IELTS ve TOEFL skorları önde gelen çoğu üniversitede geçerlidir.

Türkiye üniversitelerinde IELTS & TOEFL

Boğaziçi Üniversitesi: Hazırlık atlama için writing en az 22 puan olmak üzere TOEFL iBT 79. Ve yine writing en az 6.5 olmak üzere IELTS overall 6.5 bant skoru.

ODTÜ: Lisans programlarına başlangıç için TOEFL iBT 75 veya IELTS Academic 6. SUNY programı ve lisansüstü çalışmalar için TOEFL iBT 79 veya IELTS Academic 6.5

Bilkent Üniversitesi: TOEFL iBT 87 puan veya her bir bölümden en az 5.5 olmak üzere IELTS overall 6.5 bant skoru ile hazırlık sınıfını atlayabilirsiniz.

Sabancı Üniversitesi: TOEFL iBT en az 80 veya IELTS Academic en az 6.5 bant skoru. Bu skorlar arttıkça bazı derslerden muafiyet sağlanabilmektedir.

Koç Üniversitesi: TOEFL iBT puanı minimum 80 olmalıdır. Writing skoru ise en az 20 olmak zorundadır.

İTÜ: TOEFL iBT skorunuz en az 65 ise hazırlık sınıfını atlayabilirsiniz. Lisansüstü programlarda beklenti en az 70 almanızdır.

İngiltere’de üniversite eğitimi yabancı dil puanı

Tier 4 öğrenci Vizesi: Birleşik Krallık bünyesinde üniversite eğitimi için Tier 4 öğrenci vizesi almak zorunludur. Bu vize türü belirli seviyede İngilizce bilmenizi gerektirir.

Lisans öncesi – B1: 4 yıllık üniversite eğitiminin altında kalan programlar için B1 seviyesinde İngilizce bilmeniz gerekir. Bunu da IELTS her bölümden en az 4 bant skoru alarak ispatlayabilirsiniz.

Lisans – B2: Lisans programları için en az 5.5 IELTS skoru gerekir. B2 seviyesi 5.5 , 6 ve 6.5 bant skorlarına karşılık gelir. Oxford, Cambridge gibi üniversitelerin barajı ise en az 7.

Lisansüstü – B2: Yüksek lisans ve doktora programlarına kabul için en düşük puan limiti IELTS 5.5 olacaktır. Fakat, çoğu üniversitenin beklentisi en az 6.5.

Foundation programları: Eğitim, İngiltere için büyük bir sektör. İngilizcesi iyi olmayan adaylar çoğu üniversite tarafından koşullu olarak kabul ediliyor. IELTS 4.5 veya TOEFL 60 başlangıç için yeterli.

IELTS UKVI: İngiltere üniversitelerine başvuru için IELTS UKVI tercih edilmek zorunda. Bu sınav IELTS ile format olarak aynı, fakat test merkezleri daha fazla güvenlik önlemi içeriyor. Aşağı yukarı %50 daha pahalı.

Kanada üniversiteleri yabancı dil puanı

Ücretli eğitim: Almanya ve İskandinav ülkelerinin aksine eğitim için ücret ödeniyor. Uluslararası öğrenciler için harç ücretleri Kanada vatandaşları için olandan daha yüksek.

IELTS 6.5: Çoğu üniversite lisans programları için her bir bölümden en az 6 olmak üzere, toplamda 6.5 bant skoruna ulaşmanızı istiyor. Yüksek lisans ve doktora için beklenti daha yüksek.

Göçmenlik: Kanada vatandaşı olmak istiyorsanız, orada eğitim almanın faydası çok. Bir de part-time çalışırsanız gerekli puanı rahatlıkla topluyorsunuz.

Önce üniversite, sonra vize: Üniversiteden kabul mektubu almadan vize başvuru süreci başlamıyor. Dolayısıyla, en az 1 yıl öncesinden süreci başlatmanız tavsiye edilmektedir.

20 saat: Sadece öğrenci vizesiyle haftalık 20 saate kadar çalışabilirsiniz, fazlası için çalışma vizesi almanız zorunlu. Kampüs içi, kampüs dışı olmak üzere bol seçenek var.

educanada.ca: Kanada’da eğitim süreciyle alakalı merak ettiğiniz her bilgiye (resmi) Educanada sitesinden ulaşabilirsiniz. Burs, çalışma izni, ücretler vb. her şey orada.

Almanya’da eğitim için IELTS & TOEFL

Mühendislik: Almanya’da bir çok üniversite İngilizce eğitim veriyor. Özellikle mühendislere yönelik yüksek lisans programları yoğun talep görüyor.

Ücretsiz: Almanya’da üniversite eğitimi, ister Alman vatandaşı olun ister yabancı, kamu üniversitelerinde herkes için ücretsiz. Yüksek lisans ve doktora da dahil.

IELTS: Alman üniversitelerinin büyük bir kısmı yüksek lisans için 6.5 IELTS skoru istiyor. Fakat, 6 kabul edenler de var. 7 isteyenlerin sayısı oldukça az.

Referans: Almanya’da tamamlanan bir mühendislik eğitiminin getirisi yüksek olacaktır. Almanya’da hayatın her anlamında standartlar yüksek. Eğitim de buna dahil.

Kariyer: Eğer hedefiniz kariyerinize Avrupa’da devam etmekse, henüz öğrencilik aşamasında temasa geçebileceğiniz bir çok firma olacaktır.

2. yabancı dil: Orada 2 yl geçirmek Almanca öğrenmeniz için yeterli. İngilizce eğitim, yüksek ders standartları ve Almanca bir arada. Almanya mühendisler için fırsatlar ülkesi

Avustralya’da yüksek lisans ve doktora

IELTS 5.5, TOEFL iBT 46: Öğrenci vizesine başvuru yapabilmek için alınması gereken minimum skorlar. Fakat, üniversitelerin talep ettiği skor bunlardan yüksek olacak. IELTS 6.5 çoğu durumda olmazsa olmaz.

40 saat: 14 günlük süre içerisinde 40 saat çalışma izniniz var. Bu ilginç bir sistem; her hafta 20 saat çalışmak yerine ayrıca 1 hafta 40 saat çalışıp öteki hafta dinlenme imkanı sunuyor.

Eş ve çocuk: Öğrenci vizesi sayesinde eşiniz ve 18 yaş altı (evlenmemiş) çocuklarınız da sizinle Avustralya’ya gelebilir. 18 yaşını aşan çocuklar ayrı vize almak zorunda.

Ucuz değil: Sadece eğitim ücreti için en az 20,000 Avustralya doları harcamak zorunda kalacaksınız. Türkiye standartlarına göre oldukça yüksek.

Kalite: Belki pahalı, ama Avustralya dünyanın en önde gelen üniversitelerinden bazılarına sahip. İlk 100’de sürekli olarak bir sürü temsilciye sahipler.

Study in Australia: Avustralya’da eğitim hakkında tüm sorularınızın cevabını Study in Australia adlı sitede bulabilirsiniz.

Norveç üniversitelerinde eğitim

Ücretsiz eğitim: İster Norveç vatandaşı olun, ister yabancı. Norveç kamu üniversitelerinde eğitim için ücret ödenmiyor. Yüksek lisans ve doktora dahil.

IELTS & TOEFL iBT: Skor beklentisi üniversiteye göre değişebiliyor olsa da, minimum IELTS 5.0 veya TOEFL iBT 60 skoruna erişmeniz gerekiyor.

Part-time iş: Öğrenci vizesini aldıktan sonra haftada en fazla 20 saat olmak üzere part-time çalışma hakkı kazanıyorsunuz.

İngilizce eğitim: Eğitim dili İngilizce olan alanların listesine ulaşmak için tıklayın. Üniversite sayısı az ama, onlarca farklı seçenek var.  

Pahalı: Eğitim ücretsiz, ama diğer her şey Türkiye standartlarına nazaran çok pahalı. Burs ve part-time iş olanakları mutlaka gözden geçirilmeli.

Öğrenci görüşleri: Norveç’e üniversite eğitimi için giden öğrencilerin yorumlarını okuyun. Norveç’te yabancı bir öğrenci olarak yaşamanın iyi ve kötü yanları orada.

Bir Cevap Yazın