6 replies »

 1. Reblogged this on Salih Buğra ZENGİN / bluetime93 and commented:
  Narsisler, (tıpkı) köpekbalıkları gibi, kötü baskı yapıyorlar/eleştiriliyorlar. Her ikisi de genellikle tehdit edici, korkulacak ve kaçınılacak negatif güçler olarak görüyorlar.

  Fakat herhangi bir biyoloğun size söyleyeceği gibi, köpekbalıkları deniz ekosisteminde hayati bir rol oynamaktadır. Ve narsislerin de insan toplumunda oynamak için gerekli bir kısmı/rolü olabilir.

  Bu tabii ki de yaygın olarak kabul edilen, makul ve sempatik olmanın iyi ve narsis olmanın kötü kabul edildiği/olduğu, kişilik özellikleri algısına aykırıdır.

  En sonunda/En nihayetinde, narsis insanlar riskli davranışlarda bulunurlar, kendilerinin gerçekdışı üstün bir görünüşe sahip olduklarına inanırlar, kendilerine aşırı güvenirler, diğerlerine/başkalarına az empati gösterirler ve az utanırlar ve az suçluluk gösterirler. Fakat eğer narsisizm sosyal bir zehirse, neden devam ediyor ve modern toplumlarda neden yükseliş içinde olduğu söyleniyor?

  Cevap, insan doğasının karmaşık olmasıdır. Ve narsisizm sıklıkla sadizm ve psikopatlık gibi “karanlık özellikler” ile ilişkilendirilirken, ayrıca yaygın olarak kabul edilen dışa dönüklük ve güven gibi olumlu olduğu düşünülen yönleri de vardır.

  Liked by 1 kişi

 2. Narsistler, köpekbalıkları gibi, kötü eleştiriler alıyor. Her ikisi de genellikle tehditkar, korkunç ve kaçınılası negatif güçler olarak görünürler.
  Ama herhangi bir biyoloğu size söyleyeceği gibi, köpekbalıkları deniz ekosisteminde hayati bir rol oynarlar. Ve narsistler ayrıca insan toplumunda oynamak için gerekli kısımlara sahip olabilirler.
  Tabiki de bu, – hoş ve cana yakın olmak için iyi ve narsist olmak için kötü – kişilik özelliklerinin algılanmasının geniş çaplı kabulüne karşı koymaktadır.
  Tüm bundan sonra, narsist insanlar tehlikeli davranışlara kalkışırlar, kendilerinin gerçek dışı üstün bir görünüşleri olduğunu kabul eder , kendilerine aşırı güvenirler, diğerlerine karşı az empati gösterir ve utanma ve suçluluk duygusuna sahiptirler. Ama eğer narsizim sosyal yönden çok fazla toksik olsaydı, neden hala ısrarcı ve neden modern toplumlarda yükselişte olduğu söylenmekte.
  Cevap insan doğasının karmaşık olmasıdır. Ve narsizim sıklıkla psikopatlık ve sadistlik gibi “ karanlık özellikler “ ile ilişkilendiriliyor. Ayrıca dışa dönüklük ve güven gibi pozitif olduğu yaygın bir şekilde inanılan halleri de vardır.

  Liked by 1 kişi

 3. Narsistler,köpekbalıkları gibi,eleştiriliyorlar.Her ikisi de genellikle tehditkar, korkulan ve kaçınılması gereken olumsuz güçler olarak görülür.
  Ancak herhangi bir biyologun size söyleyeceği gibi, köpekbalıkları deniz ekosisteminde hayati bir rol oynamaktadır. Ve narsistler de insan toplumunda oynamak için gerekli bir role sahip olabilir.
  Bu elbette/tabii ki, yaygın olarak kabul edilen, makul/kabul edilir ve sempatik olmanın iyi ve narsist olmanın kötü olduğu, kişilik özellikleri algısına aykırıdır.
  Sonuçta, narsistik insanlar riskli davranışlarda bulunurlar,kendilerinin gerçekçi olmayan üstün bir görüşe/görünüşe sahip olduklarına inanırlar,kendilerine aşırı güvenirler, başkaları için çok az empati gösterirler ve çok az utanç ya da suçluluk duyarlar. Ama eğer narsisizm bu kadar sosyal olarak zehirliyse/zehirse, neden devam ediyor ve neden modern toplumlarda yükselişte olduğu söyleniyor?
  Cevap, insan doğasının karmaşık olmasıdır. Narsisizm genellikle psikopati ve sadizm gibi ‘‘karanlık özellikler’’ ile ilişkilendirilirken,ayrıca dışa dönüklük ve güven gibi yaygın olarak olumlu olduğu kabul edilen yönlere de sahiptir.

  Liked by 1 kişi

 4. Narsistler, köpekbalıkları gibi kötü bir baskı yaratıyor. ( Yani kötü bir algı yaratıyor ) Her ikisi de genellikle tehdit edici , korkulacak ve kaçınılacak olumsuz güçler olarak görülüyor.
  Fakat herhangi bir biyoloğun size söyleyeceği gibi, köpekbalıkları deniz ekosisteminde hayatı bir rol oynarlar. Ve narsistler de aynı zamanda insan toplumunda rol almak için gerekli bir paya sahip olabilirler.
  Bu şüphesiz , uyumlu/ uysal ve dışa dönük olmanın iyi ; narsist/ özsever olmanın kötü olduğu ,yaygın olarak kabul gören kişisel özellik algısına karşı çıkıyor.
  Sonuç olarak , narsist insanlar riskli davranışlarla meşgul olurlar , kendilerinin gerçekdışı üstün nitelikli bir görüş alanına sahip olduklarını düşünürler , kendilerine aşırı güvenirler , diğerlerine göre daha az empati sergilerler ve daha az suçluluk ya da utanç duyarlar. Fakat eğer narsizm topluma oldukça zehirli( zararlı) ise ; neden devam ediyor ve neden modern toplumlarda yükselişte olduğu söyleniyor?
  Cevap , insan doğasının karmaşık olmasıdır. Ve narsizm psikolatlık ve sadistlik gibi ‘ kötü özellikler’ ile ilişkilendirildigi halde , aynı zamanda dışa dönüklülük ve öz güven gibi yaygın olarak olumlu olduğu kabul gören taraflara da sahiptir.

  Liked by 1 kişi

 5. Narsistler köpek balıkları gibi kötü eleştiri alıyorlar. Her ikisi de genellikle korkularını önlemek için tehditkar,negatif güçler görüyorlar. Fakat herhangi bir biyoloğun size söyleyeceği gibi köpek balıkları deniz ekosisteminde hayati bir rol oynamazlar. Ve o narsistlerin de insan toplumunda oynamak için gerekleri bölüme sahip olabilir. Bu tabiki kişisel eğitimlerin algısını- uygun ve sempatik narsist olmanın kötü narsist olmaktan iyi olduğunu yaygın bir şekilde karşı çıkıyor. Her şeyden sonra narsistik insanlar kendilerinin gerçekçi olmayan üstün görünüme sahip olduklarını, aşırı özgüvenli olduklarını, diğerleri için biraz empati gösterdiklerini ve biraz utanca veya suçlu olduklarını riskli davranışlarda bulunuyorlar. Fakat narsizm sosyal bir zehirse,neden toplumda sürüyor ve modern toplumda artış gösteriyor?Cevap insanların doğasının karmaşıklığıdır. Ve narsizm psikopatlık ve sadistlik gibi karanlık özellikler ile sık sık ilişkilendirilirken, ayrıca özgüven ve dışa dönüklülük gibi positif olmak için yaygın yönleri de vardır.

  Liked by 1 kişi

 6. Narsistler köpek balıkları gibi kötü baskı sergiler.Her ikisi de kaçınılmaz ve korkunç güçleri olduğu gibi tehditkar görünürler.
  Fakat herhangi bir biyoloğun size söyleyeceği gibi, köpek balıkları deniz ekosisteminde hayati rol oynar. Ve narsistlerinde insan topluluklarınde rol alması gerekir.

  Elbette bu kişisel özelliklerin geniş çapta kabul gören algısına aykırıdır-yani giden ve kötü narsistik olmak kabul edilir. Tüm bunlardan sonra kendilerince üstün görme, gerçekçi olmama gibi riskli davranışları iyileşen narsist insanlar, diğerleriyle küçük empati kurarak ufak utangaçlık ya da suçluluk sahibi olduklarını gösterirler. Ama narsizm sosyal olarak zehirse neden inat ediyor ve neden modern toplumda yükseliş gösteriyor.

  Cevabı insan doğasının karmaşıklığıdır ve narsizmde sıklıkla sadizm ve psikopat gibi kötü özelliklerle birleşmiştir. ayrıca dışa vuran ve güven gibi yaygın olduğu düşünülen pozitif görünümleri vardır.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.