaratmaz. O, aynı zamanda demokratik bütünleşmeyi teşvik eder.
  Afrika’da 1990’ların başından beri düzenlenen tüm seçimleri gözden geçirerek , Coralien Van Ham ve Staffen Lindberg minimum bir kalite eşiği karşılandığını sürece ,seçimler düzenlemenin insan haklarının kalitesini arttırdığını buldular / anladılar. Bu dönüş , muhalefet partilerilerinin harekete geçmesi için daha büyük fırsatlar yaratır.
  Bunun nedeni , seçimlerin bir dizi demokratikleşme etkisine sahip olmasıdır. Bunlar ; demokratik sanatlarda seçmenleri eğitmeyi , böylece muhalefet partileri arasındaki uyumu teşvik etmeyi ve politik süreci yeniden düzenlemek için iktidar partisi üzerindeki baskıyı arttırmayı içerir. Bunun sonuncusu , örneğin daha bağımsız bir seçim komisyonuna izin vererek gerçekleşir.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.