3 farklı ”when” kullanımı

When, zaman belirtmek için kullanılan bir bağlaçtan çok daha fazlasıdır. Onu ayrıca tarihleri nitelemek, isim cümlecikleri kurmak için de kullanabiliriz. Zaman uyumu, virgül kullanımı ve çeviri konusunda when ile alakalı sürpriz ayrıntıların tamamı bu derste.

Okumaya Devam Et →

Google Translate vs. İnsan Sezgileri

Aynı kalıbı farklı anlam verecek şekilde kullanmak, belirli kurallar çerçevesinde çeviri yapan yapay zeka sistemlerini yanlış çeviriye yöneltebiliyor. Bu yazıda ve video derste, sezgisel becerilerin çeviride neden gerekli olabileceğine dair örnekler inceleyeceğiz.

Okumaya Devam Et →

Such as ile virgül kullanmak gerekli mi?

Such as, örnek vermek için kullanılan bir kalıptır. Kendisi sonrasında virgül kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak örneklerin kapsamı değişir. Çoğu durumda virgül kullanmanız gerekli olacak. Ayrıntılar yazıda ve video derste.

Okumaya Devam Et →

As well as ve and arasındaki farklar

Anlam açısından yüzeysel bir şekilde bakıldığında, as well as ve and arasında fark yokmuş gibi gözükür. Fakat, hem vurgu hem de kullanılması gereken takılar açısından farklılıklar içeren kalıplar vardır.

Okumaya Devam Et →

Have V3 & having V3 & to have V3 kalıpları nerelerde kullanılır?

Have V3, Türkçe’de doğrudan karşılığı olan bir kalıp olmadığı için fazlasıyla kafa karıştırmaktadır. Kimi yerde zaman belirtmek, kimi yerde modal eylemlere geçmiş özelliği kazandırmak, kimi yerde ise spekülasyon için kullanılacaklar. Bu ders, tüm kullanım alanlarını bol sayıda örnekle anlaşılır hale getirmeye çalışacak.

Okumaya Devam Et →

Not only but also ve both and bağlaçları arasındaki farklar

Kağıt üzerinde not only but also ve both and bağlaçları arasında fark yoktur. Fakat, vurgu açısından baktığımızda ikisi de farklı amaçlara hizmet ederler. Ayrıca tekil çoğul uyumu ve devrik cümle kalıpları açısından da ayrışma noktaları mevcuttur.

Okumaya Devam Et →