Ana dili İngilizce olan ülkelere göç için İngilizce bilginizi ispatlamanız gerekir.

Avustralya Göçmenlik Koşulları

Nitelikli göçmenlik: Puanlama sistemine tabi tutulursunuz. Yaş, diploma, iş tecrübesi, İngilizce bilgisi gibi faktörler puanlanır. En az 65 puana ulaşmanız gerekir.

Gençlere bol puan: 25 – 32 yaş arasına 30 puan, 33 – 39 yaş arasına ise 25 puan. Benzer bir şekilde 18 – 24 yaş arasına da 25 puan veriliyor. 

İş tecrübesi: Hedeflenen işte tecrübeniz 8 – 10 yıl arasıysa 20, fakat 5 – 8 yıl arasındaysa 15 puan alırsınız. 3 – 5 yıl arasına sadece 10 puan veriliyor.

Eğitim: Lisans diploması için 10, yüksek lisans için 15 ve doktora için 20 puan alıyorsunuz. Eğitim Avustralya’da tamamlanmış ise +5 puan veriliyor. Akreditasyon da +5 puan getirebiliyor.

IELTS: IELTS en az 6 olmak zorunda. Fakat, her bölümden 6 alınca puan verilmiyor. 10 ekstra puan için her bölümden en az 7 almak zorunlu. Her bölümden en az 8 alınırsa +20 puan geliyor.

TOEFL iBT: Listening 12, Reading 13, Writing 21, Speaking 18 = Başvuru hakkı, fakat 0 puan. Ekstra puan için gerekli skorlar çok yüksek. Avustralya kısaca diyor ki: ”TOEFL testini boşverin.”

Kanada’ya gitmek çok zorlaştı. IELTS skoru çok iyi olmak zorunda.

Kanada Göçmenlik Puanlama Sistemi

Comprehensive Ranking System: CRS adı verilen aşırı detaylı bir puanlama sistemine geçildi. Minimum puan döneme göre değişiyor. 470 puan civarında puana sahip olmanız zorunlu.

Kanada tecrübesi: Kanada’da eğitim almışsanız veya çalışmışsanız bol ekstra puan geliyor. Aksi taktirde, IELTS puanı gerçekten yüksek olmak zorunda.

Eş: Eşinizin niteliklerine bağlı olarak ekstra puan alıyorsunuz, fakat kendi dil puanınız yüksek olmadan pek işe yaramıyor.

CRS hesaplama: CRS hesaplama aracıyla kendinizi ölçün. İş tecrübesine dikkat. Çoğu aday, Kanada iş tecrübesini işaretliyor ve puanı yetiyor zannediyor. 

Gençlere öncelik: 20 – 29 yaş arasındaki adaylara tam 100 puan veriliyor. 45 yaş ve üstüne ise hiç puan verilmiyor. 

IELTS skoru: Çoğu senaryoda ulaşmanız gereken minimum skor: Listening 8, Reading 7, Writing 7, Speaking 7

Nitelikli işçi olarak İngiltere’ye gidebilmek için iş teklifi zorunlu.

İngiltere Nitelikli Göçmenlik

Tier 2 vize: Nitelikli işçilerin İngiltere’de çalışabilmesi için Tier 2 vizesine ihtiyacı var. Bu vize türüyle 5 yıl orada çalışır ve yıllık 35,800 pound ve üstü kazanırsanız vatandaşlık başvuru hakkı kazanıyorsunuz.

IELTS 4 – B1: İngilizce bilginizin en az B1 seviyesinde olduğu ispatlanmalı. Bu IELTS sınavında her bölümden en az 4 bant skoru almayı gerektiriyor.

Yıllık maaş teklifi: Size önerilen yıllık maaşın çoğu durumda yıllık 30,000 pound veya üstü olması zorunlu. İş türüne göre oran değişebiliyor.

Banka hesabı: Vize başvurusu yapmadan önceki 90 gün boyunca banka hesabınızda en az 945 pound olmalı. Sponsor listesinde yer alan kuruluşlar size kefilse buna gerek yok.

Başvuru ücreti: Bir Türk vatandaşı olarak; 3 yıla kadar olan başvurular için 555 pound, daha uzun süreli olanlar için 1165 pound ödüyorsunuz.

Maksimum süre: Tier 2 vizesiyle en fazla 5 yıl 14 gün ülkede kalabilirsiniz. Aile bireylerini ülkeye getirmek ve eğitim almak serbest. İkinci bir işte bile çalışabilirsiniz.

Yeni Zelanda nitelikli göçmenleri kabul etmeye hazır.

Yeni Zelanda Göçmenlik Başvuru Şartları

55 yaş ve altı: Başvuru hakkına sahip olmak için 55 yaş altında olmanız gerekir. 20 – 39 yaş arası kişilere puanlama sisteminde öncelik tanınıyor.

İngilizce: IELTS 6.5, TOEFL iBT 79 veya PTE 58 puana ihtiyacınız var. Mesleki İngilizce (OET) B seviyesi de yeterli.

Talep: Mesleğiniz ihtiyaç listesinde yer alıyorsa veya zaten iş teklifi almışsanız geriye sadece dil problemini aşmak kalıyor.

EOI formu: Expression of Interest formuna gerekli tüm bilgileri ekledikten sonra beklemeye başlarsınız. Eğer başvurunuz uygun görülürse 4 ay içinde işlemlere başlamanız gerekir.

Kaç puan? Başvuru hakkı için puan toplamanız gerekiyor. Puanlama sistemi dönemin ihtiyaçlarına göre düzenleniyor.

Tecrübe: İş tecrübeniz 10 yıl ve üzeriyse fazlasıyla puan alıyorsunuz. Her yıl için 5 puan alıyorsunuz. Puan almak için en az 2 yıl çalışmış olmak gerekli.

Bir Cevap Yazın