PTE Academic, IELTS Academic ve TOEFL iBT ile aynı kulvarda yer alan bir sınavdır.

Kısaca PTE Academic

Sadece Bilgisayar: PTE sınavının tüm aşamaları bilgisayar üzerinde tamamlanıyor. Konuşma dahil tüm sorular bilgisayar ekranında yanıtlanıyor.

Geniş Kapsam: Soru türü zenginliği açısından TOEFL iBT ve IELTS Academic testlerine göre çok daha kapsamlı. 20+ soru türü var. Dinleme fazlasıyla ön planda.

Yapay Zeka: Puanlama tamamıyla yapay zeka tarafından yapılıyor. Test skoru insanlara yönelik ön yargılardan arındırılmış bir şekilde veriliyor.

Hızlı: İster sınav akışı, ister başvuru süreci, ister sonuçların açıklanması. Bu test her açıdan hızlı. En geç 5 gün içinde test skorunuz hazır.

Geçerli: PTE Academic, eğitim devi Pearson tarafından yürütülen bir sınav. Geçerlilik ve güvenirlik açısından sıfır şüphe. Her yerde kabul ediliyor. 

Karmaşık Puanlama: Kapsamlı olması sebebiyle oldukça karmaşık bir puanlama sistemi var. X doğru yaptığınız için Y puan almıyorsunuz. Açıklama bu linkte. Maksimum 90 puan alabilirsiniz.

Detay Odaklı: Skor raporunuz 3 farklı sonuç içerir: (1) Toplam puan (2) Dinleme, okuma, yazma ve konuşma puanı (3) Gramer, akıcılık, telaffuz, imla, kelime, anlatım gücü. Bu öğelerin her birine 90 üzerinden puan verilir. ÖRNEK PTE SONUCU

PTE vs. IELTS, TOEFL puan karşılaştırma

PTE Academic, 3 bölümden oluşur.

Writing & Speaking: 77-93 dakika. Sesli okuma, cümleyi tekrarlama, grafik analizi, ders özeti, kısa yanıtlı sorular, metin özetleme ve essay içerir.

Reading: 32-40 dakika. Boşluk doldurma, çoktan seçmeli sorular, cümleleri kendi içinde sıralama içerir. Çoktan seçmeli sorularda bazen tek, bazen birden fazla seçenek işaretlenir.

Listening: 45-57 dakika. Konuşma özetleme, çoktan seçmeli sorular, boşluk doldurma, doğru özet seçimi, kelime seçimi, yanlış kelimeyi bulma, söyleneni yazma içerir.

PTE skorunuzun YDS denkliği vardır. Denklik tablosu link.

Bir Cevap Yazın