OET (Occupational English Test), sadece sağlık çalışanlarına yönelik bir testtir.

Kısaca OET

12 farklı alan: Dişçilik, diyetetik, tıp, hemşirelik, mesleki terapi, optometri, eczacılık, fizyoterapi, podiatri, radyografi, konuşma patolojisi ve veterinerlik alanlarında eğitim alan adayların İngilizce bilgisini test eder.

Sağlık Jargonu: Test esnasında; tarım, iklim vb. konulara yönelik kelimelerle karşılaşmazsınız. Sınav içeriği, sadece sağlık çalışanlarının mesleki anlamda karşılaşacağı konulara yer verir.

Geçerli: Sağlık sektöründe kabul edilme oranı oldukça yüksek. Ana dili İngilizce olan ülkelerde size tüm kapıları açıyor. Kabul eden tüm kuruluşları görmek için tıklayın.

Bilgisayar veya Kağıt: Sınava ister geleneksel yöntemle, isterseniz yetkili test merkezlerinde bilgisayar üzerinden girebilirsiniz. Türkiye’de sınav merkezi sayısı oldukça kısıtlı. Merkezlere göz atın.

A, B, C, D, E bant skorları: 5 farklı skor veriliyor. IELTS denkliği var. Çoğu durumda B seviyesinde puan almanız isteniyor. Bunun IELTS karşılığı 7 veya 7.5. C seviyesi için 2 seçenek var. C+ = IELTS 6.5, C seviyesi ise 5.5 veya 6.

4 beceri: Test kapsamı açısından IELTS ve TOEFL gibi testlerden farklı değil. Dinleme, okuma, yazma ve konuşma üzerinden puanlanıyorsunuz. 

Kaç yıl geçerli olduğu kabul eden kurumlara göre değişiyor.

Listening – 50 dakika

Part A – Muayene: Her biri 5 dakika süren 2 farklı konuşma dinlenip, notlardaki boşluklar tamamlanıyor. Konuşma, gerçek bir danışma, muayene ekseninde gerçekleşiyor.

Part B – İş yeri: Her biri 1 dakika süren 6 konuşma dinleniyor ve yine her biri için 1 çoktan seçmeli soru yanıtlanıyor. Konular; hastane toplantısı, doktor hasta konuşmaları, brifing vs. olarak değişiyor.

Part C – Sunum: Her biri 5 dakika süren 2 farklı sunum var. Her biri için 6 çoktan seçmeli soru yanıtlanıyor. Sunum konuları aşırı teknik değil, herkesin anlayacağı dilde.

BBC & ABC: Dinleme sınavında yer alan konular; BBC ve ABC isimli yayın organlarının sağlıkla ilgili paylaşımlarından alıntılanıyor.

Puanlama: İlk bölüm puanlaması 2 kişi tarafından yapılırken, son 2 bölüm çoktan seçmeli olduğu için otomatik olarak puanlanıyor.

42 puan: 24 puan ilk bölümden, 6 puan ikinci bölümden ve 12 puan son bölümden geliyor.

Reading – 60 dakika

Part A – Tarama: 4 kısa metin ve 20 soru var. Soru türleri; eşleştirme, cümle tamamlama ve kısa cevap içeriyor. Bu bölüm 15 dakika sürüyor.

Part B – Dikkatli okuma: 100-150 kelimeden oluşan 6 metin var. Metinler; hastane yönetimi, kurallar ve işleyişe yönelik. her metin için 3 şıktan oluşan çoktan seçmeli sorular var.

Part C – Dikkatli okuma: Sağlıkla alakalı her biri 800 kelimeden oluşan 2 metin var. Her metin için 8 tane 4 şıktan oluşan çoktan seçmeli soru var.

Alıntılar: Metinlerin nereden alındığı belli: ABC bültenleri, OMICS International ve ana dili İngilizce olan ülkelerin tıp dergileri.

Süre sınırı: İlk bölümü 15 dakika içinde tamamlamak zorunlu. Son 2 bölüm için süre ortak. 45 dakikayı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Toplam 42 puan: İlk bölümün karşılığı 20 puan. Son bölüm 16 puan getiriyorken, ikinci bölüm için sadece 6 puan veriliyor. 

Writing – 45 dakika – Mesleğe göre konular

Tek bir görev: Mesleğinize uygun bir mektup yazıyorsunuz. Mektup içeriği mesleğinize göre şekilleniyor. Şİkayet, tavsiye vb.

Not yardımı: Yazınızda kullanmak üzere notlar veriliyor. İçeriği şekillendirirken bunları kullanmanız bekleniyor. 

Çifte puanlama: Yazınızı birbirinden haberi olmayan en az 2 kişi puanlıyor. İçerik, netlik, stil gibi 6 farklı başlığa göre puan veriliyor.

Amaç: Mektubun amacı hemen anlaşılmalı ve yazı boyunca detaylandırılmalı.

İçerik: Gerekli bütün bilgilerin mektupta doğru bir şekilde yer alması gerekiyor.

Netlik: Mektup, gereksiz bilgilerden arındırılmalı ve özet niteliğinde olmalı.

Tür & Stil: Kısaltmalar,  yaklaşım ve hitap dili hedef kitleye uygun olmalı. 

Düzen: İçeriğin mantıklı bir şekilde düzenlenmesi ve okuyucunun kafasını karıştırmaması gerekiyor.

Dil hakimiyeti: Gramer, kelime kullanımı ve imla hakimiyeti yeterli seviyede olmalı. Harfler yanlış yazılmamalı.

Speaking – 20 dakika – Mesleğe göre konular

Tek tek: Konuşma bölümünde sadece siz ve sınav görevlisi var. Görevli; hasta, müşteri ve refakatçi gibi roller üstleniyor.

Isınma: Görevlere başlanmadan önce mesleğinizle alakalı kısa bir ısınma konuşması yapılıyor. Bu aşamada puanlama yok.

2 farklı canlandırma: Her bir canlandırma (hasta – doktor, refakatçi – doktor vb.) için 3 dakika hazırlanma süreniz var. Her biri yaklaşık 5 dakika içinde tamamlanıyor.

Bilgi kartları: Canlandırma konusu, yapmanız gerekenler size verilen bir kart üzerinde yer alıyor. Bu karta not almak serbest.

Soru sorun: Anlamadığınız yerleri henüz 3 dakikalık hazırlık aşamasındayken sorabilirsiniz. Bu durum, nihai skorunuzu olumsuz etkilemiyor.

2 farklı kişi: Speaking puanınız, birbirinden haberi olmayan 2 farklı kişi tarafından veriliyor. Sizinle canlandırmaya katılan kişi puanlamaya dahil değil.

OET örnek sorular inceleyin. HEMEN İNDİR

Bir Cevap Yazın