Sağlıkla alakalı İngilizce sınav kelimeleri

Sağlıkla ilgili en önemli İngilizce kelimeleri, cümle içinde ve çeviriyle birlikte öğrenmek için bu yazıyı inceleyin. Essay yazarken veya konuşurken en gerekli sağlık kelimeleri bu derste.

Okumaya Devam Et →

3 farklı ”when” kullanımı

When, zaman belirtmek için kullanılan bir bağlaçtan çok daha fazlasıdır. Onu ayrıca tarihleri nitelemek, isim cümlecikleri kurmak için de kullanabiliriz. Zaman uyumu, virgül kullanımı ve çeviri konusunda when ile alakalı sürpriz ayrıntıların tamamı bu derste.

Okumaya Devam Et →

Sebep olmak anlamına gelen İngilizce kelimeler

Sebep olmak kelimesi; olumlu, olumsuz, zorla, gönüllü bir şekilde vb. olmak üzere farklı koşullarda karşımıza çıkar. Sebep sonuç ilişkisi hayatımızın her alanında mevcut olduğu için özellikle iyi bilinmesi gereken bir kelime grubudur.

Okumaya Devam Et →

Google Translate vs. İnsan Sezgileri

Aynı kalıbı farklı anlam verecek şekilde kullanmak, belirli kurallar çerçevesinde çeviri yapan yapay zeka sistemlerini yanlış çeviriye yöneltebiliyor. Bu yazıda ve video derste, sezgisel becerilerin çeviride neden gerekli olabileceğine dair örnekler inceleyeceğiz.

Okumaya Devam Et →

Have & Contain yerine 20 eş anlamlı kelime, örnek cümleler

Sahip olmak, içermek yaygınca kullanmak durumunda kaldığımız eylemlerdir. Bu yüzden, anlamca küçük nüans farklılıkları içeren bir sürü eş anlamlı alternatife sahiptirler. Bu derste her birini örnek cümle içinde ve çevirisiyle birlikte göreceksiniz.

Okumaya Devam Et →

Such as ile virgül kullanmak gerekli mi?

Such as, örnek vermek için kullanılan bir kalıptır. Kendisi sonrasında virgül kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak örneklerin kapsamı değişir. Çoğu durumda virgül kullanmanız gerekli olacak. Ayrıntılar yazıda ve video derste.

Okumaya Devam Et →

Eğitimle ilgili İngilizce kelimeler ve örnek cümleler

Eğitimle alakalı durumlarda kullanmak üzere onlarca kelime, örnek cümleler ve çevirileriyle birlikte sizi bekliyor. Kelimeler özellikle IELTS ve TOEFL sınavındaki sorulara göre seçildi.

Okumaya Devam Et →

As well as ve and arasındaki farklar

Anlam açısından yüzeysel bir şekilde bakıldığında, as well as ve and arasında fark yokmuş gibi gözükür. Fakat, hem vurgu hem de kullanılması gereken takılar açısından farklılıklar içeren kalıplar vardır.

Okumaya Devam Et →

Çevre ile alakalı İngilizce kelimeler

İngilizce sınavlarda konuya özgü kelimeler kullanmak sınav skorunu belirgin ölçüde arttırır. Bu yazıda çevre ile alakalı sorularda kullanılmak üzere onlarca kelime derledim, örnek cümleler hazırladım ve tamamını çevirdim.

Okumaya Devam Et →

Have V3 & having V3 & to have V3 kalıpları nerelerde kullanılır?

Have V3, Türkçe’de doğrudan karşılığı olan bir kalıp olmadığı için fazlasıyla kafa karıştırmaktadır. Kimi yerde zaman belirtmek, kimi yerde modal eylemlere geçmiş özelliği kazandırmak, kimi yerde ise spekülasyon için kullanılacaklar. Bu ders, tüm kullanım alanlarını bol sayıda örnekle anlaşılır hale getirmeye çalışacak.

Okumaya Devam Et →