8 replies »

 1. Reblogged this on Salih Buğra ZENGİN / bluetime93 and commented:
  Koşucular sıklıkla günlük yaşamın zorluklarından kaçamak için, özgürlüğü deneyimlemek için koştuklarını iddia ederler ve koşu yapmanın meditasyon yapmak için (de) iyi bir yol olduğunu söylerler. Fakat son dönemlerde yayımlanan Doktora tezimde, insanların hava ne olursa olsun, boş zamanlarında yüzlerce acı dolu kilometreyi koşarak kendilerine işkence etmelerinde (kendilerini) gerçekten nasıl motive ettiklerini araştırıyorum. Ve bu oldukça farklı bir resim çiziyor.

  Araştırmam, koşu yapmanın bir imaj ya da kişisel tarz yaratarak sosyal statü kazanmanın bir yolu olduğunu gösteriyor. Çoğu koşucu sadece kendisiyle rekabet ettiğini iddia etse bile, sıklıkla diğerleriyle rekabet etmek için (de) kişisel tarzlarını kullanıyorlar. Bu sadece koşu yapmak için değil, fakat aynı zamanda rekabetçi ve bireyselleşmiş neoliberal toplumumuzda işler, eğitim ve hatta buluşmalarda/randevularda bile rekabet etmek için de geçerlidir. Sosyal medya ve milyonlarca koşucuyu birbirine bağlayan Strava gibi uygulamalar bu amaç için giderek daha fazla kullanılıyor.

  Liked by 1 kişi

 2. Koşucular genellikle günlük yaşamın taleplerinden kaçmak, özgürlüğü deneyimlemek için koştuklarını iddia ederler ve koşmayı meditasyon yapmanın iyi bir yolu olarak bulduklarını söylerler. Ama yakın zamanda yayınlanan doktora tezimde ben insanların hava durumu fark etmeksizin boş zamanlarında yüzlerce ağrılı kilometre koşmasıyla kendine eziyetini nelerin motive ettiğini araştırdım. Ve bu aksine bir resim çizdi.
  Araştırmam koşmanın kişisel marka yada imaj yaratarak sosyal statü kazanmanın bir yolu olduğunu gösterdi. Bir çok koşucu yalnızca kendi ile yarıştığını iddia etse de, onlar genellikle kendi kişisel markalarını kullanırlar. Rekabetçi ve bireyselleştirilmiş neoliberal toplumlarda bu yalnızca koşmak için değil iş için rekabet, eğitim ve hatta buluşmalarda bile vardır. Milyonlarca koşucuyu birleştiren Strava gibi sosyal medya ve uygulamalar bu amaç için daha fazla kullanılıyor.

  Liked by 1 kişi

 3. Koşucular sık sık gündelik hayatın taleplerinden/zoruluklarından kaçmak,özgürlüğü deneyimlemek için koştuklarını iddia ederler,ve onlar koşmayı meditasyon yapmak için iyi bir yol olarak bulduklarını söylerler. Ancak son zamanlarda yayınlanan doktora tezimde,hava ne olursa olsun, boş zamanlarında yüzlerce acı dolu kilometreyi koşarak insanları kendilerine işkence etmeye gerçekten motive eden/iten şeyleri araştırıyorum. Ve bu oldukça farklı bir resim çiziyor.
  Araştırmam, koşmanın bir imaj ya da kişisel marka/tarz yaratarak sosyal statü kazanmanın bir yolu haline geldiğini gösteriyor. Çoğu koşucu yalnızca kendileri ile rekabet ettiğini iddia etse de,onlar sık sık kişisel markalarını başkalarıyla rekabet etmek için kullanırlar. Bu sadece koşma için değil, aynı zamanda rekabetçi ve bireyselleştirilmiş neoliberal toplumumuzda iş, eğitim ve hatta randevular için de geçerlidir.Sosyal medya ve milyonlarca koşucuyu birbirine bağlayan Strava gibi uygulamalar bu amaç için giderek daha fazla kullanılıyor.

  Liked by 1 kişi

 4. Koşucular sıklıkla günlük yaşamın taleplerinden kaçmak, özgürlüğü yaşamak için koştuklarını iddia ediyorlar ve meditasyon için koşunun iyi bir yol olarak bulduklarını söylüyorlar. Ama son günlerde yayınladığım doktora tezimde konu ne olursa olsun insanlar motive olmak için boş zamanda kendilerini acı içinde yüzlerce kilometre koşturan şeyin gerçekte olduğunu araştırıyorum. Ve daha farklı bir resim çiziyorum.
  Araştırmam koşmanın imaj ya da kisisel marka yaratıp sosyal statü kazanmak için bir yol olduğunu gösteriyor. Gerçi en iyi koşucular bile Sadece kendileri ile yarıştıklarını iddia ediyorlar, onlar sıklıkla kişisel markalarını kullanarak diğerleri ile yarışıyorlar. Koşmak için bu sadece/ yeni uygulama değildir. Ama, ayrıca bizim tarih ve bireysellestirilmiş neoliberal toplumda iş, bilgi icin yarışıyorlar. Sosyal medya ve savra, milyonlarca koşucunun bağlandığı ve giderek bu amaç için kullandığı uygulamalardır.

  Liked by 1 kişi

 5. Koşucular sıklıkla , gündelik yaşamın isteklerinden/ihtiyaçlarından kaçmak , özgürlüğü deneyimlemek için koştuklarını iddia eder ve koşuyu, meditasyon yapmak için iyi bir yol olarak bulduklarını söylerler. Fakat son zamanlarda yayınlanan doktora tezimde , insanların boş vakitlerinde hava koşulları fark etmeksizin ,yorucu yüzlerce kilometre koşarak, kendilerine eziyet etmeleri için onları gerçekten neyin motive ettigini araştırıyorum. Ve bu oldukça farklı bir tablo resmetmektedir.
  Araştırmam , koşunun kişisel bir tarz / marka veya imaj yaratarak , sosyal statü elde etmenin bir yolu haline gelmiş olduğunu gösteriyor. Çoğu koşucu yalnızca kendileriyle yarıştıklarını iddia etse de onlar diğerleriyle yarışmak için sıklıkla kişisel tarzlarını kullanırlar . Bu sadece koşu için değil , aynı zamanda rekabetçi ve bireysellestirilmis neoliberal toplumumuzda iş , eğitim ve hatta randevular / buluşmalar yönünden rekabet için de uygulanır. Sosyal medya ve milyonlarca koşucuyu birleştiren Strava gibi uygulamalar bu amaç için giderek daha fazla kullanılıyor.

  Liked by 1 kişi

 6. Koşucular sıklıkla özgürlüğü deneyimlemek için, günlük yaşamın gereksinimlerinden kaçmak için koştuklarını iddia ederler ve koşmayı, derin derin düşünmenin iyi bir yöntemi olarak görürler. Fakat geçenlerde yayımlanan PhD tezimde, hava nasıl olursa olsun boş zamanlarında yüzlerce acı dolu kilometre koşarak kendilerine işkence etmeleri için insanları neyin motive ettiğini araştırdım. Ve bu bende oldukça farklı bir resim çizdi.
  Araştırmalarım, koşmanın bir imge veya kişisel marka yaratarak sosyal statü kazanmak için bir yol haline geldiğini gösteriyor. Çoğu koşucu sadece kendileriyle rekabet ettiklerini iddia etmelerine rağmen sıklıkla diğer koşucular ile rekabet etmek için kendi markalarını kullanırlar. Bu sadece koşmak için uygun değil, ayrıca işler, eğitim ve hatta bizim rekabetçi ve kişiselleşmiş neoliberal toplumumuzdaki rekabet için de uygundur. Milyonlarca koşucuyu buluşturan, sosyal medya ve strava gibi uygulamalar giderek artan bir şekilde bu amaç için kullanılıyor.

  Liked by 1 kişi

 7. Koşucular günlük hayatlarınının isteklerinden kaçmak için koştuklarını iddia ederler, özgürlüğü tecrübe etmek ve koşmanın iyi bir meditasyon yapmak olduğunu bulduklarını söylerler. Fakat son günlerde yeni yayınlanan doktora tezimde insanların hava şartı öenmli olmadan kendilerine boş zamanlarında acı çekerek yüzlerce kilometre koşmanın gerçekten motive ederek ızdırap çektiklerini inceledim. Ve o oldukça farklı resimlerin boyalarıdır. Benim araştırmam koşmanın kişisel imajını veya bir görüntüden yaratılan sosyal statü kazanmak için bir yol olduğunu gösteriyor. Çoğu koşuculara rağmen sadece kendileriyle rekabet ettiklerini iddia ediyorlar, onlar sık sık kendi kişisel markalarını/imajlarını diğerleriyle rekabet ederek kullanıyorlar. Onlar sadece koşu için uygulama yapmıyorlar, fakat işler için rekabet olsa da eğitim ve rekabetimizdeki tarihler bile ve bireyselleştirilmiş neoliberal toplum da uygulamanın kullanımına örnektir. Sosyal medya ve Strava gibi uygulamalar milyonlarca koşucunun bu amaç için giderek daha fazla kullanılıyor.

  Liked by 1 kişi

 8. Koşucular sık sık özgürlük deneyimlerine günlük yaşamın taleplerinden kaçmak için koşar ve koşunun meditasyona giden iyi bir yol olduğunu iddia ederler. Ama son zamanlarda yayınlanan doktara tezimde hava ne olursa olsun boş zamanlarında acı içinde kilometrelerce koşarak insanların kendilerine işkence etmeye neyin motive ettiğini araştırıyorum ve resim oldukça farklılaşıyor.
  Araştırmam koşmanın kişisel marka veya imaj oluşturarak sosyal statü kazanmaya giden bir yol olduğunun gösteriyor.
  çoğu koşucu bile yalnızca kendiyle yarıştığını iddia ederek başkalarıyla yarıştığında genellikle kendi kişisel markasını kullanıyor.
  Sadece koşu için uygulanan bir şey değil, rekabetçi eğitim sistemimiz ve hatta tarihlerde bireyselleştirilmiş neoliberal toplumda da ve rekabetçi mesleklerde de kullanılıyor. Milyonlarca koşucuyu birbirine bağlayan Strova gibi sosyal medya uygulamaları bu amaç için giderek daha fazla kullanılıyor.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.