9 replies »

 1. Reblogged this on Salih Buğra ZENGİN / bluetime93 and commented:
  Sadece Britanya’daki hanelerin yaklaşık yarısı bir tür evcil hayvan içermektedir; kabaca bunların 10 milyonu köpek iken, diğer 10 milyonu da kedidir. Evcil hayvanlar günümüzde maddi fayda yönünde küçük şeyler getirir ve zaman ve paraya mal olur. Fakat 2008 finansal krizi boyunca, evcil hayvanlara yapılan harcamalar neredeyse hiç etkilenmedi, ki bu çoğu evcil hayvan sahibi için evcil hayvanların lüks olmadığını fakat ailenin çok sevilen ve ayrılmaz bir parçası olduğunu göstermektedir.

  Bazı insanlar evcil hayvanlara aşırı ilgi duyar, ancak bazıları ise basitçe ilgi duymaz. Neden bu durum böyle? Hayvanların arkadaşlığına duyduğumuz arzumuzun aslında on binlerce yıl öncesine dayanması ve evrimimizde çok önemli bir rol oyması yüksek ihtimallidir. Eğer öyleyse, genetik bilimi hayvan sevgisinin neden bazı insanların anlamadığı bir şey olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

  &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

  Evde ya da işte çevrenizdeki nesnelere kısa bir bakış, buzdolabınızdaki (Kenya’dan getirilen) poşetli salatadan, (Tayvan, Çin, Birleşik Devletler’den getirilen) bu makaleyi okuduğunuz akıllı telefona ya da bilgisayara kadar ya da (İsveç’ten getirilen) dinlenmek için dayandığınız masaya kadar, dünyanın dört bir yanından getirilen objeleri meydana çıkaracaktır. Bize dünyanın her yerinden ürünler getiren küresel ticaretin muazzam hacmi, perdelerin arkasında meydana gelen engin bir derin devrim ile mümkün hale geldi.

  Dünyanın en büyük konteyner nakliye şirketi olan Maersk, bir elmanın Avrupa’daki soğuk bir depoya Yeni Zelanda’daki tarlalardan taşımasının maliyetinin sekiz Amerikan cent’i olduğunu tahmin ediyor. Lojistik uzmanları yük/navlun ile ilgili çeşitli maliyetlerin tümünün toplamı olan “son teslim maliyeti” hakkında konuşuyor. Tabii ki, örneğin yerel çiftliklerden ziyade uzaktan sebzeler getirmenin de bir çevresel maliyeti vardır. Fakat çoğu ürünün son teslim maliyeti, onları dünyanın öbür ucundan nakletmek yerel olarak üretmekten daha ucuz olduğu için düşmüştür.

  Maliyetlerdeki bu düşüşün büyük kısmı, 1956’da tanıtıldığından beri, küreselleşme üzerinde geçmiş 50 yılda imzalanan ticaret anlaşmalarının tamamından daha büyük bir etki sahibi olan konteynerleme ile sağlanan verimlilikten kaynaklanmaktadır.

  Liked by 1 kişi

 2. Sadece Britanya’daki hanelerin yaklaşık yarısı bir tür evcil hayvan içermektedir; kabaca bunların 10 milyonu köpek iken, diğer 10 milyonu da kedidir. Evcil hayvanlar zaman ve paraya mal olurlar,ve günümüzde maddi fayda yönünde/yolunda küçük şeyler getirirler. Ancak 2008 mali krizi sırasında, evcil hayvanlara yapılan harcamalar neredeyse hiç etkilenmedi, bu da çoğu sahip (evcil hayvan sahibi) için evcil hayvanların lüks değil, ailenin ayrılmaz ve çok sevilen bir parçası olduğunu göstermektedir.
  Bazı insanlar evcil hayvanlara aşırı ilgi duyar,ancak bazıları ise basitçe ilgi duymaz.Neden bu durum böyle? Hayvanların arkadaşlığına duyduğumuz arzumuzun aslında on binlerce yıl öncesine dayanması ve evrimimizde önemli bir rol oynaması son derece muhtemeldir. Eğer öyleyse,o zaman genetik, hayvan sevgisinin neden bazı insanların anlamadığı bir şey olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.
  ***
  Evde veya işte çevrenizdeki nesnelere bir bakış, buzdolabınızdaki paketlenmiş salatadan (Kenya’dan getirilen), bu makaleyi okuduğunuz bilgisayara veya akıllı telefona (Tayvan, Çin, ABD’den getirilen) veya üzerine dayanılan masaya (İsveç’ten getirilen) kadar dünyanın her yerinden getirilen nesneleri ortaya çıkaracaktır. Bize dünyanın her tarafından ürünleri getiren muazzam/büyük küresel ticaret hacmi, perde arkasında meydana gelen derin bir teknolojik devrim ile mümkün olmuştur.
  Dünyanın en büyük konteyner nakliye şirketi olan Maersk, bir elmanın Yeni Zelanda’daki bir tarladan/alandan Avrupa’daki bir soğuk hava deposuna nakledilmesinin maliyetini sekiz ABD centi olarak tahmin etmektedir. Lojistik uzmanları, navlunla/taşıma ilgili çeşitli maliyetlerin toplamı olan ‘‘son teslim maliyetleri’’ hakkında konuşuyor. Tabii ki, örneğin yerel çiftliklerden ziyade sebzeleri uzaktan getirmek gibi bir çevresel maliyet de vardır. Ancak birçok ürünün son teslim/varış maliyeti düşmüştür,öyle ki,birçok ürünü dünyanın öbür ucundan taşımak onları yerel olarak üretmekten daha ucuzdur.
  Maliyetlerdeki bu düşüşün büyük bir kısmı, 1956 yılında tanıtıldığından beri, küreselleşme üzerinde son 50 yılda imzalanan tüm ticaret anlaşmalardan daha büyük bir etkiye sahip olan konteynerleme tarafından başlatılan verimliliklerden/etkinliklerden kaynaklanmaktadır.

  Liked by 1 kişi

  • Ancak birçok ürünün son teslim/varış maliyeti düşmüştür,öyle ki,birçok ürünü dünyanın öbür ucundan taşımak onları yerel olarak üretmekten daha ucuzdur. —> Şu cümlenin çevirisi sayesinde üstteki çeviriden bir tık daha iyi olmuş.

   Beğen

 3. Sadece İngiltere’deki evlerin yaklaşık yarısı bir çeşit evcil hayvan içerir, kabaca10 milyonu köpekler diğer 10 milyonu kedilerdir. Evcil hayvan zaman ve paraya mal olur ve günümüzde maddi faydaların yolunu çok aza indirir. Fakat 2008 esnasında finansal krizler, evcil hayvan harcamaları neredeyse etkilenmeden kaldı, bu çoğu evcil hayvan sahipleri için evcil hayvanların lüks olmadığını, ailenin bir parçası olduğunu ve tamamlayıcı olduğunu gösterir. Bazı insanlar evcil hayvanlarla ilgilenirken bazıları ise ilgilenmiyor. Neden bu durum böyle? Hayvanların arkadaşlığına duyduğumuz arzumuzun aslında on binlerce yıl öncesine dayanması ve evrimimizde çok önemli bir rol oyması yüksek ihtimallidir. Eğer öyleyse, genetik bilimi hayvan sevgisinin neden bazı insanların anlamadığı bir şey olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

  *****
  Evde veya işte çevrenizdeki nesnelere bir bakış, buzdolabınızdaki paketlenmiş salatadan (Kenya’dan getirilen), bu makaleyi okuduğunuz bilgisayara veya akıllı telefona (Tayvan, Çin, ABD’den getirilen) veya üzerine dayanılan masaya (İsveç’ten getirilen) kadar dünyanın her yerinden getirilen nesneleri ortaya çıkaracaktır. Bize dünyanın her tarafından ürünleri getiren muazzam küresel ticaret hacmi, perde arkasında meydana gelen derin bir teknolojik devrim ile mümkün olmuştur. Dünyanın en büyük nakliye firması Maersk bir elmanın Avrupa’daki soğuk bir depoya Yeni Zelanda’daki tarlalardan nakliye maliyetinin sekiz Amerikan cent’i olduğunu tahmin ediyor. Lojistik uzmanları taşıma ilgili çeşitli maliyetlerin toplamı olan ‘‘son teslim maliyetleri’’ hakkında konuşuyor. Tabii ki, örneğin yerel çiftliklerde daha çok uzaktan sebzeler getirmenin de bir çevresel maliyeti vardır. Fakat çoğu ürünün son teslim maliyeti, onları dünyanın diğer ucundan nakletmek yerel olarak üretmekten daha ucuz olduğu için düşmüştür.

  Maliyetlerdeki bu düşüşün büyük kısmı, 1956’da tanıtıldığından beri, küreselleşme üzerinde geçmiş 50 yılda imzalanan ticaret anlaşmalarının tamamından daha büyük bir etki sahibi olan konteynerleme ile sağlanan verimlilikten kaynaklanmaktadır.

  Liked by 1 kişi

 4. Sadece Britanya’ daki hanelerin yaklaşık yarısı bir tür evcil hayvan içermektedir ; bunların neredeyse 10 milyonu köpek iken , diğer 10 milyonunu da kediler oluşturur. Evcil hayvanlar, zaman ve paraya mal olurlar ve bu günlerde maddi faydalar yönünden çok az şey getirirler. Fakat 2008 finansal krizi sırasında evcil hayvanlara yapılan harcamalar neredeyse etkilenmedi , bu da çoğu evcil hayvan sahibi için evcil hayvanların bir lüks değil ; ailenin son derece sevilen bir parçası ve tamamlayıcısı oldukları izlenimini uyandırır.
  Bazı insanlar evcil hayvanlara aşırı ilgi duyar fakat diğerleri basit bir şekilde ilgilenmezler. Neden durum böyledir? Hayvanların arkadaşlığı için bizim arzularımızın on binlerce yıl geriye gittiği ve bizim evrimimizde/ gelişmemizde önemli bir rol oynamış olduğu yüksek bir şekilde mümkündür. Eğer öyleyse, genetikler , hayvanların sevgisinin neden bazı insanların anlamadığı bir şey olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.
  ***
  Evde veya iş yerinde etrafınızdaki nesnelere bir bakış , buzdolabınızdaki paketlenmiş salatalıktan ( Kenya’dan getirilen ) üzerinde bu makaleyi okuyor olduğunuz akıllı telefon ya da bilgisayara (Tayvan , Çin ve Amerika’dan getirilen ) veya üzerine yaslanılan masaya (İsveç’ten getirilen) kadar ,dünya çapından getirilmiş nesneleri ortaya çıkaracaktır. Dünyanın her tarafından ürünleri bize getiren küresel ticaretin muazzam hacmi / kapasitesi , perde arkasında meydana gelen şiddetli/büyük bir teknolojik devrim tarafından mümkün kılınmıştır.
  Dünyanın en büyük konteyner taşımacılığı firması Maersk , Yeni Zelanda’da bir bölgeden, Avrupa’da soğuk bir depoya bir elma taşımanın maliyetine 8 Amerikan doları kadar değer biçer. Lojistik uzmanlar, nakliye ile ilgili çeşitli maliyetlerin tümünün toplamı olan ” indi maliyetleri/ son teslim alma maliyetleri” hakkında konuşur. Orada şüphesiz çevresel bir maliyet de vardır , mesela sebzeleri yerli tarlalar yerine uzaktan getirmek. Fakat birçok ürünün indi maliyeti düşmüştür , öyle ki dünyanın öbür ucuna birçok ürünü taşımak , onları yerel olarak üretmekten çoğunlukla daha ucuzdur .
  Maliyetlerdeki bu düşüşün çoğu , 1956 ‘ da ortaya çıktığından beri küreselleşme üzerinde , son 50 yıldır imzalanan tüm ticaret anlaşmalarından daha büyük bir etkiye sahip olmuş konteyner taşımacılığı tarafından müjdelenen etkinliklerden gelir.

  Liked by 1 kişi

 5. Evde etraftaki nesnelere göz atın, buzdolabındaki poşetlenmiş salatadan (Kenyadan), bu makaleyi okuyacağınız bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza, bunları üzerine koyduğunuz masaya dünyada ki genel iş tanımını ortaya koyuyor. Küresel ticaretin muazzam hacmi perde akasında ki bir derin teknolojik devrim tarafından bütün dünyadan getirdiğimiz ürünlerin yapılmasını mümkün kılmıştır.
  Dünyanın en büyük konteyner firması Maerk, bir elmanın Yeni Zellanda’daki alandan, Avupada’ki soğuk hava deposuna nakletme maliyetine 8 amerikan senti biçer.
  Lojistik uzmanları navlunla ilgili tüm toplam hesaplamalarından arazi masrafları olarak söz eder. Tabi bide uzak çiftliklerden getirilen meyve gibi çevresel maliyetlerde var. Ancak birçok ürünün toprak masrafı düşmüştü bu nedenle çoğu zaman dünyanın yarısı boyunca birçok ürünü yerel üretmek yerine taşıması daha ucuzdur.
  1956’da tanıtıldığından beri konteynerlaşma tarafından verilmiş verimlilikten gelen maliyetlerdeki çoğu düşüş son 50 yılda imzalı olan tüm ticari antlaşmaları küresel olarak çok büyük etkisi altına almıştır.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.