TOEIC, iş dünyasına yönelik bir İngilizce testidir.

3 farklı TOEIC

Reading & Listening: Sadece dinleme ve okuma sorularından oluşur. Konuşmanın az olduğu iş yerleri tarafından kabul edilir. RESMİ SİTE

Speaking & Writing: Bazı iş yerleri, konuşma ve okumanın yanı sıra ne kadar iyi yazıp konuştuğunuzu da bilmek ister. RESMİ SİTE

TOEIC Bridge: Başlangıç ve orta seviye arasında kalan adayların İngilizce bilgisini test eder. Sadece dinleme ve okuma soruları içerir. RESMİ SİTE

TOEIC Listening & Reading Soru Türleri

Görsel: Görselde gerçekleşmekte olanları 4 seçenek arasından işaretlemeniz gerekiyor. Kelime bilgisi önemli.

Soru Yanıt: Size yöneltilen soruya en uygun cevabı 3 seçenek arasından bulmanız gerekiyor. Sorular kısa.

Diyalog & Sunum: Karşılıklı konuşmalar ve sunumlar dinledikten sonra dinledikleriniz hakkında sorular yanıtlamanız gerekecek..

Boşluk Doldurma: Cümlede boş bırakılan yere en uygun kelimeyi bulmanız gerekecek. Kelime bilgisi, kelime çekimleri ve gramer test ediliyor.

Metinde Boşluklar: Görece uzun bir metin içerisinde boş bırakılan yere en uygun kelimeyi 4 seçenek arasından bulmanız gerekecek.

Okuduğunu Anlama: Mail, rapor, broşür vb. metinler okuduktan sonra ilgili soruları yanıtlamak gerekiyor. Diğer tüm bölümler gibi sadece çoktan seçmeli sorular var.

TOEIC Speaking & Writing Soru Türleri

Sesli Okuma: Ekrandaki metni 45 saniye boyunca inceledikten sonra 45 saniye içinde sesli bir şekilde okuma görevi.

Görsel Tanımlama: Ekrandaki görseli 45 saniye boyunca incelendikten sonra 45 saniye boyunca bol detaylı bir sunum yapmanız gerekli.

Sorulara Yanıt: Sorulara 15 ve 30 saniye arasında değişen uzunlukta yanıt vermeniz gerekecek. Bazı sorularda bahsetmeniz gerekenler belli.

Çözüm Önerisi: Size verilen problemi 45 saniye inceledikten sonra 60 saniye boyunca bir çözüm önerisi sunmanız gerekecek. 

Kişisel Fikir: Tartışmalı bir konu üzerinden 30 saniye düşündükten sonra 60 saniye boyunca kendi görüşünüzü aktarmanız istenecek.

Görsel Analizi: Verilen görseli tek bir cümleyle anlatma görevi. Cümlede mutlaka geçmesi gereken 2 kelime önceden veriliyor.

E-posta Yanıt: 2 farklı e-posta için yanıt hazırlanacak. Her birini okuyup yanıtlamak için 10 dakika süre var.

Opinion Essay: Tartışmalı bir konu üzerinden kendi fikrinizi belirten en az 300 kelimelik bir yazı görevi.

Süre: Speaking, 11 soru içeriyor ve 20 dakikada tamamlanıyor. Writing ise sadece 8 soruya ver veriyor, fakat 1 saat sürüyor.

TOEIC Bridge formatı, Listening & Reading testiyle aynı. Sadece daha kolay.

TOEIC ve TOEFL testleri aynı kuruluş tarafından düzenleniyor. TOEIC güvenilir bir sınav.

Bir Cevap Yazın