TOEFL iBT, 4 bölümden oluşan bir Akademik İngilizce testidir: Okuma, dinleme, yazma ve konuşma.

TOEFL Puanlama Sistemi

Her bölüm 30 puan: Toplam sınav skoru maksimum 120 olabilmektedir. Her bölümden en fazla 30 puan alınabilir. 

Soru sayısı değişken: Reading ve listening bölümlerine bazen ekstra soru eklenir. Bunun amacı soru kalitesini ölçmektir. Bu sorular puanlamaya dahil değildir. Fakat, hangi bölümün deneme amaçlı olduğunu bilmek olanaksız. 

Yapay zeka + İnsan: Writing ve speaking puanı hem yapay zeka hem de bir sınav uzmanı tarafından puanlanır. Günümüz yazılımları bu konuda çok başarılı. TOEFL bunun öncülerinden. 

Aşamalı puanlama: Dinleme ve okuma bölümlerinde çoktan seçmeli sorular var ve cevaplar sabit. Fakat, yazma ve konuşma bölümlerinde her girişim ödüllendiriliyor. Ürettikçe puan kazanıyorsunuz. 

İlk kırılma noktası 79: Çoğu üniversite TOEFL iBT puanı 79 olan adayları İngilizce lisans programlarına katılacak yeterlikte görüyor. IELTS 6.5 bant skoruna eş değer. 

Zirveye doğru: 94 puan: Kalibresi daha yüksek olan akademik programların TOEFL barajı genellikle 94. IELTS 7 bant skoruna eş değer. 

TOEFL; Amerikan ölçme ve değerlendirme devi ETS tarafından organize ediliyor.

TOEFL, aslında 3 farklı versiyona sahiptir.

TOEFL iBT: Akademik kuruluşlarda geçerlidir. Diğerlerinden farklı olarak yazma ve konuşma sorularına yer verir. Sadece bilgisayarda uygulanır. 

TOEFL ITP: Okuma, dinleme ve gramer odaklı sorular barındırır. 2 versiyonu vardır: Kağıt ve bilgisayar. 2 zorluk seviyesi vardır. Üniversiteler tarafından kabul edilir. 

TOEFL Junior: 11 yaş ve üzeri çocukların İngilizce bilgisini ölçer. Ülkemizde, henüz yeni bir test olması sebebiyle Cambridge sınavlarının gölgesinde kalmıştır. 

Gerçek bir TOEFL testi çözün. TOEFL DENEME

TOEFL iBT – YDS Denkliği

TOEFL iBT, ülkemiz tarafından resmi olarak tanınan bir sınavdır. Kamu kuruluşlarında YDS yerine kullanılabilmektedir.

TOEFL iBT ve YDS arasındaki eşdeğerlik belirlenirken pek ince düşünülmemiş. Hesaplama orantısal olarak yapılmış. TOEFL adayları 120 puan üzerinden ölçer, YDS ise 100 puan üzerinden. Dolayısıyla, TOEFL iBT 60 = YDS 50 olarak düşünülmüş. Bu orantısal dönüşüm diğer tüm skorlara uyarlanabilmektedir. ÖSYM EŞDEĞERLİK TABLOSU

Bir Cevap Yazın