10 replies »

 1. Reblogged this on Salih Buğra ZENGİN / bluetime93 and commented:
  Tarihsel olarak ölüm ve trajedi ile ilgili yerlere seyahat etmeyi kapsayan Karanlık Turizm, dünya genelinde artıyor. Giderek artan bir şekilde, bu sadece bu tür yerlerin ziyaret edilmesini değil, aynı zamanda karanlık geçmişin belirli gösterimlerine şahit olmayı da içermektedir.

  Ziyaretçiler, hapishane müzelerindeki sahte duruşmaları ve mahkûmların aldıkları cezaları gözlemleyebilirler, hapishane duvarları arasında gecelemeyi deneyimleyebilirler ve karanlık tarihi dönemlerin tarihi yeniden canlandırmalarını izleyebilirler. Örneğin, araştırmamın son zamanlarda odaklandığı Kazakistan’da, (eskiden Sovyet çalışma kampları olan) Gulag müzelerine gelen ziyaretçiler, ağır çalışma şartlarının, zorbalığın ve şiddetin, duygusal ve fiziksel istismarın gösterildiği sahnelere şahit olabilirler. Günümüzde Gulag müzelerindeki hapishane yaşamının temsilleri sıradan bir şey olarak görülmektedir. Ziyaretçiler, tüm bu gözyaşı, acı ve çaresizliği canlı olarak zihinlerinde canlandırabilirler.

  Liked by 1 kişi

 2. Karanlık turizm – trajedi ve ölüm ile ilişkilendirilen tarihi mekanlar için seyahati içeren – dünya çapında yükseliştedir. Gittikçe artan bir şekilde karanlık turizm sadece bu gibi yerleri ziyaret etmeyi değil ayrıca karanlık geçmişlerin belirli performanslarına tanık olmayı içermemektedir.

  Ziyaretçiler, karanlık tarihi dönemlerin, tarihi yeniden sergilenmelerini izleyebilir ve hapishane duvarları içinde bir gecelik konaklamaları tecrübe edebilir, hapishane müzesinde hükümlerini alan mahkumları ve sahte duruşmaları gözlemleyebilir. Örneğin, Kazakistandaki araştırmamın sonlarına odaklanıldığında, gulag müzelesi için ziyaretçiler, duygusal ve fiziksel istismar, tehdit ve şiddet, zor işlerin gösterimi sahnelerine tanık olabilir. Bugünlerde hapis hayatının gösterimleri gulag müzesinde oldukça sıradan bir şeydir. Ziyaretçiler tüm bu umutsuzluk, acı ve gözyaşını canlı bir şekilde hayal edebilirler.

  Liked by 1 kişi

 3. Karanlık turizm – tarihsel olarak ölüm ve trajedi ile bağlantılı yerlere seyahat içeren – dünya çapında yükseliştedir. Giderek artan bir şekilde, bu yalnızca bu tür yerleri ziyaret etmeyi değil, aynı zamanda karanlık geçmişlerin belirli gösterimlerine tanık olmayı da içerir.
  Ziyaretçiler,hapishane müzelerinde sahte yargılamaları/duruşmaları ve cezalarını alan mahkumları gözlemleyebilir, hapishane duvarlarında bir gecelik konaklamayı deneyimleyebilir ve karanlık tarihsel dönemlerin tarihi canlandırmalarını izleyebilir.Örneğin,araştırmamın son zamanlarda odaklandığı Kazakistan’da ,Gulag müzeleri ziyaretçileri ağır işçilik, zorbalık ve şiddet, duygusal ve fiziksel istismar gibi olayları gösteren sahnelere tanık olabilirler.Günümüzde Gulag müzelerinde hapis yaşamının gösterimleri sıradandır. Ziyaretçiler her şeyi canlı bir şekilde hayal edebiliyor – gözyaşları, acı ve çaresizlik.

  Liked by 1 kişi

 4. Karanlık turizm – ölüm ve trajedi içeren tarihsel yerlere seyahat etmek – dünya çapında büyüyor. Giderek, bu tür yerleri sadece ziyaret etmeyi kapsamıyor ayrıca karanlık geçmişin belirli gösterilerine şahit olunuyor.

  Ziyaretçiler Cezaevi müzesinde sahte durusma/denemeler ve hüküm giyen mahkumların aldıkları cezaları gözlemleyebilir, cezaevi duvarında geceleyin kalıp karanlık tarihsel periyotlardaki tarihsel canlandırmaları görüp deneyim edinebilir. Kazakistan’da örneğin, araştırmamın son odağı? , gulag? Müzelerinde vitrinlerinde gösterilen ağır iş, zorbalık ve şiddeti duygusal ve fiziksel istismara şahit olabiliyorlardı . Gulag müzelerinde şu günlerde cezaevinin sıradan hayatları gösteriliyor. Ziyaretçiler acı ve çaresizliği, o tüm gözyaşlarını canlı bir şekilde hayal edebiliyorlar.

  Liked by 1 kişi

 5. Tarihsel olarak ölüm ve trajedi ile bağdaştırılan mekanlara seyahat etmeyi içeren karanlık turizm, dünya çapında yükselmektedir. Artan bir şekilde, bu sadece bu gibi mekanları ziyaret etmeyi içermez , fakat aynı zamanda karanlık geçmişin belli gösterimlerine tanıklık etmeyi içerir.
  Ziyaretçiler , mahkumların hapishane müzelerinde hükümlerini alışını ve sahte duruşmaları gözlemleyebilir , bir gecelik hapishane duvarları arasında kalmayı deneyimleyebilir ve karanlık tarihsel dönemlerin tarihsel canlandırmalarını seyredebilirler. Örneğin, benim araştırmalarımın geç/ son zamanlarda odaklandığı Kazakistan’da , Sovyet çalışma müzelerini ziyaret edenler duygusal ve fiziksel tacizi , şiddeti, zorbalığı ve ağır işleri sergileyen sahnelere şahit olabilirler .Hapishane yaşamının gösterimleri , Sovyet çalışma müzelerinde bu günlerde sıradandır. Ziyaretçiler canlı bir şekilde hepsini hayal edebilir – gözyaşları, acı ve umutsuzluk.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.