IELTS, 4 farklı bölümden oluşan üst düzey bir İngilizce sınavıdır: okuma, dinleme, yazma ve konuşma.

IELTS bant skorlarının İngilizce seviye karşılığı

A1 ve A2 puan karşılığı yok

IELTS ileri düzey bir İngilizce sınavıdır. Başlangıç seviyesindeki öğrencilerin bilgisini test etmek için kullanılmaz. Bu amaçla kullanılmakta olan KET, PET, IELTS Life Skills gibi farklı testler vardır.

B1 & B2

IELTS 4, 4.5 ve 5 bant skorları B1 seviyesi İngilizce bilginiz olduğunu gösterir. IELTS skorunuz; 5.5, 6 veya 6.5 olursa B2 olarak kabul edilirsiniz. 5.5 ve 6.5 bant skorları arasında bilgi ve akıcılık açısından fark büyük olsa da her ikisi de B2 olarak kabul edilir.

C1 & C2

İleri seviye İngilizce bildiğinizi ispatlamak için en az IELTS 7 bant skoruna ulaşmak gerekir. 7, 7.5 ve 8 bant skoru C1 seviyesine karşılık gelir. C2 için 8.5 veya 9 bant skoru almış olmak zorunludur.

3 farklı IELTS testi var

IELTS Academic

Akademik çalışmalar için geçerli olan test. General versiyondan biraz daha zor. 

IELTS General

Göçmenlik işlemleri ve iş başvuruları için geçerli test. Akademik teste çok benziyor. 

IELTS Life Skills

İngiltere’ye göç işlemleri için gerekli. Basit bir sınav. A1, A2 ve B1 olmak üzere 3 versiyonu var. 

IELTS soru dağılımı ve süre

Listening: Kolaydan zora doğru ilerleyen 4 bölüm var. 40 soru içeriyor. Aslında son bölüm en zoru, ama en çok yanlış genellikle 3. bölümde yapılıyor. 30 dakikada tamamlanıyor.

Academic Reading: Zorluk düzeyi benzer 3 makale ve toplam 40 soru var. Soruları yanıtlamak ve cevap anahtarına geçirmek için verilen süre toplam 60 dakika. Son makale pek aşina olunan konular içermediği için daha zor gibi görünüyor. 

General Reading: Kolaydan zora doğru ilerleyen 3 bölüm, 5 farklı metin var. İlk 2 bölümde ikişer tane metin var. Süre akademik versiyonla aynı. Son bölüm çok daha zor. 

Academic Writing: 1 grafik yorumlamanız ve 1 essay yazmanız gerekiyor. Toplam 60 dakika süreniz var. Grafik veya essay için ne kadar süre harcayacağınız size kalmış.

General Writing: 1 mektup ve 1 essay yazmanız gerekiyor. Süre akademik versiyonla aynı. Essay türleri akademik versiyonla aynı, ama konular güncel hayata daha yakın. 

Speaking: Kolaydan zora doğru ilerleyen 3 bölüm var. İlk ve son bölümde karşılıklı konuşma mevcut. İkinci bölümde ise sunum yapmanız gerekiyor. Toplam süre 15 dakika. 

IELTS sınavında her soru zor değildir. Orta düzey ve ileri düzey arasında değişkenlik gösteren sorular vardır. Bazıları gerçekten rahatlıkla çözülebiliyor.

Eş anlamlı kelime bilgisi yüksek olan kazanır

Adaylar hangi alanlara dikkat etmeli?

Akademik okuma sorularında en büyük problem süre. Her biri 700 kelimeden oluşan 3 makale ve 40 soru, zaman baskısı yaratabiliyor. Metnin tamamını detaylıca incelemek yerine hızlı tarama metodunu kullanmanız gerekecek. Soruların çoğu için bir kaç cümle incelemek yeterli aslında.

Reading başlık eşleştirme sorularında yanlış oranı normalden daha fazla oluyor. Paragraf türlerini tanımak, paragraf içerisindeki vurgulu cümleleri seçebilmek çok önemli. Benzer bir şekilde detay eşleştirme soruları da adayları zorluyor. Çözüm eş anlamlı kelime ve kalıplarda yatıyor. Eş anlamlı kelime bilgisi IELTS sınavının her alanında hayat kurtarıyor. Sırf bu yüzünden tüm öğrencilerime ücretsiz olarak sunduğum bir program mevcut. IELTS, TOEFL, YDS demeden herkese öneriyorum. 

Boşluk doldurma, reading bölümünde mutlaka test ediliyor. Soyut kelimeler diğerlerine nazaran daha fazla doğru cevap olacak. Cevap verirken tekil, çoğul ayrımına dikkat etmek gerekecek. Benzer bir şekilde true false not given soruları da yaygınca karşımıza çıkıyor. Özellikle false ve not given arasındaki ayrımı çalışmak gerekli. Diğer soru türlerindeki başarınız  %100 oranında eş anlamlı kelime bilginize dayanacak.

Dinleme sorularında boşluk doldurma her bölümde karşımıza çıkabiliyor. Biraz soru çözdükten sonra, altta yatan mantığı anlıyorsunuz ve altyapınıza uygun en yüksek puana ulaşıyorsunuz. Fakat, çokten seçmeli sorularda ve eşleştirme bölümünde eş anlam bilgisi belirleyici olacak. Harita soruları için, past, alongside, beside, through, towards gibi zorlu edatların işeyişini bilmek gerekli.

5 farklı essay türü var: opinion, discussion, problem solution, cause effect ve advantage disadvantage. 6. essay türü bunların farklı kombinasyonlarından elde ediliyor. Amaç uzun ve karmaşık cümleler yazmak yerine, konuya uygun fikirler içeren ve somut örneklerle desteklenen paragraflar yazmak olmalı. Ayrıca, mutlaka coherence cohesion başlığına çalışmanız gerekecek. 

Bar, pasta, çizgi grafikleri, tablo, harita ve süreç diyagramları akademik task 1 bölümünde karşımıza çıkıyor. Bu bölümün kendine has kelimeleri ve cümle kalıpları var. Bunları kendi başınıza keşfetmeye çalışmak uzun sürebilir. Destek almanız doğru olabilir. Yıllar arası değişimi yorumlarken çoğu aday başarılıdır, ama tek bir dönemi kapsayan yazılar güçlü bir engel.

Speaking bölümünde sürekli yeni fikirlerden bahsetmek yerine kolay bir argüman seçip onu örneklerle desteklemek yeterli. Ne kadar çok şey bildiğinize değil, hedef konuyu ne kadar detaylı anlattığınıza bakılıyor. Soyut fikirlere uygun kelime bulmak zor. Bunun yerine, gerçek hayattan örneklerle yanıtlar vermeniz daha mantıklı. Bol pratik olmazsa olmaz.

IELTS deneme çözün

IELTS Reading ve Listening soruları çözerek kendinizi hemen test edebilirsiniz. Writing konusunda tahmini puan için yazınızı bana WhatsApp yoluyla iletebilirsiniz.  IELTS DENEME

Her bir bölüm 9 bant skoru üzerinden puanlanıyor.

IELTS Puanlama Sistemi

Writing Task 1: Hem General hem de Academic versiyona giren adaylar, writing puanının üçte birini bu bölümden alıyor. En az 150 kelime yazmanız gerekiyor. 

Writing Task 2: Writing skorunun üçte ikisi bu bölüme ait. En az 250 kelimelik bir essay yazmanız gerekiyor ve dolayısıyla sürenin görece fazla kısmı bu bölüme ayrılıyor.

Speaking: Telaffuz, kelime, gramer, akıcılık ve tutarlılık açısından eşit puan alıyorsunuz. Aklına gelen her konuyu açıklayabilenler en az 6.5 alıyor.

Listening: Toplam 40 soru var. 30 doğruya ulaşırsanız 7 alıyorsunuz. 27 doğru 6.5 bant skoruna karşılık geliyor. 23 -26 doğru arasında kalırsanız 6 alıyorsunuz.

Academic Reading: 6.5 bant skoru için en az 27 doğru yapmalısınız. 30 doğru 7 skoruna karşılık geliyor. 23-26 arasında kalırsanız 6 alırsınız.  

General Reading: 6 bant koru 30 doğruya karşılık geliyor. 7 bant skoru için doğru sayısı 34’e çıkmalı. Arada kalanlar 6.5 getiriyor. 

Writing ve Speaking Puanlama

Uzun ve karmaşık cümleler yazmak yüksek bir writing skorunu garanti etmez. Konuya uygun fikirler bulmak ve bunları geliştirmek, cümleler arasında ahenk sağlamak, gramer kalıplarını hatasız bir şekilde kullanmak ve çeşitlilik sağlamak, konuya uygun kelimeler seçmek eşit öneme sahiptir. 

Speaking bölümünde akıcılık ve tutarlılık aynı anda puanlanır. Hangisi kötüyse ona göre puan verilir. Dolayısıyla, akıcı olmak adına daldan dala atmak pek bir işe yaramaz. 

Listening ve speaking bölümü herkes için ortak.

IELTS 3 farklı kuruluşa aittir.

British Council: Ülkemizde de uzun yıllardır faaliyet göstermekte olan bir kuruluş. Eskiden ülkemizde dil eğitimi de verirlerdi. 

IDP Australia: Avustralya Göçmenlik Bürosu ülkeye adım atacak her bireyin dil açısından donanımlı olmasını istiyor. 

Cambridge Assessment: İngilizce kaynaklar ve testler anlamında dünyanın belki de en önde gelen kuruluşu. Ticari amaç gütmez. 

Bilgisayar ve kağıt odaklı olmak üzere 2 farklı seçenek var.

Bilgisayarlı IELTS: Soru türleri ve zorluğu diğer versiyonla tamamen aynı. Sonuçlar 5-7 gün arasında açıklanıyor. Genellikle daha kısa sürüyor. Okuma metnini ve soruları yan yana görmek bir avantajken, dinleme sorularını gözden geçirmek için sınav sonunda 10 dakika yerine sadece 2 dakika verilmesi bir dezavantaj. 

Kağıt üzerinde uygulanan IELTS: Sonuçlar 13 gün içerisinde açıklanıyor. Okuma, dinleme ve yazma bölümleri kağıt üzerinde uygulanıyor. Hem bilgisayarlı hem de kağıt odaklı IELTS sınavında speaking bölümü, gerçek bir kişiyle yüz yüze yapılıyor. Okuma sorularında sürekli sayfa çevirmek can sıkıcı, fakat dinleme sorularında not alması çok daha kolay. 

Bilgisayar odaklı IELTS örneği. Ekrana ve kağıda not almak serbest. İNCELE

Sınava ister British Council, ister IDP test merkezlerinde girebilirsiniz.

IELTS Kayıt İşlemleri

Online kayıt imkanı var: Hem IDP, hem de British Council online sistemler vasıtasıyla kayıt yapıyor. Ödeme işlemi kredi kartından yapılıyor. Kaydın hiçbir aşamasında herhangi bir yere gitmek zorunda değilsiniz. Kimliğinizi önlü arkalı olarak aynı dosyada olacak şekilde taramak yeterli.

Kayıt ücreti sürekli artıyor: Türk lirasının değer kaybettiği dönemlerde sınav ücreti de otomatik olarak artıyor. 

Test merkezi sayısı artıyor: İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde sürekli olarak testler yapılıyor. Fakat, tüm Türkiye’nin farklı bölgelerinde de test merkezleri var. Adana, Bursa, Antalya … Talep arttıkça test merkezi sayısı da artıyor. 

Skora 6 hafta içinde itiraz edebilirsiniz. Skor değişirse ücret iade edilir.

Nasıl hazırlanabilirim?

Kelime çalışın: IELTS skorunu arttıracak en temel faktör tartışmasız kelime birikiminiz. Bunun için geliştirdiğim uygulamadan faydalanabilirsiniz. 

TED Education: ed.ted.com adresindeki konuşmaları dinleyin, ilgili metni okuyun, soruları çözün ve tartışmalara katılın. Mükemmel bir altyapı geliştirme aracı. 

Çıkmış soru çözün: Cambridge IELTS serisine mutlaka ulaşın. Bunlar sadece çıkmış IELTS soruları içeriyor. Özellikle 7 numara ve sonrasındaki kitapları kullanın. 

Writing dersleri: Neleri doğru ve yanlış yaptığınızı anlamak için bir IELTS uzmanından destek alın. (Ben veya bir başkası) Writing her soru türüne yönelik videolar hazırladım. Hepsi YouTube kanalımda.

Speaking pratiği yapın: Akıcılık kazanmanın tek yöntemi pratikten geçiyor. Doğru kişilerle pratik yapmak, telaffuz hatalarınızı düzeltmek önemli. 

İngilizce TV kanalları izleyin: Dilin doğal bir şekilde kullanımına maruz kalmak için TV izleyin. Özellikle aşina olmadığınız konulara odaklanın. Sanat ve bilim konuları adayları çok zorluyor. 

IELTS kursları hakkında bilgi alın. Bana WhatsApp yoluyla ulaşın.

Bir Cevap Yazın