7 replies »

 1. Uzun tarihine rağmen, güçlü Ming Hanedanlığı (1368-1644) boyunca inşa edilmiş olan Çin Seddi bugün varlığını koruyor.
  Moğollar gibi ilk Ming yöneticileri sınır tahkimatı inşaatına ilgi duydular ve duvar inşaatı 15. yy sonlarından önce sınırlıydı. 1421’de Ming Imparatoru Youngle, eski Moğol şehri Dadu’nun bölgesinde Pekin’i yeni başkent ilan etti.
  Güçlü Ming yöneticilerinin eli altında Çin kültürü gelişti ve Çin Seddi’ne köprüler, tapınaklar ve uzak dogu tapınakları da dahil edilerek aşamalı olarak inşaat büyümüştür.
  Bugün bildiğimiz gibi Çin Seddi’nin inşaatı 1474 civarında başladı. Sonra ilk olarak bölgesel genişleyen Ming yöneticileri büyük oranda savunmada kalmışlar ve bu stratejilerinin ana anahtarı duvarın genislemesi ve yeniden düzenlenmesiydi.

  Liked by 1 kişi

 2. Uzun tarihine rağmen Çin Seddinin bugün var olması güçlü Ming hanedanı süresince ağırlıklı olarak kuruldu. Moğollar gibi erken Ming yöneticileri sınır takviyesi oluşturmada az ilgiliydi ve 15.yüzyılın sonralarından önce duvar inşaası sınırlıydı. 1421’de Ming İmparatoru Yongle Çin’in yeni başkenti Pekin’in eski Moğol şehri Dadu sitesinde ilan edildi. Güçlü el altında olan Ming yöneticileri Çin kültüründe gelişti ve tapınaklar pagodalar, köprüler dahil Çin Seddi için hem de büyük miktarda inşaat dönemde görüldü. Bu Çin Seddi inşaası bugün 1474 sıralarında başlandığı biliniyor. Bölgesel genişlemenin ilk aşaması Ming yöneticilerinin büyük ölçüde savunma gücünü ve kendilerini yenileme çıkarımına vardılar ve Çin Seddi bu strateji için kilit noktaydı.

  Liked by 1 kişi

 3. Uzun tarihi olmasına rağmen bugünde var olduğu gibi Çin Seddi Güçlü Ming hanedanlığı döneminde inşa edildi.
  Moğollar gibi, erken Ming yöneticileri (hükümdarları), sınır tahkimatları kurmada ufak ilginçliğe sahiptir ve set inşası 15. yüzyıldan sonra sınırlandırılmıştır. 1421’de Ming İmparatoru Youngle, eski Moğol Şehri olan Dadu yerine Beijing’i başkent ilan etti.

  Ming Hükümdarlarının elinin altındaki gücün Çin kültürünü ve dönemini pogada ve tapınaklarla köprülerle ve Çin Seddiyle uçsuz bucaksız değerdeki bir yapıyla geliştirdiğini gösteriyor.

  Çin seddi inşaatı bugünde bilindiği gibi 1474’de başladı.sonra bölgesel genişlemenin ilk aşamasında Ming hükümdarları yeni düzenlemeleri ve Çin seddini genişletecek ana stratejilerle büyük bir savunma duruşu sergiledi.

  Liked by 1 kişi

 4. Uzun bir hikayesi olmasına rağmen bugün de var olduğu gibi Çin Seddi temel olarak güçlü Ming hanedanlığı ( 1368-1644 ) süresinde inşa edildi.
  Moğollar gibi, ilk Ming hükümdarları sınır güçlendirmeleri inşa etmekte çok az ilgiye sahiplerdi ve duvar inşası 15. Yüzyılın sonlarından önce çok sınırlıydı. 1421 de, Ming hükümdarı Yongle dadunun evvelki moğol şehrinin alanı olan Pekini Çin’in yeni başkenti olarak ilan etti.
  Ming hükümdarlarının baskıları altında, Çin kültürü güzelleşti. Ve bu dönemde Çin Seddine ek olarak, köprüler tapınaklar ve pagodaları içeren çok büyük miktarlarda inşaatlar görüldü.
  Çin Seddinin inşaatı bugünde bilindiği üzere 1474 dolaylarındadır. Bölgesel genişlemenin başlangıç evresinden sonra, Ming hükümdarları genişçe bir defansif duruş sergilediler ve Çin Seddindeki düzeltme ve genişletmeler onların kilit stratejileriydi

  Liked by 1 kişi

 5. Reblogged this on Salih Buğra ZENGİN / bluetime93 and commented:
  Uzun bir tarihi olmasına rağmen, bugün var olduğu şekliyle Çin Seddi, esas olarak güçlü Ming Hanedanlığı (1368-1644) boyunca inşa edildi.

  Moğollar gibi, erken Ming Hanedanı hükümdarları da sınır tahkimatlarının inşa edilmesi konusunda az ilgili olmuşlardı ve duvar inşaatı 15. yy.ın sonlarından önce kısıtlı kaldı. 1421 yılında, Ming Hanedanı imparatoru Yongle, eski Moğol şehri Dadu’nun bulunduğu yerdeki, Pekin’i Çin’in yeni başkenti ilan etti.

  Ming Hanedanı hükümdarlarının güçlü eli/demir yumruğu altında, Çin kültürü gelişti/serpildi ve bu dönemde Çin Seddi’ne ek olarak, köprüler, tapınaklar ve pagodalar dâhil, muazzam miktarda inşaat yapıldığı görüldü.

  Bugünkü bilindiği şekliyle Çin Seddi’nin yapımı yılı civarında başladı. Bölgesel genişlemenin ilk aşamasından sonra, Ming Hanedanı hükümdarları büyük bir savunmacı duruş sergilediler ve Çin Seddi’nin genişletilmesi ve ıslah/tamir edilmesi bu stratejinin anahtarıydı.

  Liked by 1 kişi

 6. Uzun geçmişine rağmen, bugün de var olduğu gibi Çin Seddi , esas olarak büyük Ming Hanedanlığı sırasında (1368-1644) inşa edilmiştir.
  Moğollar gibi ilk/ önceki Ming yöneticileri , sınır surlarının inşasına çok az ilgi duyuyorlardı ve duvar inşası 15. yüzyılın sonlarına kadar sınırlı kaldı. 1421′ de Ming hükümdarı Yongle , eski Moğol kenti Dadu’ nun taraflarındaki/ yanındaki Pekin’ i , Çin’ in yeni başkenti ilan etti.
  Ming yöneticilerinin baskısı/ demir yumruğu altında , Çin kültürü serpildi ve bu dönem Çin Seddi’ ne ek olarak köprüleri , tapınakları ve pagodaları içine alan muazzam miktarda bir yapı gördü / gördü geçirdi .
  Çin Seddi’nin inşası bugün de bilindiği gibi 1474 civarında başladı. Bir topraksal genişlemenin başlangıç evresinden sonra, Ming yöneticileri geniş ölçüde koruyucu bir tutum takındı ve Çin Seddi’ ni yeniden düzenlemeleri ve genişletmeleri, bu strateji için kilit noktaydı.

  Liked by 1 kişi

 7. Uzun geçmişine rağmen, bugün olduğu gibi/bugün var olduğu şekliyle Çin Seddi,esas olarak güçlü Ming Hanedanlığı döneminde (1368-1644) inşa edildi.
  Moğallar gibi,ilk Ming hükümdarları da sınır tahkimatlarının inşa edilmesi konusunda az ilgiye sahiptir,ve duvar yapımı 15. yüzyılın sonlarından önce sınırlıydı. 1421’de Ming imparatoru Yongle, eski Moğol şehri Dadu’nun bulunduğu yerdeki Pekin’i Çin’in yeni başkenti ilan etti.
  Ming yöneticilerinin demir yumruğu altında, Çin kültürü gelişti ve bu dönem,Çin Seddi’ne ek olarak, köprüler, tapınaklar ve pagodalar da dahil olmak üzere büyük/muazzam miktarda inşaat/inşa gördü/tanık oldu.
  Bugün bilindiği gibi/şekliyle Çin Seddi’nin inşaatı/inşası 1474 civarında başlamıştır. Bölgesel genişlemenin ilk aşamasının ardından, Ming hükümdarları büyük ölçüde savunucu bir duruş sergilediler,ve onların Çin Seddi’ni yeniden düzenlemesi ve genişletmesi bu stratejinin kilit noktasıydı.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.