6 replies »

 1. Modern tarih boyunca batı sömürgeciliğinin özgürlük ve din özgürlüğü gibi isimlendirilen ağırlığı ortadoğunun doğallığını bozdu. O , bir zamanlar Osmanlı saltanının kurduğu birbirine bağlı büyük emirlikler ve bağımsız ortadoğu devletler ve politik coğrafya bölgesinin bir küçük sıra tarafından yaratılarak dönüştürüldü. Sadece fikir ayrılığı Filistindeki Arap ve Yahudi üzerine yeni bir Arap kimliği Müslüman Hıristiyan ve Yahudi Araplar en umut verici göründüğünde o hala çözümlenmemiş ve takdim edilmemişti. Bu gecikme son batı kolonileri Osmanlı emparyalist kuralından posta(post kelimesinin nasıl çeviriye dönüştürüldüğünü anlayamadım) değişmesinin gizlenmiş gerçeğidir.Osmanlı Arap ulusa kuralı doğal ve kaçınılmaz değildi.Osmanlı kolonileri aniden kesintiye uğradı ve Arap kültürü hayati bir anti sekratiyanı tekrar şekillendirdi ve Osmanlı kuralının son yüzyıl boyunca şekil alması siyasi yol ile başladı. Avrupa sömürgeciliğne rağmen 20.yy içinde iyi bir şekilde hayatta kalmak, onların toplumsal veya sekratiyan bölümlerinden daha büyük yaratılan hayal ve ekumenikal düşüncedir.

  Liked by 1 kişi

 2. Modern tarih boyunca Batı sömürgeciliği ağırlıklı olarak özgürlük ve dini özgürlük adı altında Orta Doğu’nun yapısını bozmuştur. Bir zamanlar genis Osmanlı Sultanlığına bağlanmış orta doğu devletleri ve emirlikleri birbirine bağlı ve küçük seriler oluşturarak bölgenin politik coğrafyası dönüştürülmüştü. –Filistin’de ”Yahudi” ve ”Arap” arasında çatışmalar olduğu zaman -ve hala çözülememiş- Müslüman, Hristiyan ve Yahudi Arapların dahil olduğu yeni bir Arap kimliği çok daha umut vericiymiş gibi göründü. Bu son -son- Batı sömürgeciliği Osmanlı sonrası Arap ulusal yönetimi Osmanlı Imparatorlugu’ndan dönüştüğü gerçeğini gizlemesi ne doğal nede kaçınılmazdır. Avrupa sömürgeciliği aniden kesintiye uğradı ve yeniden olusturulmus hayatı bir mezhep karşıtı arap kulturel ve politik yolu Osmanli yönetiminin son yüzyılı boyunca şekil almaya başladı. Avrupa sömürgeciliğine rağmen ekümenik ideal , toplumsal ve mezhepsel kısımların tamamından daha büyük bağımsız toplumlar oluşturma rüyasındaydı,, 20. Yüzyıl içinde Arap dünyası hayatta kaldı.

  Liked by 1 kişi

 3. Modern tarih boyunca, bağımsızlık ve dinsel özgürlük adına batı sömürgeciliğinin ağırlığı Orta doğunun yapısını / doğasını bozmustur. O ,( batı sömürgeciliği) bir zamanlar birbirine bağlı büyük bir Osmanlı saltanatının bulunduğu yerde bir dizi küçük ve bağımlı ( bağlı) Orta doğu devleti ve emirliği yaratarak bölgenin siyasi coğrafyasını değiştirmiştir / dönüştürmüştür. O ,( batı sömürgeciliği) Müslüman , Hristiyan ve Yahudi Arapları içine alan yeni bir Arap kimliği çok ümit verici göründüğü vakit hemen Filistin’de Arap ve Yahudiler arasında yeni ( ve hala çözümlenmemiş) bir anlaşmazlık başlattı. Bu son/sonuncu batı sömürgeciliği , Osmanlı’nın imparatorluk yönetiminden Osmanlı sonrası Arap ulusal yönetimine kadar olan değişikliklerin ne olağan ne de kaçınılmaz olduğu gerçeğini gizlemiştir. Avrupa sömürgeciliği , Osmanlı yönetiminin son yüzyılı boyunca şekil almaya başlamış olan çok hayati mezhep karşıtı bir Arap kültürel ve siyasi yaşam biçimini birden bire sekteye uğrattı ve yeniden şekillendirdi. Avrupa sömürgeciliğine rağmen , bağımsız toplumlar yaratma hayali ve evrensel ideali , onların 20.yüzyıl Arap dünyasına kadar ayakta kalan komünal ya da mezhepçi taraflarının toplamından daha büyüktür.

  Liked by 1 kişi

 4. Modern tarih boyunca, özgürlük ve dini özgürlük adına ağır batı sömürgeciliği Orta Doğunun doğasını bozdu. Oluşturulmuş küçük seriler tarafından değişen politik coğrafyalar ve bölgeler bir zamanlar orta doğu devletleri ve emirlikler Büyük Osmanlı Padişahlığına bağlı kalarak durdu. Filistin’de çözülemeyen Arap ve Yahudi çatışmaları Müslüman Arap kimliği tanıtılarak en çokta Hristiyan ve Yahudi Araplara ümit verici oldu. Batı sömürgesi Osmanlı İmparatorluğu yönetiminden Osmanlı Arap ulusal yönetimine geçmenin doğal ve kaçınılmaz olduğu gerçeğini gizlemiştir.
  Aniden kesilen Avrupa Sömürüsü ve Osmanlı iradesinin son yüzyılında şekillenmeye başladı
  hayati bir antikarakteristik Arap Kültürel siyasi antlaşmasını yeniden şekillendirdi.
  Avrupa sömürüsüne rağmen kiliselerin evrenselleşmesi ile ilgili fikri toplumsal ve mezhepsel bölünmelerle ilgili hayal edilen toplum 20. yüzyılın Arap Dünyasında hayatta kaldı.

  Liked by 1 kişi

 5. Reblogged this on Salih Buğra ZENGİN / bluetime93 and commented:
  Modern tarih boyunca, özgürlük ve din hürriyeti adına/adı üzerindeki Batı sömürgeciliğinin ağırlığı Ortadoğu’nun doğasını bozmuştur. Bir zamanlar Osmanlı saltanatında birbirine bağlı ve büyük durumda olan bir dizi küçük ve bağımsız Ortadoğu devletlerinin ve emirliklerinin oluşturulması bölgenin siyasi coğrafyasını dönüşmüştür/değiştirmiştir. Bu (durum), (tam da) Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi Arapları içeren yeni bir Arap kimliğinin (oluşturulmasının) umut verici görüldüğü (bir) zamanda Filistin’de “Araplar” ve “Yahudiler” arasında yeni -ve hala çözülmemiş- bir çatışma ortaya çıkardı. Bu geç –son– Batı sömürgeciliği, Osmanlı imparatorluk yönetiminden Osmanlı sonrası Arap ulusal yönetimine geçişin ne doğal ne de kaçınılmaz olduğu gerçeğini gizlemiştir. Avrupa sömürgeciliği, Osmanlı yönetiminin son yüzyılında şekillendirilmeye başlanan çok önemli mezhep karşıtı bir Arap kültürel ve siyasi yaşam biçimi aniden yarıda bırakıldı ve yeniden şekillendirildi. Avrupa sömürgeciliğine rağmen, ekümenik/evrensel idealler ve toplumsal ya da mezhepsel parçaların toplamından daha büyük egemen/bağımsız toplumlar yaratma hayali 20. yy.a kadar hayatta kaldı.

  Liked by 1 kişi

 6. Modern tarih boyunca,Batı sömürgeciliğinin ağırlığı/etkisi özgürlük ve dini hürriyet adına Orta Doğu’nun doğasını bozmuştur.Bir zamanlar birbirine bağlı büyük bir Osmanlı saltanatının bulunduğu yerde bir dizi küçük ve bağımlı Ortadoğu devleti ve emirliği yaratarak bölgenin siyasi coğrafyasını değiştirdi.Tam da Müslüman,Hıristiyan,ve Yahudi Arapları içeren yeni bir Arap kimliği en umut verici göründüğü zaman/göründüğünde,Filistin’deki Araplar ve Yahudiler arasında yeni ve hala çözülmemiş bir çatışma başlattı.Bu son Batı sömürgeciliği, Osmanlı imparatorluk yönetiminden Osmanlı sonrası Arap ulusal yönetimine geçişin ne doğal ne de kaçınılmaz olduğu gerçeğini gizlemiştir.Avrupa sömürgeciliği,Osmanlı yönetiminin son yüzyılı sırasında şekillenmeye başlayan hayati mezhep karşıtı bir Arap kültürel ve politik/siyasi yaşam biçimini aniden kesintiye uğrattı ve yeniden şekillendirdi.Avrupa sömürgeciliğine rağmen, ekümenik ideal ve ortak ya da mezhepsel parçalarının toplamından daha büyük egemen toplumlar yaratma hayali, 20. yüzyıl Arap dünyasında iyi bir şekilde ayakta kaldı.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.